Adem BAŞ
Adem BAŞ

Enerjide önemli adınlar atılıyor

16 Nisan 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Enerjide önemli adınlar atılıyor

AK Parti iktidarlarının enerji konusuna ne kadar önem verdikleri herkesin malumu. Sayın Cumhurbaşkanımız da her fırsatta enerjide dışa bağımlılığın bitirilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu nedenle enerji konusunda önemli adımlar atılıyor.

Önce bakanımız Sayın Taner Yıldız döneminde de önemli projelere imza atıldı. Sessiz ve derinden giden bir bakanımızdı. Yıllarca Türkiye’nin enerji politikalarını başarıyla yönlendirdi.

Sonra Sayın Berat Albayrak dönemi başladı… Herkesin beklentisinin aksine Albayrak, çok önemli işlere imza atıyor… Enerjinin yerel kaynaklardan sağlanması açısından büyük adımlar atılıyor… Başarı tek bir kişinin eseri değildir. Bütün bakanlığın bürokratlarının emeği var bu işte…

***

Oldukça önemli gördüğüm projelerden biri Karapınar’da kurulacak güneş tarlalarıdır… Kirlilik yok, hammadde sorunu yok, enerji var… Konya Ovası’nın güneşinden enerji üretilecek. İhaleyi alan Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS konsorsiyumunun projeyi hayata geçirmek için yapacağı yatırım tutarının 1,3 milyar dolar düzeyinde olacağı öngörülüyor. Proje kapsamında, Türkiye'de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulumu gerçekleştirilecek ve 10 yıl boyunca da Ar-Ge yapmak şartıyla Karapınar YEKA'da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacak.

Şartnamede, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefi yer alıyor. Sözleşme imzalanmasını takip eden 21 ayda kurulacak olan fabrikada üretilecek fotovoltaik modüller sahada kullanılacak.

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar YEKA-1 GES, enerji sektöründe yerlileştirme şartına ve YEKA bazlı fiyat belirlenmesi esasına dayalı ilk uygulama olacak. Söz konusu proje ile gelecek yıllarda yenilenebilir elektrik ve ekipman üretiminin artırılması, teknoloji transferi yapılması ve dışa bağımlılığının azaltılmasına önemli katkılar sağlanması hedefleniyor. Proje ile 1,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi beklenirken, kurulacak santralden yılda yaklaşık 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

Bu ayrıntılar bile projenin ne kadar devasa bir bütünün parçası olduğunu gösteriyor.

***

Güneşe yapılacak yatırımlar Konya ile sınırlı değil. Başka projeler de zamanı gelince hayata geçecek. Güneşten sonra rüzgarla ilgili çalışmalar da başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, son tekliflerinin 27 Temmuz'da alınacağını duyurduğu Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerjisi Kaynak Alanları (YEKA) projesiyle, yaklaşık 1-1,2 milyar dolarlık yatırımın gerçekleşmesi bekleniyor. İhaleyi kazanacak firma, arz-talep dengesi kapsamında Edirne-Kırklareli-Tekirdağ'da zorunlu olarak 280 megavatlık kapasite inşa edecek, belirlenen 7 bölge arasında bin megavatlık kapasiteyi tamamlayacak şekilde tesis kuracağı alanları seçebilecek.

Uluslararası danışmanlık hizmeti alınarak ve dünyadaki rüzgar YEKA örnekleri detaylı bir şekilde incelenerek hazırlanan şartnameye göre, Kayseri-Niğde'de 200 megavat, Sivas'ta 200 megavat, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ'da 700 megavat, Ankara-Çankırı-Kırıkkale'de 200 megavat, Bilecik-Kütahya-Eskişehirde 150 megavat, Malatya'da 150 megavat ve Burdur-Denizli-Uşak'ta 100 megavatlık santral kurulması izni bulunuyor.

Yarışmanın kazananı toplamda bin 700 megavatlık santral kurma izni bulunan bu bölgelerde bin megavatlık kapasite oluşturacak şekilde türbinleri kurabileceği alanları seçecek. Arz-talep dengesi açısından bölgenin ihtiyacı önceliklendirildiği için kazanan firmanın Edirne-Kırklareli-Tekirdağ'da en az 280 megavatlık santral kurması zorunlu olacak.

Toplam yatırım tutarının yaklaşık 1-1,2 milyar dolar olarak hesaplandığı projeye, dünyadaki ilk 10 rüzgar türbini üreticisinin de yer aldığı çok sayıda uluslararası firmanın ilgi göstermesi bekleniyor.

***

Nereden nereye… Bir zamanlar Güneydoğu’nun altı petrol kaynıyor, ancak yabancılar çıkartmamızı istemiyor deniliyordu. Güneydoğu’nun altında petrol olduğu kesin, ancak bunun ne kadar rantabl olduğu tartışmalı… Gerçekten petrol varsa, kim engellerse engellesin, bu toprakların çocukları birgün o petrolü halkın hizmetine sunacaklardır…

Ama Türkiye’nin Güneydoğu’nun altından petrol fışkıracak hayallerini bekleyemeyeceğinin farkında olan AK Parti hareketi, güneşten de rüzgardan da enerji üretilebileceğini topluma göstermiş oldu. Bir yerlerden petrolün fışkırmasına gerek yok, gökyüzünde parlayan güneş, esen rüzgar ile bile artık enerji üretebiliyoruz. Çevrecilerin en çok istediği şey buydu. Aslında hepimizin istemesi gereken bu. Suya, toprağa, ağaca, havaya zarar vermeden enerji üretmek. Yenilenebilir enerji kaynakları…

15 yıllık sessiz devrim enerjide de devam ediyor…

Yorum Yazın