Esra TURAÇ
Esra TURAÇ

Evlilik programlarına “DUR” deme zamanı

18 Mayıs 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Evlilik programlarına “DUR” deme zamanı

Uzun süredir gündemimizde olup, son zamanlarda en çok konuşulan evlilik programları hakkında konuşalım biraz.
 

Çok televizyon izleyen bir insan olmamamla birlikte, etrafımdaki insanların üzerinde etkisi olan birçok programlar duydum. En büyük etkisi olan programlardan biri ise evlilik programları. İşin enteresan yanıysa izleyen herkes öyle bir pür dikkatle izliyor ki kimin kiminle oturduğunu, gelen taliplerine neler söylediğini, hangi talibiyle beraber çaya gittiğini sorsak o kadar iyi bilirler ki bütün değerli vakitlerini onlara harcıyorlar.

Mesela yakınınızda çok iyi takip eden varsa ya da siz çok iyi takip ediyorsanız bir sorun bir kişi en başından beri neler yapmış, neler olmuş diye anlatmaya başlayın. Anlatmayı bitirdikten sonra çok saçma bir kurmaca olduğunu anlayacaksınız. Oradaki insanlardan çoğu ajansa üye olupta oraya resmen bize oynamaya gelen insanlar. Paraya ihtiyacı olup kamera karşısına geçip soytarılık yapan insanlar. Evli olup boşanmışı olsun, hiç evlenmemişi olsun hepsi orada. Kısacası kendisinin, onurunu, haysiyetini, karakterini yerler altına alıp ezip çiğnemiş, satılmış insanlarla dolmuş ve gün geçtikçe dolmaya devam ediyor. Toplumun temel yapısını bozmaya çalışan insanlar toplanmış ve bunu başarmış resmen. Geçen gün bir haberde okumuştum, bir evlilik programında 15 yaşındaki kıza 45 yaşında bir amca talip olmuş. Bazılarımıza bu gibi durumlar artık o kadar normal geliyor ki ne kadar acı. Ayrıca 15 yaşında bir kız çocuğunun evlilik programında bulunması ne demek? Daha reşit bile değil. O programlarda yaş sınırlaması yok mu da 15 yaşındaki bir kız çocuğu evlilik programında yer alıyor.

RTÜK bu durumu para cezasıyla kapatıyor. Bu ne kadar doğru sizce? Medeni kanunun  124. maddesinde ‘Erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadan evlenemez.’ diyor.  Yani tam olarak 18 yaşına girmiş olması gerekiyor demek. Bu programı yayınlayan, yayın yönetmenleri, yayınları sağlayan yayın kuruluşları, programla ilgili olan bütün kurumlar, bu durum karşısında KÖR, SAĞIR ve DİLSİZ.

Sorsanız toplumun ahlaki düzeyine önem vererek yayın yaptıklarını söylerler. Nerde bizim ahlaki değerlerimiz. Nerde bizim toplumumuzun asil duruşu. Nerde bizim ne olursa olsun yıkılmayan aile temellerimiz. Bütün bunları yıkmayı başardılar. Bu tarz durumları normal karşılayacak kadar beynimizi yıkmışlar.

Evlilik temelini o kadar basite indirgemişler ki isteyen istediğine gidiyor. Kadınlarımız adeta bir elmas gibidir kendilerine ait olan insana güzeldirler milyonlara değil.

İnternette yapılan oylamalar çok yüksek olsada nedense hep para cezasıyla örtbas ediliyor. Bizim dinimizi, gelenek ve göreneklerimizi, Adab-ı muaşeret (görgü-ahlak) kurallarımızı tamamen ayaklar altına alınmaya çalışılıyor. Evlilik gibi ciddi bir müesseseyi bu kadar normalleştiren bu programlara artık  “DUR” demenin vakti zamanı hiçbir zaman geçmedi. Hala bir umudumuz var.

Yorum Yazın