Mustafa KARGA

Elleri değil ayakları öpülesi insanlar; ANNE-BABA

15 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Elleri değil ayakları öpülesi insanlar; ANNE-BABA

Ülkemizde yaklaşık 17 milyon çocuk yeni eğitim yılının başlayacak olmasının heyecanını yaşıyor. Çocukları heyecanlandıran yeni eğitim yılı velileri ise zaman zaman zorluyor. Onlarda en az çocukları kadar heyecanlı ancak onlara düşen biraz daha fazla.

Her yeni eğitim yılı başlarken veliler kırtasiyecilerin okul kıyafetleri satan mağazaların yolunu tutar. Ellerinden tuttukları çocuklarıyla çarşı pazarda alışverişe çıkmak mutlaka veliye bu aylarda ekstra bir yük getirir. Çocuklar heyecanlı ve veliler çocuklarının gelecekleri için umutlu şekilde okul yolunu tutarken, bir babanın, annenin sırtında dünyalar kadar yük birikir. Yüce varlıklar olmalarındandır belki de… Onların bu duruma hiç sesleri çıkmaz. Çocuğum okusun bir yerlere gelsin isteği hevesi onlar için her şeyin önüne geçer ve imkanları dahilinde çocukları için en iyisini yapmaya çalışırlar. Ailesi olanlar için bundan daha fazla mutlu edici bir durum olmasa gerek.

Neyse, gelelim işin maddi kısmına ve imkanlara…

Her ebeveyn çocuğuna en iyisini yapmak ister her dediği olsun ister. Buna hemen hemen herkes katılacaktır. Ama o imkanlarımız neler, o imkanları neler belirliyor? Ben bunlara bakmak istiyorum. İnşaatta yevmiye ile çalışan bir baba, asgari ücretle fabrikada çalışan bir baba, evine kıt kanaat geliriyle bakmaya çalışan babalar, anneler. Hiç onların gözünden çocuklarına bakmayı denediniz mi? Ben deniyorum ama işin içinden çıkamıyorum.

Ailelerin ülkemizde gelir durumları büyük bir kesimde asgari ücret, asgari ücretin az altında ya da az üstünde. Buradan yola çıkarak düşününce ay sonunda normal günde eline 5 kuruş kalmayan aile, Eylül ayı geldiğinde sadece çocuğunun okul alışverişine 150-200 lira nasıl bulupta harcayacak. 3 çocuğu varsa 450-600 lira. Allah sabrını da rızkını da verir dedikleri söz böyle zamanlarda mı belli oluyor nasıl oluyor bilmiyorum. Ama oluyor o temiz kalpli insanlar bu hesapların bir şekilde üstesinden geliyor.

Bu kadar şanslı olamayan aileler ise maalesef ya borçlanmak zorunda kalıyor ya da kredi, kredi kartında içeri giriyor. Ama ne olursa olsun temelinde çocuğunu mahcup etmek istemeyen bir annenin babanın sevgisi heyecanı yatıyor. Kültürümüzden gelen el öpme geleneği iyi ki var. Böylesine evladına sahip çıkan, onların ellerinden tutmak için varını yoğunu verenler, ellerini boşverin ayakları öpülesi insanlar…

 

Yorum Yazın