E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Gönüllere Dokunan Başkan Olmak

20 Aralık 2016
3 dk Okuma
5 yıl önce
Gönüllere Dokunan Başkan Olmak

Yunus Emre'nin “Bir avuç toprak, biraz da suyum ben. Neyimle övüneyim, işte buyum ben” sözlerini aklımıza getiren, son derece mütevazi ve çalışkan bir belediye başkanımızdan bahsetmek istedim bugün. Dünyanın ilk yerleşim yerinde, doğduğu topraklara hizmet vermekten onur duyan Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz'dan bahsediyorum. Babasının TMO'da bekçilik yaptığını bir televizyon kanalında gururla söyleyen, halka hizmeti Hak'ka hizmet olarak gören, lösemi tanısı konulan 11 yaşındaki Rukiye Sude Gök'ü ziyaret ederek “-Birlikte kızlar bisiklet takımını kuracağız” sözünü veren ve Çumra'da gönüllere çoktan girmiş bir başkandan bahsetmek istiyorum.

Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz günü ve seçimi kurtarmak için değil, Çumra'nın yarınlarını kurtarmak için çalışan bir belediye başkanı ve gönül eri. 2014 yılında Mahalli İdareler Seçimi'nde 42 seçim vaadi ile göreve gelen Başkan Oğuz, ilk olarak tam anlamıyla bir enkaz olan Çumra Organize Sanayi Bölgesi'nin sorunlarına el attı. 1999 yılında kurulan ve ilgisizlikten dolayı beklentileri karşılayamayan, uzun yıllardır borcu ödenmeyen ve giderek artan borcuyla birlikte iki defa icra yoluyla satışa çıkan Çumra Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım için gelen başvuru sayısı bugün 1000'in üzerine çıkmış durumda. Seçim vaadlerinin tamamına yakınını gerçekleştiren ve borcu bir kenara bırakın, kasasında nakit bulunduran bir belediyenin başkanı Dr. Mehmet Oğuz.
Çumra'nın merkezi hükümetten yapılan yatırımlardan önemli derecede istifade ettiğinin altını çizen Oğuz, hükümetin bölgede 2016 yılında biten ve devam eden hizmetlerin tutarının neredeyse Yavuz Sultan Selim köprüsünün tutarı kadar olduğunun altını çiziyor. Konya-Karaman duble yolu, Konya-Karaman hızlı treni, Mavi Tünel ve DSİ'nin takip ettiği eletrik ve yakıt kullanmadan sulama yapılacak olan kapalı sistem sulama sistemlerinden Çumra olarak büyük ölçüde istifade edeceklerini belirtiyor.

Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz, “Çumra Konya'da 31 ilçe içinde nazar boncuğu gibi parlayacak buna inanıyoruz” diyerek hizmet ederken duyduğu heyecanı dile getiriyor.
Türkiye'nin en büyük Gençlik Merkezlerinden birisini Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte Çumra'ya kazandırmaya hazırlanan Dr. Oğuz, sabah 08.00'de başlayan mesaisinin geç saatlere kadar devam ettiğini belirterek, göreve geldikten sonra mesai kavramının kendileri için geçerliliğini yitirdiğini belirtiyor.
Çumra'da yaşayan her kesimle istisnasız görüşüyor, istişare ediyor, hizmetlerini anlatıyor. Çumra için neler yapabileceği konusunda her kesimin önerilerine kulak veriyor.

Birçok ilçede yapılan en ufak hizmetler çarşaf çarşaf reklamlarla halka duyurulurken, Çumra'da gerçekleşen birçok hizmetin resmi açılışlarının yapılmadığını öğreniyoruz.
Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz, Sultan Abdülhamit ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'a Çumra adına minnettar olduğunu söylüyor. Sebebini de şöyle anlatıyor: “Belki de İstanbul'dan, Medine'ye kadar yapılan Hicaz demiryolu ilçemizden geçtiği için biz ilçe olduk. Çarşamba sulama kanallarının projelendirilmesi tamamıyla Sultan Abdülhamit döneminde yapılmış. Mavi Tünel'in projelendirilmesi de Sultan Abdülhamit dönemine denk geliyor. Bugün, Abdülhamit döneminden gelen Mavi Tünel'in tamamlanması, Hicaz demiryolunun Mavi Tren'e dönüştürülmesi, sulama sistemlerinin genişletilerek kapalı sistem sulama sistemleri haline getirilmesi nedeni ile Sultan Abdülhamit ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'a Çumra adına minnettarız”
Bu yazımızda Çumra’ya yapılan hizmetlerden değil, Çumra’ya hizmet eden bir gönül erinden bahsetmeye çalıştık.
Ümmete hizmet etme bilinci ile çalışan bir başkandan bahsetmeye çalıştık.
Tanıdığımız kadarıyla, dilimiz döndüğünce güzelliklerden ve güzel insanlardan bahsetmeye devam edeceğiz.
Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz’a çalışmalarında başarılar diliyoruz.
Sürç-i Lisan ettiysem affola...

Yorum Yazın