Ahmet Balcıoğlu
Ahmet Balcıoğlu

FİNLANDİYA ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

18 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
FİNLANDİYA ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

Finlandiya dünyada eğitimde en iyi ülkelerin başında geliyor. Finlandiya küçük bir ülke olabilir Finlandiya coğrafi olarak riskli bir bölgede yer almayabilir. Ama eğitimi daha iyi hale nasıl getirebiliriz çabası içindeler. Sürekli yeni yöntemlerle 21. Yüzyılın eğitim yöntemini bulmaya çalışıyorlar. Öğrencilere nasıl daha faydalı olabiliriz ve sevdirerek öğretebiliriz çabası ve gayreti içindeler.

Bugünkü yazımızı bugün öğrendiğim yeni uygulamalarıyla ilgili haberi ilginize ve bilginize sunuyorum.

Finlandiya, dünya üzerinde en saygın eğitim sistemine sahip olan ülke konumunda. Nordik ülkesi uluslararası araştırmalara göre de neredeyse her çalışma içerisinde her zaman ilk onda olmayı başarıyor. Buna rağmen, ülkedeki yetkililer ve uzmanların 'biz zaten en iyisiyiz' diyerek rehavete kapılmaya hiç niyeti yok. Birkaç yıl önce Finlandiya'da eğitim sisteminde gerçek bir devrim yapılmasına karar verildi ve geçen yıl itibariyle de bu devrim hayata geçti.

Peki eğitim sistemindeki bu devrim neyi kapsıyor? Belki kulağa garip gelebilir ama Finlandiyalı yetkililer eğitim müfredatlarındaki tüm dersleri kaldırdılar. Yeni sistemle amaçlanan, çocuklara 'daha fazla oyun, daha az ders' sunmak. Bu büyük değişiklikle beraber de dersliklerde fizik, matematik, edebiyat, tarih ya da coğrafya gibi 'konu dersi' olmayacak.

Eğitim Bakanı Marjo Kyllonen, Helsinki'de geçen yıl yaptığı basın toplantısında detayları kamuoyu ile paylaşmıştı. Kyllonen'in eğitim sistemindeki bu değişikliğin sebebini açıklayan kısa ve net beyanı şu şekildeydi: "Bizler hala 19. Yüzyıl'ın ihtiyaçlarına yönelik eski moda bir eğitim sistemiyle hareket ediyoruz. Oysaki 1900'lü yıllardan bu yana çok şey değişti ve bizler de artık 21. Yüzyıl'ın ihtiyaçlarına göre bir eğitim sistemi planladık."

Yeni sisteme göre, Finlandiya'da konu bazında gerçekleştirilen dersler yerine, öğrencilere olaylar ve etkinliklerle disiplinlerarası formatta bir eğitim veriliyor. Örnek vermek gerekirse, İkinci Dünya Savaşı'nın anlatıldığı bir derste, konuya dair tarihsel, coğrafi ve matematiksel veriler birarada anlatılıyor.

Ayrıca dikkat çeken bir başka başlık ise "Kafede Çalışmak" adlı ders. Bu dersle beraber de öğrenciler İngilizce, ekonomi ve iletişim konularında tüm bilgi birikimlerini kullanabiliyor.
Son düzenlemeyle beraber öğrencilere her 45 dakikada bir 15 dakikalık ara sunuluyor. Okulda geçirilen süre de daha da kısaltılarak ortalama 5 saat olarak ayarlandı. Amerikalı öğrenciler günün ortalama 6 saatini ev ödevleriyle harcıyorlar. Finlandiyalı öğrencilerde ise bu süre ortalama 3 saat civarında. Öğrenciler son sınıfa geldiklerinde 16 yaşının başında olacaklar. 7 yaşından önce ise okula başlamak yok.

Öğrencilerin kendi derslerini olaylar üzerinden kendilerinin seçmesi fikrinin, öğrencilerin derslere duyacağı hevesten, bilgi birikim ve gelecekteki duruşlarına kadar pek çok noktada fayda sağlayacağı düşünülüyor. Bu şekilde hiçbir öğrenci, herhangi bir dersi -örneğin, fizik, kimya ya da edebiyat gibi- 'ben şimdi bunu ne için öğreniyorum' düşüncesiyle bitirmek zorunda bırakılmayacak.
Yeni sistemle beraber gelenekselleşmiş öğrenci-öğretmen ilişkisi de değişti. Öğrenciler artık kocaman sıraların arkasında, endişeyle 'öğretmen bana soru sorsun da cevaplayayım' diye oturmayacak. Bunun yerine küçük gruplar halinde öğretmenlerle beraber problemleri tartışarak çözmeye çalışacak.

Finlandiya eğitim sistemindeki değişiklikler öğretmenleri de etkileyerek kolektif bir çalışmaya teşvik edecek. Okullardaki bu reform, farklı ders öğretmenleri arasında da ortaklaşa bir çalışmayı mecbur hale getirecek.

Darısı başımıza. Biz de eğitim ve öğretim sistemimizi sil baştan elden geçirmeliyiz.

20 milyona yaklaşan eğitim ordumuzun eğitim sistemini çağın gereklerine ve yeni gelişmelere göre yeniden dizayn etmeliyiz. Bilgisi, birikimi, tecrübesi ve fikri olanlar bunları seslendirmeli ve ilgili mercilere bunları ulaştırmalıdır.

Eğitim hayatın her alanında gelişerek devam edecektir. Eğitim hayat boyu sürecek. Sadece formel eğitim değil informel eğitimin de tüm imkanlarını kullanacağız.

Bir gün bu tür haberlerin ülkemizle ilgili yapıldığını görmemiz dileklerimle.

Muhabbetlerimle

FİNLANDİYA ATASÖZLERİNDEN SEÇMELER

Açlık yılında bir lokma ekmek, bir külçe altından değerlidir.
Açlık kurt yavrusuna da ulumayı öğretir.
Açlık sevecen aileye bile kızgınlık getirir.
Adam yanında adam ol, köpek yanında kurt
Ağır ağır yanan sert yanar.
Karısız erkek çatısız bina gibidir.
Ayıyı herkes tanır, ama ayı kimseyi.
Borcun eskisi de hep tazedir.
Büyük ağlara balık azar azar gelir, ancak takıldığında da büyüğü
Buyuran yorulmaz.
Dert keder bilmeyen kalp soğuk olur.
Dil kemiksizdir, ama kemiği bile doğrar.
Domuzla kral kendi eceli ile ölmez.
Tahammülü olmayandan borç isteme.
Aşk öldürmez, yatalak eder.
Ev sahibinin bir gözle baktığı yere, misafir iki gözle bakar.
Evin küçük çocuğunu hep çocuk bilirler.
Giden kişiye yol hep kısalır.
Güzel kızı korkak alamaz

Yorum Yazın