Nagihan ÇAPKIN
Nagihan ÇAPKIN

En mutsuz hayvanlar Konya’da

22 Haziran 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
En mutsuz hayvanlar Konya’da

 Ailemizin elimizden tutup götürdüğü ya da okul gezileriyle gittiğimiz hayvanat bahçelerinde hüzünlü gözler görmek ve acı çığlıklar duymak! Çocuklar göremediği hayvanları görsün, yarım saat hoşça vakit geçirsin, hayvanlar bir ömür ıstırap çeksin.

Türkiye’deki tüm hayvanat bahçeleri Konya’daki gibi mi? Çocuğunuz elinden tutun ve Konya’daki hayvanat bahçesine götürün, maymunu gösterin gözlerindeki acıya baksın ve deyin ki çocuğunuza “Bak yavrum bu esarettir.”

 Her hayvanın yaşam koşullarının farklı olduğunu ilkokul çocuğu bilir. Tropikal iklim bölgesinde yaşayan aslan, kaplan gelmiş Konya’nın karasal iklimine. Sözde doğal yaşam adı altında yapaylıktan da öte bir kafes ardında hayvanlara yemek ve su dışında gerekli yaşam standartları sağlanmıyor.  Her yer beton, hayvanın kendi habitatlarına uygun bitki örtüsü yok. Cehalet mi bunun adı yoksa eğlence mi?

Gittiğim hayvanat bahçesi adı altındaki zulüm bahçesinde, hayvandan ziyade her şeyi gördüm. Para kazanmak mı bunun adı yoksa çocukların aslan, kaplan görmesi mi? Çocukların görmesi içinse görmesin kardeşim aslanı. Çok mu görmek istiyor, çok mu düşünüyorsun çocuğunu o zaman götür Afrika’ya.  Hayvanın doğal ortamında, özgür şekilde, mutlu halde nasıl yaşadığını görsün. O hayvan sırf senin çocuğun 5 dakika onu görecek diye doğasına uygun olmayan bir yerde acı içinde psikolojik bunalımda.  Evet bunalımda. Hepsinin gözlerinden okursunuz nasıl bir bunalımın içindeler. Bizler nasıl canlıyız ki bir başka canlının parmaklıklar arkasında olmasından zevk alıyoruz.

Bencillikten ve zalimlikten vazgeçin. Hapsolmuş hayvanların bize hiçbir faydası yok. Empati kurun ve yaşamak için elverişli olmayan bir ortamda kafese tıkananın sizin olduğunuzu düşünün. Sadece düşünün ve gitmeyin. Para kazanmasın özel işletme ya da belediye her kime gidiyorsa, her kim rant elde ediyorsa. Kapatılsın esaret ve zulüm bahçesi görmesin çocuklarınız. Çocuklarınıza esir olmayı değil özgür olmayı öğretin.

Ne demek istediğimi anlamak için bir defalığına  gidin ve görün o hayvanları. Çiftlik hayvanı olduğu halde eşeklerin bile gözlerindeki acıyı görün. Hepsinin hiç kıpırdamadan, yaptığınız tüm hareketlere tepkisiz kalarak sabit durmalarını görün.  Aslanların acı çığlıklarını duyun. Gerek yok hayvanat bahçesine o hayvanları oraya getirenlere bakın.


img_4996.jpg

Yorum Yazın