Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

Gönül dağı,  gönül bağları kuruyor  

03 Aralık 2020
3 dk Okuma
1 yıl önce
Gönül dağı,  gönül bağları kuruyor  

Yıl 1980. Aylardan Kasım. İlk tayinimin yapıldığı Yozgat Sorgun Lisesine gitmek için önce Yozgat’a otobüsle gittim. Oradan evraklarımı alarak Sorgun'a vardım. "Merkeze yakın bir yerde ineyim" dediğim için şoför beni Salih Paşa Camisine paralel bir yerde indirdi. Yani Sorgun lisesine biraz uzakta bir yer. Çarşıyı baştanbaşa yürüyerek okula vasıl oldum. Yol boyunca gördüklerim duyduklarım ilçe hakkında ön bilgiler verdi bana: Bir dede torununu seviyordu; “Vay combam nerelerdesin?  Deden özledi seni kerata…”  “Bir nine çocuklara sesleniyordu; “ derenenin  gır’larına baktınız mı? Soykayı bulamadınız bi türlü, Osmanım  culuklara mukaat ol…” bu ve buna benzer kelimler hitaplar çok hoşuma gitmişti.

Okula vardım hoş beşten sonra  Müdür bey,  “Hocam  göreve başla”  dedi  Tamam deyip çıktım ve Ertesi gün ilk derse girince, öğrencilerle yakınlık kurmak makasadı ile öğrendiğim “Yozgatçalardan”  bir demet sundum onlara: “ Nöğürüyonuz Combalar! Muhammed sizin gaç culuk var…?    kırışmak, horanta, ganara…” deyince öğrenciler,  “Hocam siz Yozgatlımsınız? Diye süal ettiler. Ben de hayır dedim. Bunları sizin konuşmalarınızdan öğrendim ve çok hoşuma gitti dedim.     

Hey gidi günler hey.  22 sene Sorgun Lisesinde görev yaptım. Sorgunun eniştesi oldum. Çoğu tatlı pek güzel hatıralarımız oldu. Bunları niye yazıyorum. Bu günlerde Tv lerde,  halkımızın bilhassa kadınlarımızın etkilendiği birçok dizi yayınlanmakta.  Bu dizilerin çoğu hem halkımızın büyük kesimini ilgilendirmeyen mevzuları işliyor, hem de işlediği konular açısından “yozlaşmışlığa” çanak tutuyor. Garip garip ilişkiler, insanlarımızın çoğunun karşı olduğu düşünce ve kültürleri övmeler, aile ve toplumsal değerlere gizli gizli vurmalar… Bu gibi dizilerin revaçta olduğu bu günlerde birkaç dizi var ki hem faydalı, hem de seyredildiği zaman insana karamsarlık, umutsuzluk değil, yaşama sevinci, millete bağlılık, manevi değerlere saygı veriyor. Mesela Kuruluş Osman, Uyanış Selçuklu Millet ağacımızın köklerini halka tanıtarak tarih bilinci oluşturuyor. Abdülhamit dizisi de hakeza.

Bu tarih dizlilerinin yanında az da olsa üzerinde yaşadığımız topraklardan, inancımızdan, töremizden süzülüp gelen güzellikleri anlatan, dünyaya hâkim olan batı kültürüne karşı Anadolu, İslam ve Türk kültürünü sunan diziler var. Bunlardan biri de TRT 1 de Cumartesi günleri yayınlanan GÖNÜL DAĞI dizisi.

Bu diziyi seyrederken Yozgat’ta geçirdiğim ve halen bağlarımı koparmadığım 66’ nın haşin lakin ılık rüzgârlarını hissediyorum gönlümde. Günümüzde yok olmaya yüz tutan, aşındırılmış birçok değerin (mertlik, yiğitlik, yardımlaşma, hasbilik, karşılıksız/çıkarsız sevgi, cömertlik…) dirilişini görüyorum dizinin sahnelerinde. Mesela Üç “emmoğlunun” sevgileri, paraya pula değer vermeden basit bir yaşam tarzının insanı nasıl mutlu ettiği gerçeği, bir gelinle bir kaynananın nasıl anne kız gibi birbirlerini sevebilecekleri, babaların evlatlarına sevgilerini bir türlü izhar edemedikleri olgusu, insanı yaşatan esas gerçeğin umut ve hayal olduğu hakikati… Bunların hepsi “pek gözel” işleniyor dizi de. Tabi Leyla ile Mecnunun, Kerem ile Aslının, Ferhat ile Şirinin kültür mirasçısı olduğumuzdan,  aşkın zirvelerinden de çiçekler sunuluyor seyirciye.

Dizi güzel de iki eleştiriyi de yapmadan geçemeyeceğim. Dizi Yozgat’ı anlatıyor lakin Eskişehir’de çekiliyor. Niçin? Bir de dizi Yozgat’ı anlatıyor lakin müzikler daha çok neşet Ertaş. Neşet Ertaş elbette bir üstad “Bozkırın Tezenesi” , lakin Yozgat’ın da başta “Sürmelisi” olmak üzere birçok güzel türküsü var. Bunları da gelecek bölümlerde dinleriz inşallah.

Not: İnşallah Gönül Dağı Dizisini yapan ekip Yozgatlı yazar Prof. M. Yaşar Kandemir’in yazdığı GÖNÜL DOKTORU kitabını da dizi haline getirir.  

Yorum Yazın