Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Fırsat Ve Fırsatçılık

26 Mart 2022
3 dk Okuma
6 ay önce
Fırsat Ve Fırsatçılık

Türkçemizde iki zıt anlamda kullandığımız bu kelimelerin ifade ettiği anlamlar dikkate alınarak kullanırken dikkatli olmamız gerekir. Çünkü onu müspet anlamda kullandığımız zaman karşımızdaki kimse zıt anlamında anlayabilir. Dolayısıyla anlaşmazlığa yol açabilir. Ben de bu ifadeyi kullanırken tabii olarak olumlu manasını dikkate alarak kullandım.

Bu duruma göre anlatmak istediğim husus, önümüze çıkan fırsatları bir taraftan kendi menfaatimize kullanırken bir taraftan da başkalarının faydalanmasını sağlayacak bir davranış içinde bulunmamıdır.

Bilindiği gibi Ramazan ayı önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz bir aydır. Buna göre kendimizi o günlere hazırlayıp yapacağımız özel ibadetleri düşünürken bu günlerde başkalarını da sevindirmemiz hem bizi ve hem de yardım elimizi uzattığımız kimseleri mutlu edeceğini de düşünmemiz ve o günlere kendimizi bu düşüncelerle idrak etmemiz ayrı bir mutluluk vesilesidir.

Kısaca söyleyecek olursak bu günler bizim için bir fırsat vesilesidir. Çünkü biz kendimizi bu günlerde bir taraftan dinimizin bizlere emrettiği bir ibadeti yerine getirirken ve onun mutluluğunu yaşarken diğer taratan da gün boyu bir şey yemeden ve içmeden durmanın sıkıntısını da hissetmekteyiz. Şüphesiz bu durum da bizlere kendimizin dışında günün şartlarının ağırlığında hayat süren din kardeşlerimizin varlığını da bizlere hatırlatır.

Bu da o günlerin maddi kazancın ötesinde manevi bir kazancın da bulunduğunu, yıl içinde pek hatırlamadığımız veya içinde yaşadığımız günlerin ayrıca kutsal günler olduğunu düşündüğümüz için bizleri bu yöne yönlendirmelidir.

Böyle bir düşünceye ve bu düşüncelerimizi uygulamaya kendimizi şimdiden hazırlamalıyız.

Her ne kadar biz zaten her gün böyle düşünüyoruz diyenlerimiz bulunsa da o günleri yaşamanın ayrı bir motivasyonu vardır ve olmalıdır. Bunun için de kendimizi şimdiden maddi ve manevi olarak o günlere hazırlamalıyız. Ayrıca bu günlere bizi ulaştıran ve her günkünden daha fazla yakınlaşmanın yollarını bize gösterip bu fırsatı sağlayan Allahımıza da her günkünden farklı ibadetlerde bulunmalıyız.

Hiç şüphesiz anlatmaya çalıştığım bu fırsatı kollama ve kullanmanın hem bize ve hem de bu günleri kendi hayatlarını sürdürebilmek için bizim yardımlarımızı bekleyenlerin de kavuştukları bir fırsat olmaktadır.

Buna göre bu günleri, maddi ve manevi olarak faydalanabileceğimiz günler olarak görmeli ve bu günlere kendimizi bu düşüncelerle hazırlamalıyız. Yani önümüze çıkan fırsatı kendi lehimize değerlendirmeliyiz.

Yorum Yazın