Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

Gazetecilik Mesleği

03 Ocak 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Gazetecilik Mesleği

Yeni yıla Gazetelerde radikal değişikliklerle gireceğiz. Önceleri tek özel haberle çıkan gazeteler, 1 Ocak tarihinden itibaren 3,5 sayfa özel haberle çıkmak zorunda kalacak.
Artık gazetelerde çalışan muhabir sayısını arttırmak zorunda ve her gün 10-15 tane özel haber vermek zorunda kalacak.
Bunun sonucu artık uçan kuşu bile haber yaparak özel damgası vurmak olacak.
Bunu yapmaktaki amaç, 2-3 kişiyle çıkan gazetelerin önüne geçmek ve Basın İlandan alınan gelirleri minimum hale getirmekmiş…
Ha birde gazetede çalışan muhabirler artık habere gittiğinde sadece fotoğraf çekip ses kaydıyla yetinmeyecek. Üstüne video çekme zorunluluğu da geldi.
Bu madde aslında Basın İlan Kurumunun sözüm ona ‘Gazetecilere güvenmiyoruz’ demekle aynı kapıya çıkıyor.
Gazeteci fotoğrafını çeker, gerekli bilgi ve belgeyi topladıktan sonra haberini yazar ve altına imzasını atar. Video çekmekte neyin nesi?
Diyeceksiniz ki bu değişikliklerin hepsi olumsuz nedenler yüzünden mi yapıldı diye?
Aslında tam olarak öyle değil.
Artık kaliteli gazeteciler yaptıkları haberlerle daha çok ön plana çıkacak ve en azından gazeteler daha aktif bir şekilde vatandaşlara ulaşmaya çalışacak. (Bu arada bütün gazetecilere ve gazetelere de saygım sonsuz)
Bu gelişmeler en çokta gazete sahiplerini zorlayacak gibi görünüyor. Bu radikal değişikliklerle beraber gazeteler artık daha kurumsal çalışmak zorunda kalacak.
İnşallah yapılan bu yeni düzenlemeler gazetelerin zorlanmasına ve zaten kötü olan piyasalarda yok olmalarına neden olmaz.
Sonuçta ne kadar fazla gazete olursa tek sesliliği o kadar bastırırlar ve farklı fikir ve haberlerin yapılmasını sağlayabilirler.
Yeni yılın özellikle gazeteciler için başarılı ve güzel geçmesi temennisiyle...
Selam ve dua ile…


 

Yorum Yazın