Dursun Seyis
Dursun Seyis

En kısa hutbe

16 Temmuz 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
En kısa hutbe

Bizim gazetenin arkasında Tahir Paşa cami var. Genelde ve özellikle de riya olmasın Cuma namazlarında buraya gider, İmam Bayram Hoca’nın vaz-ı nasihat ve hutbesini dinlerin.

Çok derin bilgilere sahip, hoş sohbet, insanı zaman zaman yaptığı esprilerle de gülümseten bir hoca.

Hoca Efendi, hak- hukuk, ana baba hakkı, Allah’a ibadet konusunda  üzerinde çok hassasiyetle durur. Cemaat ise can kulağı ile Bayram Hocayı dinler.

Tabi ki, ibadethanelerimiz, mescit ve camilerimiz insanların desteği ile ihtiyacı karşılanmaktadır. Anladığım kadarıyla   geçen cumada yüklü miktarda elektrik ve  doğalgaz faturası gelmiş, hoca efendi bunu cemaate duyurdu ve arkasından da bir espri yaptı :

Bakınız  hutbeyi kısa tutuyorum.

Namazda rekatları da kısa zam-mı sürelerle bitiriyorum. Bu 4 bin TL yi toplamazsanız, gelecekte sizi bekletir, hutbeyi ve namazı uzun tutar üşütürüm. Bende toplamaya çıkar, hatta vardığım esnaf kardeşimden de  bir yemek yer çay içerim haaaa. Beni bu yola sevk etmeyin dedi.

Hıristiyanların, Musevilerinde ibadethanelerinin ihtiyacını   ülkelerin hükümetleri  vergi koyarak toplamaktadır. Yani  buraların  ihtiyacı halk tarafından temin edilmektedir.

Bugün yaptığı araştırmaya göre ise en kısa Anayasa  İngiltere anayasasıdır. Bizim ki, ise adeta kırk yamalı borça gib.i, kanunlara, değişikliklere   , kararnamelerle ilavelere hukukçularımız bile yetişmekte ve toplumdaki, vurdu, kırdı cinayetlerin önüne geçilmemektedir.

Yine bir spor adamı olarak futbol oyun kuralları ve milyonları arkasından koşturan  futbolun 17 kuralı vardı. Yani kısa olan daha iyi olmaktadır.

Şimdi size Tarihteki en kısa hutbenin bin yıl önce  Şeyh A. Kadir Geylanı’ya ait olduğunu ve bu hutbeyi sizinle paylaşayım.

Aç bir Müslüman’ın  karnına giden bir lokma, bin cami yaptırmaktan daha hayırlıdır. Kabe’nin örtüsünü değiştirmeden Allah için nafile namaz kılmaktan, elindeki çelik kılıcı kırılana kadar kafirlerle cihat etmekten, sıcaklarda devamlı oruç tutmaktan daha hayırlıdır . Yediği un, yemek aç Müslüman’ın karnına  inince , yediren o kimse için ortalığı kaplayan bir nur olur.

Bir açı doyurana müjdeler olsun.

+++ 

Her zaman yapmalıyız ama, imkanları olanlar için bende ilave edeyim. Yetimin, yoksulun, fakirin karnını hele şu üç aylarda doyurmanın mükafatını siz düşünün.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; kendilerine nazik davranan ve merhamet gösterenlerin kalp değerleri daha sağlıklı, bağışıklık sistemleri daha güçlü oluyormuş…

Uzmanlar bunu iç huzurla açıklıyormuş. İç huzur arttıkça, hastalıklarda iyileşme artıyormuş…

Özetle kendini seven insan uzun yaşıyormuş.

+++  

Yazımı bir Karadeniz fıkrası ile bitireyim.

Bölgeler arası folklor  yarışması düzenlenmiş.

Finale, Karadeniz Horon ekibiyle, Ege Zeybek ekipleri kalmış ve yarışmayı Zeybekler kazanmış.

Karadenizliler bu sonuca çok bozulmuşlar.

Temel yenilginin nedenini açıklarken :

“Bizde oynarken çok acele ettuk. Keşke bizde Zeybekler gibi düşüne düşüne oynasaydık. Şampiyon biz olirdik.

Yorum Yazın