E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

GEEEL 24 HAZİRAN GEL

29 Mayıs 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
GEEEL 24 HAZİRAN GEL

Ülkemiz son yıllardaki en önemli seçimini yapacak. Geçmiş seçimlere baktığımız zaman Ak Parti'nin ilk katıldığı 2002 genel seçimleri bugünün başlangıç noktası aslında. Cem Uzan'ın Genç Parti'si o seçimde %7,24 oy alarak belki de %9,52 oy alan DYP ile %8,35 oy alan MHP'nin meclise girmesine, belki de %19,42 oy alan CHP'nin daha az milletvekili çıkarmasına sebep oldu. Bu tesbitimizi kısa süre önce sosyal medyada röportajı yayınlanan Cem Uzan: “2002'ye dönebilsem seçime başka partiden girerdim, AKP ana muhalefet olurdu” diyerek destekliyor aslında. Zaman içerisinde yapılan seçim ve referandumlarda ilginç ittifaklar çıkmaya, maskeler düşmeye, orijinal niyetler ortaya çıkmaya başladı.

Önemli bir seçimin arefesindeyiz. Gelinen noktada 28 Şubat sürecinde başındaki türbanı zorla çıkarılan, namaz kıldığı için ordudan atılan ve sadece dinini yaşadığı için binbir eziyet gören kardeşlerimizle, bu eziyeti çektiren zihniyeti kolkola görüyoruz. Yani görünen resim bu.

TEMEL AMCA'NIN NİYETİ NEDİR?

Saadet Partisi önce Mustafa Kamalak ile şimdi de Temel Karamollaoğlu ile ilginç çıkışlara ve söylemlere imza attı. Kamalak'ın "Ortadoğu şu an ateş içerisinde. Dindi, Diyanetti, kitaptı, sünnetti bunlarla vakit kaybedecek zamanımız yok!" sözleri seçim sürecinin akılda kalan söylemleri arasında yeralırken, Temel Karamollaoğlu'nun ise “İnşaallah Demirtaş kısa zamanda tahliye edilir” sözleri ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na methiyeler düzmesi sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Temel Karamollaoğlu'nun özgeçmişini okuduğunuz zaman boş bir adam olmadığını anlarsınız. Yani ömrünü adadığı “Milli Görüş” hareketinin batılın karşısında olduğunu ve şu an kimin batıl olduğunu elbette biliyor. Erbakan'ın yakınında yıllarca yol yürümüş, şer güçlerle mücadele etmiş bir isim. Karamollaoğlu'nun açıklamalarını tersten okuduğunuz zaman açıklamalarının başından beri Ak Parti'ye yarayan çıkışlar olarak görürsünüz. Zira Saadet Partisi'nin dahil olduğu ittifaka bu söylemlerin ardından AK Partili kırgınların oyu ya yansımaz, ya da çok az bir kesimin oyu yansıyabilir ki bu durum da Ak Parti'ye zarar vermez. Saadet Partili birçok seçmenin de bu gelişmeler ışığında oy kullanmayacağı da kulağımıza geliyor. Sonuç olarak Temel Karamollaoğlu'nun, Millet İttifakı'na muhafazakar oyların kaymaması için paratoner görevi gördüğünü söylemek sanırım yanlış olmaz.

MERAL ABLA MUTSUZ

İyi Parti bir rüzgarla çıktı ancak kısa sürede dindi. Meydanların dili maalesef Meral Akşener'in şişirildiği gibi olmadığını ortaya koyuyor. Elimizden geldiği kadar tüm adayların seçim çalışmalarını takip ediyor, meydanlardan ve adayların söylemlerinden bir şeyler çıkarmaya çalışıyoruz. Akşener, üstüste yaptığı mitinglerde aradığını bulamayan bir aday. Aydın, Kilis, Kayseri, Konya ve Burdur gibi iller başta olmak üzere arzuladığı kitleyi toplayamayan Akşener'in miting yaptığı birçok ilde miting alanında asılı bayrak sayısı kadar kitleye hitap edememesi sosyal medyada espiri konusu oldu. Ayrıca Bayburt ve Hakkari'den İYİ Parti'ye milletvekili adaylığı için başvuru yapan çıkmaması haberlerinin basına yansıması da oldukça ilginçti. Seçim gecesi ilk kez yarışa dahil olan İyi Parti'nin ve Meral Akşener'in nasıl bir sonuç alacağını hep beraber göreceğiz.

GEL BAKALIM MUHARREM

Muharrem İnce seçim çalışmalarına başlarken Kılıçdaroğlu'nun “-Muharrem İnce gel bakalım buraya” şeklinde çağırması tabiri yerindeyse “Karizmasını yerle bir etti”. CHP delegesinin Genel Başkan yapmadığı Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı adayı olması oldukça ilginçti. Kılıçdaroğlu seçimin ardından en kârlı çıkacak lider. İnce'yi aday göstererek CHP içerisindeki en büyük rakibini safdışıbırakıyor. Muharrem İnce oldukça espirili, kinayeli konuşan, abiyane tabirle “laf sokmasını” iyi beceren bir siyasetçi. Miting sırasında aklına geldikçe vaatlerde bulunan, dersine çalışmadan mitinglere katılan bir aday görüntüsü Muharrem İnce özellikle Recep Tayyip Erdoğan'dan kıdemli olduğunu anlatırken çok keyifli görünüyor. Kendisinin devlet yönetmek için tecrübesinin sorgulandığını ifade eden İnce, kendisinin milletvekilliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 5 ay kıdemli olduğunu, askere birlikte gitmeleri durumunda kendisinin çavuş olacağını, Erdoğan'ın onbaşı olacağını söylüyor. Ancak siyaset konusunda Recep Tayyip Erdoğan'ın Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev aldığını, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildiğini araştırmamış. 16 yıldır Devlet yöneten Erdoğan'ın 40 yılı aşkın bir süredir siyasetin içinde olduğundan habersiz olan İnce, kelime oyunlarında boğuluyor aslında. Siyasette laf cambazlığı ile belli bir kesimin dikkatini çekebilirsiniz ama o da bir yerde yeterli olmaz. Ağababalarının çıkardığı ekonomik krizden nasıl çıkacakları sorusuna “Bu krizden tek çıkış yolu hukuk devletine ve laik, demokratik rejime sahip çıkmaktır” cevabını veren Muharrem İnce'nin bu yorumunun ardından söylenecek tek söz şudur: “Konuşmuyorum, görüyorsunuz her şey ortada”

TAHİR AKYÜREK VARSA OY VERMEM

Seçimin Konya'daki yansımasına bir göz atalım isterseniz. Ak Parti Konya Milletvekili adaylarının açıklanmasının ardından sosyal medyada kıyamet koptu. Konya'daki seçmenlerin Cumhurbaşkanlığında Erdoğan'a, milletvekilinde ise MHP'ye oy vereceği söylemleri yayıldı. Oldukça tuhaf. 2014 yılında Tahir Akyürek, Konya'da seçmenlerin %64,3'ünün oyunu almış. Yani ağırlıklı olarak adaya oy verilen belediye seçimlerinde Tahir Akyürek'e oy veriyorsunuz, Ak Parti için hayati öneme sahip olan 24 Haziran'da Tahir Akyürek'i bahane göstererek başka partiye oy vermekten bahsediyorsunuz. Seçmenlerin bir kez daha düşünmesini tavsiye ederim. Zaman kendimizi tokatlama zamanı değil, yumruk olup dünyaya ders verme zamanıdır.

Yorum Yazın