Selma DEMİREL
Selma DEMİREL

EY KONYA'NIN GÜZEL İNSANLARI

27 Ekim 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
EY KONYA'NIN GÜZEL İNSANLARI

Yeterince kendimizi geliştiriyor muyuz?
Katılabileceğimiz bir çok program,konferans,okumalar, sempozyumlar vs varken biz onlara katılmayı mı tercih ediyoruz katılmamayı mı?
Katılırsak mı daha kazançlı oluruz katılmazsak mı?
Bu soruların cevapları üzerine kafa yormalıyız.
Geçtiğimiz günlerde Konya adına önemli şahsiyetlerden biri olan "SADREDDİN KONEVİ" konulu bir sempozyum düzenlendi.Bu sempozyumu Konyalı vatandaşlar olarak yeterince önemsedik ve katıldık mı?
Kanaatimce hayır, tam manasıyla bu sempozyumu değerlendiremedik.
Belki çeşitli nedenlerimiz vardır ancak yine de böyle programlara katılmaya özen göstermeliyiz.
Çünkü böyle yerler insana başta ilim öğrenmek olmak üzere yeni arkadaşlıklar ,Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gelip sunum yapan konuşmacılarla fikir alışverişi ve tanışma ortamları kazandırıyor.
Bazen bir kaç kitap okuyarak elde edeceğimiz bir bilgiyi bu tarz programlar beş dakika da bize sunabiliyor.
Bir yazarın bir çok kitabını okuyabiliriz ama onun bir konuşmasını dinleyerek genel fikir yapısı ve yazdıkları hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz.
Tabi bu tür konferansların tertibi konusunda dahaözenlii hareket edilmeli.Mesela Konevi sempozyumu oturumlarının konularını ve konuşmacılarını ancak programa gittiğim mekanda öğrenebildim.
Daha güzel bir duyuru yapılabilirdi.
Sempozyumun tam başlığı şu şekildeydi
"III.Uluslararası Sadreddin Konevi Sempozyumu"
Uluslararası olması hasebiyle sempozyum, farklı ülkelerin de fikir ve bilgi birikiminden faydalanma fırsatı sundu.
Aynı zamanda bu sempozyum yeni çehreler görme ve onlarla tanışma ortamı oluşturdu .
Ayrıca bu tür yerlere kendi isteğimizle ve bir şeyler öğrenmek için gittiğimiz için daha dikkatli dinlemekte ve edindiğimiz bilgiler daha kalıcı olmaktadır.
Bir konferansta tam da ihtiyacımız olan bilgileri öğrenebilmekteyiz.Bazen konuşmacının söylediği bir sözde, bazen anlattığı bir olayda,bazen de verdiği örneklerde kendimize lazım olan bilgiyi bulabilmekteyiz.
Bu ortamlarda aradığımız soruların cevaplarını bulabiliyor bulamadıklarımızın da soru sorarak öğrenme fırsatını elde edebiliyoruz.
Böyle yerlerde söz hakkı alıp bir fikrimizi paylaşmamız veya konuşmacıya bir sorumuzu yansıtmamız özgüvenimizi geliştirdiği gibi toplum önünde rahat konuşmamıza da katkı sunuyor.
Nasıl ,kitap okuya okuya yazma becerimiz gelişiyorsa dinleye dinleye de konuşmamız gelişiyor.
İyi bir okur olduktan sonra nasıl, insan okuduklarını yazıya dökmek istiyorsa dinleyeci de dinlediklerini ve öğrendiklerini başka kişilere anlatmak ve onları da bilgilendirmek istiyor.
Tabi bazen istediğimiz yazarlarla konuşmacılarla bir araya gelip onları dinleme imkanımız olmayabiliyor bu aşamada da interneti kullanıp kendimize "iNTERNET AKADEMİSİ" programı uygulayabiliriz.
Nedir bu internet akademisi?
Alanında uzman olan ve  konuşmasını, kitaplarını sevdiğimiz hocalarımızın, hitap gücünü beğendiğimiz
ünlü insanların sohbetleri ve henüz daha tanımadığımız bir çok kaliteli kişinin videoları internette mevcut.
İnternet üzerinden dinleme ve not alma şeklinde bu konferanslardan, sohbetlerden faydalanabiliriz.
Bu bağlamda dinleyebileceğimiz ve faydalanabileceğimizi düşündüğüm iki öneride bulunmak isterim.
Bunlardan biri TED konuşmaları.Farklı bir tarzı var ,şimdiye kadar dinlediğim konuşmaların pek çoğunu sıkılmadan dinledim ve izledim.Konuşma sürelerinin kısa oluşu da ayrı bir güzellik.
Bize az zamanda çok şey öğretip katabiliyor.
Bir diğeri ise sosyal doku vakfının sohbetleri.
Nurettin Hoca hem kendini dinlettiriyor hem de özellikle bazı sohbetlerinde insana hayatın zorluklarına ve problemlerine karşı bize Allah (cc)ın ayetleri ve Peygamberimiz (sav) in hadisleriyle bir yol haritası çiziyor.
Bu yönden internetten faydalanabiliriz.
Sonunda kazançlı olacak olanlar Allahın izniyle bizleriz.
Daha bilgili, daha çok okuyan, daha çok konferanslara katılan ve bu sayede daha güçlü ve sağlam bir Konya olmamız duasıyla.
Muhabbetlerimle.
 

Yorum Yazın