Misafir Kalem
Misafir Kalem

Fırsatçılara izin vermeyin

30 Haziran 2022
3 dk Okuma
3 ay önce
Fırsatçılara izin vermeyin

H.  RAHMİ GÜNDÜZ

Ülkenin 1.gündemi Memur, Emekli ve çalışanlara yapılacak EK zamlarda..

“EK” diyorum, zaten mevcut zam ve yükselen enflasyondan dolayı enflasyon farkı zaten memura yansıtılacak.

Memur ve emeklinin yanı sıra çalışanlar da ilave zam bekliyor ve bu beklentiden öte ihtiyaç haline gelmişti bile,

Ancak daha zamlar açıklanmadan bir çok ürün zamlandı bile..

15 Temmuz sonrası tüm kalemlere ZAM gelecek ise hiçbir anlamı yok, bizler alım gücünden bahsediyoruz. Hiçbir temel gıda ürününe, elektrik, doğalgaz, su gibi temel giderlere, ev kiralarına, ulaşım harcamalarına en azından yılsonuna kadar zam yapılmaması gerekir.

Çakallar, Asgari Ücret artışlarında, memura gelen zamlarda, fırsatçılık yapıp, tüm kalemlere, giderlere ZAM üstüne ZAM yapmaya alışıklar, bundan önce yüzde 10 zam, yüzde 10 çakallık vardı, ama refah ortamı sağlansın diye Ocak’ta verilen yüzde 50 yapılan zam karşısında doymayan fırsatçılar, aynı oranda hatta daha yukarı ZAM lar ile alınan bu farkı da erittiler. Üretimle alakasız bir çok kaleme zam geldi. Aklına esen ZAM yaptı. Gerekçe, ASGARİ ÜCRET yüzde 50 artmış..  ki, yazık..

Bu kez bu eritme çabasına fırsat verilmemelidir.

Memur, emekli ve çalışana verilen ZAM ların erimemesi için, değmesi ve mutfağa, cebe yansıması için tüm tedbirler alınmalıdır.

Son olarak; En düşük emekli maaşının 3 bin liraya çekilmesiyle, yıllardır çok az artış alan BAĞ-KUR Emeklilerinin mağduriyetleri de giderilmelidir. Devlete BAĞ-KUR primi yatırarak katma değer sağlamış, hatta işçi çalıştırarak istihdama katkı vermiş BAĞKUR Emeklileri de artık göz ardı edilmek istemiyor.

Esnaf, çiftçi ve diğer tüm sektörler alanları ile ilgili iyileştirme beklerken, nefes almak istiyorlar.

Her kesim mağdur, önümüz bayram, maalesef buruk bir bayram bizi bekliyor..

Yorum Yazın