Mustafa ÇAMLI

'En Baba İzin'

02 Mayıs 2015
3 dk Okuma
7 yıl önce
'En Baba İzin'

Gazeteler bu başlıkla verdiler haberi.
Erkek çalışana beş gün doğum izni veren düzenleme resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre işçinin evlenmesi,anne veya babasının,eşinin,kardeşinin,çocuğunun ölümünde üç gün,eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilecektir. Bu izin ücretli izin olduğundan başka bir izinle içiçe geçemeyecektir.
Son yıllarda hükümetimiz ailenin korunması konusuna ayrı bir önem vermekte , bu konuda kendilerine –özellikle de Aile ve Sosyal Politikalar eski bakanımıza- müteşekkiriz.
“Kadınlar için bir şey yapmalıyız” dediler, Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Kanununu çıkardılar. İstatistiklere bakılırsa ne aile korundu ne de kadına şiddet azaldı. Ama olsun kanun çıkardık ya..
“Çalışanlar için birşeyler yapmalıyız” dediler,erkek çalışana beş gün doğum izni getiren kanuni düzenlemeyi yaptılar.
Merak ediyorum çalışana “sizin için ne yapabiliriz” diye sorulsa beş günlük doğum izni kaçıncı sırada talep edilirdi ya da talep edilir miydi?
Bir başka soru, acaba anne-baba,kardeş,eş ve çocuktan birinin vefatı halinde mi daha çok izin ihtiyacınız olur yoksa eşiniz doğum yaptığında mı ?
“Çalışana izin verdim” derken onun görüşünü ve onu çalıştıran işyerinin durumunu dikkate aldınız mı?
Kaldı ki doğum hafta sonuna gelmişse bu durumda gelecek haftayı tatil etmenin anlamı var mıdır? Bu sorular çoğaltılabilir.
Kamuda nasıl yürür bilemem ama özel sektörde olacak olan şudur; çalışan ikinci gün işverenin karşısına gelecek ve işverenle pazarlık edecektir.İzinli olduğu halde çalışacağı için fazla mesai ücreti isteyecek ,verilirse çalışacak verilmezse kahvede okey oynayacaktır.Siz izni kahvede okey oynansın diye beş gün yapmışsanız mesele yok tabiki.
Yapılması gereken neydi diye sorulursa –soran yok ya-;eşi doğum yapan çalışanın elbette eşiyle,çocuğuyla ilgilensin diye izne ihtiyacı vardır,ama bu izin en fazla iki gün için gereklidir.Ondan sonra erkeği evden kovarlar zaten.Beş günlük izin yerine “üç günlük asgari ücret tutarında doğum yardımı ödenir” deseydiniz hem işçi için hem işveren için daha hayırlı bir iş yapmış olurdunuz.
Amacım elbette üzüm yemek, hükümet eleştirmek değil .Ne var ki bu tür düzenlemeler yapılırken çalışma yaşamını özellikle de özel sektörün durumunu dikkate almak gerekir. Bu tür düzenlemelerle elde edeceğimiz en önemli şey iş-işyeri huzuru olmalıdır.İşyerinde belirsizlik ve/veya kargaşa anlamına gelebilecek düzenlemelerden olabildiğince kaçınılmalıdır.
Bu bağlamda, kadın çalışanlara belli sürelerle yarı zamanlı çalışma hakkı konusunun yeniden düşünülmesinde yarar olduğu kanaatindeyim.

 

Yorum Yazın