Duran Çölcü
Duran Çölcü

"Elektrik, doğal gaz ve suda” vergilerin kaldırılması isteniyor

06 Şubat 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
"Elektrik, doğal gaz ve suda” vergilerin kaldırılması isteniyor

Günlük hayatımızda elektrik, doğalgaz ve su vatandaşlarla birlikte esnaf ve sanatkâr kesim için önemli bir harcamayı oluşturuyor.

Vergi ve kesinti yüklerinden dolayı da ekonomik olarak bizleri, esnaf ve sanatkârları zor durumda bırakıyor.

Her geçen geçinmekte zorlandığımız süreçte, bu vergi ve kesintiler hepimize sıkıntılar yaşatıyor.

Bu olumsuzlukları yaşamamak için elektrik, doğalgaz ve sudaki vergi yükleri ve kesintiler kaldırılarak tükettiğimiz kadar ödeyeceğimiz bir sistem getirilmelidir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’inde gündeme getirdiği gibi, Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazdaki tüm vergi ve kesintilerin kaldırılmalıdır.

Tükettiğimiz kadar ödeyebileceğimiz sistem hayata geçirildiğinde vatandaşlar olarak bizler, esnaf ve sanatkârlarımız ile üreticilerimiz rahatlayacaktır.

TESK Başkanı Palandöken, zorunlu ihtiyaç olan elektrik, doğal gaz ve su için 4 kişilik bir ailenin ortalama 800 lira fatura ödediğini belirterek,“Ankara'da kış ayında 4 kişilik bir ailenin ortalama doğalgaz faturasının 500 lira, elektrik faturasının 200 lira, su faturasının ise 100 lira geldiğini düşündüğümüzde, en temel yani zorunlu ihtiyaçların fatura bedeli 800 lira ediyor. Bu 800 liranın ise yaklaşık 140 lirası yani 5'te 1'i vergilere gidiyor. TRT payı, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli gibi kesintiler bu tutara dâhil değil. KDV, ÖTV, enerji fonu, TRT payı, atık su bedeli, Çevre Temizlik Vergisi gibi bu 3 temel faturada birçok kalemdeki vergi ve kesintiler kaldırılmalı. Çünkü doğalgaz yakmak ya da elektrik harcamak veya su tüketimi asla lüks değil, aksine en temel zorunlu ihtiyaç. Bu vergilerin ve kesilen diğer kalemlerin elektrik, su ve doğalgaz faturalarından kaldırılması, vatandaşa derin bir nefes aldıracaktır. Daha kira, mutfak masrafı, kişisel ihtiyaçlar ve bunun gibi birçok harcama hesaba katılmadığı için, hiç yoksa en temel kalemlerde haneler rahatlatılmalıdır."

Palandöken, esnaf ve sanatkârlarla birlikte vatandaşlar olarak bizlerin rahatlaması ve rahat bir nefes almamız için elektrik, doğalgaz ve sudaki vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Haklı olarak hepimizin yararına olan bu talep yerine getirilir. Herkes tükettiği kadar parasını öder.

Esnafımız geceleri dükkânlarının ışığı ile sokakları aydınlatırken, sanayicimiz üretimini elektrik ile yapıyor.

Elektrik faturalarında konut, ticaret ve sanayi olarak 3 ayrı tarife bulunuyor. En ucuz tarife sanayiciye, en pahalı tarife ise esnafa uygulanıyor.

Dolayısıyla tüm faturalardaki vergi ve kesintilerin kaldırılması konutlar kadar, iş yerleri için de zaruri bir durum haline gelmiş durumdadır.

Faturalarda bu kadar çok kalemde vergi olması, zaten ticari faaliyeti nedeniyle vergi veren kesimi ekonomik olarak zorladığından Zorunlu ihtiyaç olan faturalardaki vergilerin hem konutlarda hem de iş yerlerinde kaldırılması gereklidir.

Sonuçta Kira, Gıda, Giyim, Zaruri harcama kalemlerinde günümüz koşullarında oldukça zorlanıyoruz.

Elektrik, doğalgaz ve sudaki yüklerin kaldırılmasıyla bir nebzede olsa rahatlığa kavuşabiliriz.   

Vatandaşlar olarak bizlerin, esnaf ve sanatkârlar ile üreticilerin ortak isteği olan elektrik, doğalgaz ve sudaki vergi ve kesintilerin kaldırılması zor olmasa gerek.

Tükettiğimiz kadar ödemek, hepimize maddi anlamda bir rahatlık sağlarken, nefes almamızı da sağlayacağı da bir gerçektir.

Ne dersiniz sizce de öyle yapılması gerekmez mi?

Yorum Yazın