Mustafa KARGA

Erken seçim mi geliyor?

24 Şubat 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Erken seçim mi geliyor?

Siyaset gündemi iyice ısındı. AK Parti ile MHP’nin hazırladığı ve ittifak kurulmasına olanak tanıyan 26 maddelik kanun teklifi Çarşamba günü meclise gelmişti. 
Bu ittifak ile MHP’nin artık baraj sorunu gündemden düşecek. MHP ile AK Parti arasında yapılacak anlaşmaya bağlı olarak, genel seçimlerde yeni bir yol haritası çizilecek. Yapılacak kanun değişikliği ile birlikte MHP hem ne kadar oy alacağını bilecek, hem de yüzde 10 barajını aşmasa bile TBMM’ye girebilecek.
Burada önemli olan nokta şu: AK Parti ile MHP’nin yaptığı anlaşma gereği, ittifağın küçük ortağı olan MHP’ye kaç sandalye verileceğidir. Muhtemeldir ki, yapılan görüşmelerde bu da belli olmuştur. 
Bu noktada erken seçime gidilmemesi için AK Parti’nin önünde herhangi bir engel kalmamıştır. Erken bir seçime gitmek için bütün şartlar şu anda mevcut.
Nedir o şartlar?
Birincisi Afrin harekatı ile birlikte AK Parti ve MHP, büyük bir toplumsal desteği arkalarına aldı. Afrin operasyonu ne amaçla yapılmış olursa olsun, şu anki noktada iktidarın elini güçlendirdiği çok açık. Yakalanan bu rüzgar mutlaka kullanılmak istenecek.
Aksi halde 2019 yılının başına kadar Türkiye’de nasıl gelişmelerin yaşanacağı, bu gelişmelerin oylara nasıl yansıyacağı karanlık bir nokta…
Diğer bir nokta ise iktidarın son günlerde başladığı müjde furyası…
Çiftçinin mazotunun yarısını devlet karşılayacak. Gübre desteklerinin ödenmesi de dün itibariyle başladı. Esnaf ve sanayici için birkaç gün içerisinde müjdeler gelebilir.
Toplumun sıkıntı çeken katmanlarına yönelik ciddi projeler gündeme gelecektir.
Verilen popülist mesajlar da erken seçimin geleceğinin bir diğer işaretçisi…
Erken seçim olur veya olmaz… Ancak AK Parti ve MHP 3 seçim için büyük bir adım attı. Bu noktada muhalefetin nasıl bir strateji izleyeceği de önem taşımaya başladı.
Örneğin Saadet Partisi’nin durumu… İYİ Parti, Saadet ve CHP bir ittifak yaparlar mı, yaparlarsa bu hangi şartlarda yapılır? Henüz cevabı olmayan bir soru… CHP’nin tabanının Saadet ile ittifaka, Saadet’in tabanının ise CHP ile ittifaka nasıl bakacağı da önemli bir mesele…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İl Başkanları toplantısında ittifak ile ilgili şu cümleyi kurdu: Hedef oydaki zayiatı minimize etmek, adeta yok etmektir.
Bu da ittifakların neden gündemimizde olduğunu çok açık gösteriyor. 
Umarım yapılan bu yasal değişiklikler ve tartışmalar memleketimize başarı ve esenlik getirir.

Yorum Yazın