Adem BAŞ
Adem BAŞ

Ekonomiye güven

22 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Ekonomiye güven

Ekonomi sayfamızın manşetinden de okuyacağınız gibi, Konya’da sanayinin çarları işliyor. İhracatımız düzenli olarak artıyor, perakende güven endeksi her zamanki gibi zirvede.

Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya göre 2,9 puan, geçen yıla göre 6,4 puan yükselerek 1,7 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Haziran 2017’de geçen aya göre 4 puan düşerken,  geçen yıla göre 4,4 puan yükselerek 5,2 puan değerini aldı.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi’nde ise malum sorunlar var. Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Haziran 2017’de geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre düştü. Endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan, geçen aya göre 1,3 puan düştü ve -19,5 puan değerini aldı.

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen, hala çevrenizden ‘piyasada para dönmüyor, işler daha açılmadı’ gibi sözler duyuyorsunuzdur. Ekonominin yapısal reform ihtiyacı, destek ihtiyacı ve benzeri eksiklikler iş çevreleri tarafından sık sık gündeme getirilir ve hükümet de bunlara duyarsız kalmaz. AK Parti hükümetleri ilk günden bu yana hep iş çevrelerinin fikirlerine değer vermiştir ve hazırlanan her pakette onların görüşüne yer vermiştir. Geriye dönüp baktığımızda bile son birkaç ayda reform niteliğinde düzenlemeler oldu.

Bütün bunlara rağmen piyasada hala sıkıntı var. İş olmuyor, para dönmüyor… Bu sorunun çözümüne yönelik bir an önce adımlar atılmalı… Her ne kadar ekonomiye yönelik olumlu görüşler olmasına rağmen, uzun süre iş yapmayan, para çeviremeyen işverenler, bir noktadan sonra pes etmek zorunda kalabilir…

 

YOLLAR PARA BASIYOR

Hayatım boyunca hiç anlamadığım ve sanırım anlayamayacağım bir şey şu yollardan para alınması… Köprü ve otoyollardan nasıl bir fikirle para alınmaya başladığını da bilmiyorum… Vergilerimizle yapılan köprü ve otoyollardan geçmek için de para ödüyoruz…

Dede Korkut’un anlattığı Deli Dumrul hikayesi gelir… Köprü ve otoyollardan para alınmasını duyduğumda hep aklıma Deli Dumrul gelir.

Bir de işin maddi tarafı var tabi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre köprü ve otoyollardan 6 ayda 679 milyon TL gelir gelmiş…

Haber şöyle: “Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre, haziranda köprü ve otoyollardan 34 milyon 365 bin 210 araç geçti. Söz konusu geçişlerden elde edilen gelir, 106 milyon 435 bin 270 lirayı buldu. Araçların 23 milyon 823 bin 152'si otoyolları kullandı ve bu araçların geçişinden 80 milyon 239 bin 580 lira gelir sağlandı. 15 Temmuz Şehitler ve  Fatih Sultan Mehmet köprülerinden söz konusu ayda geçen 10 milyon 542 bin 58 araçtan da 26 milyon 195 bin 690 lira ücret alındı. Bu yılın ocak-haziran döneminde ise köprü ve otoyollardan geçen 194 milyon 300 bin 834 araçtan 679 milyon 59 bin 942 lira gelir elde edildi. Bu gelirin 503 milyon 711 bin 623 lirası otoyollardan, 175 milyon 348 bin 319 lirası ise köprülerden geçen araçlardan geldi. Bu dönemde otoyolları 130 milyon 796 bin 98, köprüleri de 63 milyon 504 bin 73 araç kullandı.”

İşin başka bir boyutu daha var: Biliyorsunuzdur, yeni yapılan köprüler devlet garantisi ile işletmeye verildi. Yani devlet, köprüleri kiraya verdi ve kiralayana da dedi ki; köprünün geliri şu miktarın altındaysa, üstünü ben tamamlayacağım. Acaba Anadolu Ajansı, devletin bugüne kadar yeni yapılan köprü ve otoyollardan işletmecilere ne kadar para ödediğini de açıklar mı?

 

Yorum Yazın