Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

En çok okunan yazım

09 Temmuz 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
En çok okunan yazım

Hâkimiyet Gazetesinde yazmaya başladığım ilk günden bu güne kadar (2004 te başladım galiba) yüzlerce köşe yazım yayımlandı. Daha sonra yazmaya başladığım Habername sitesinde de ha keza. Bu yazılarımı kitap olarak basmaya kalksam en az 3-4 kitap eder.

Geçenlerde yazılarımın içinde en çok okunanı hangisi diye merak ettim.  (tabi internet sistemine geçtikten sonrakiler için söylüyorum bu sözü. Çünkü gazetemizin internet sitesi kurulmadan önce de birçok yazım yayımlanmıştı.)  En çok okunan yazım “en iyi yönetim en üstün lider” başlıklı yazım. https://www.habername.com/yazi-en-iyi-yonetim-sekli-hangisi-9050.htm

Bu nedenle bu günkü yazımı, o yazıdan alınan alıntılardan oluşturacağım:

EN İYİ YÖNETİM HANGİSİ EN ÜSTÜN LİDER KİM?

 “…Her dönem olduğu gibi günümüz insanı da bunalımlı günler yaşıyor.  Bu sıkıntılara karşı fert olarak bizler ne yapabiliriz? Şu soruları sorarak kurtuluşa çareler arayabiliriz:

1. İlk insandan günümüze kadar yaşamış ve günümüzde yaşamaya devam eden en faziletli toplum, en mutlu ümmet, en erdemli cemiyet, en ahlaklı topluluk hangisidir?

2. İlk insandan günümüze kadar yaşamış ve günümüzde yaşamaya devam eden adaleti yüksek, yönetimi güzel, toplumu en ahlaklı devlet hangisidir?

3. İlk insandan günümüze kadar yaşamış ve elan yaşayan insanlar arasında en üstünü kimdir? Hz İsa mı, Sultan Süleyman mı, Yavuz Sultan Selim mi, Şah İsmail mi, Hz Ali mi, Hz Ebubekir mi?

BU DÜNYADA MÜKEMMELİ ARAMAK YANLIŞ

Hz. Âdem’den (as)  günümüze kadar yaşayan insanlardan (peygamberler hariç)  yüzde yüz iyi, her şeyi mükemmel, hatasız… İnsan olmadığı gibi, bunun tersi yüzde yüz kötü, her şeyi şeni, her yönü ile ahlaksız insan da yoktur. Tıpkı bunun gibi yine aynı şekilde yüzde yüz iyi toplumlar, kusursuz cemiyetler, adil devletler olmadığı gibi,  yüzde yüz kötü,  zalim toplumlar, cemiyetler, devletler de yoktur. Bu nedenle bir insana, bir devlete, bir millete iyi derken iyi taraflarının kötü taraflarından fazla olması, kötü derken de, çirkin, ahlaksız, kötü yanlarının daha fazla olmasıdır.

İYİNİN ÖLÇÜSÜ NE?

Dinimiz bu konuda şöyle diyor: yeryüzünde yaşamış ve yaşayacak olan en iyi, en güzel, en yüce, en ahlaklı insan /Peygamber Hz Muhammed (sav)dir. Ondan sonra Ulülazm peygamberler gelir. Peygamberlerden sonra en faziletli insanlar ise Ebubekir efendimiz başta olmak üzere 4 halife ve sahabe efendilerimiz gelir. Sonraki dönemler için geçerli düstur ise , “üstünlük takvadadır” düsturudur.

İYİ İLE İNANÇ ARASINDAKİ BAĞ

İslam’a göre insanlar inanç yönünden üçe ayrılır: Mümin, münafık, kâfir. Bunlardan müminler en üstte, münafıklar en altta yer alırlar, kâfirler ise ortadadır.

Günümüze kadar yaşamış cemiyet ve toplumlardan manevi yönden en üstün olanı ASR-I SAADET de yaşayan Müslümanlardır. Onları bu yüce mertebeye çıkaran ana faktör nedir? İmandır. Sahabe efendilerimiz, eksiklerine rağmen tarihte yaşamış ve günümüzde yaşamaya devam eden toplumlar içinde en erdemli toplum, cemiyetler içinde manevi derecesi en yüksek cemiyet, gruplar içinde ahlaki en yüksek ahlaklı gruptur. 

Sonuç olarak: uzun insanlık tarihinde Asr-ı Saadet en iyi zaman, sahabe efendilerimiz en ahlaklı, en erdemli toplum, Medine  Devleti en iyi devlet, onların lideri, iki cihan serveri Hz Muhammed(sav) de en üstün lider, en adil, önder, en faziletli rehberdir…”  

Rabbim bizlere daha anlamlı, daha gerçekçi, daha güzel yazılar yazmayı nasip etsin. Amin.

Yorum Yazın