Mustafa KARGA

Ekonominin yol haritası ve zamlar

30 Eylül 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Ekonominin yol haritası ve zamlar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomideki 3 yıllık yol haritasını açıkladı. 2020’ye kadar ekonomide atılacak adımlar açıklandı. Çok önemli hedefler vardı, 3 yıllık planlarda.

Önümüzdeki 3 yıl için büyüme hedefi yüzde 5.5 olarak belirlendi. Kişi başı gelirin 2020 yılında 13 bin dolara çıkacağı açıklandı.  Enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 9,5 olacağı öngörülüyor. İşsizlik oranının bu yıl yüzde 10,8, gelecek yıl yüzde 10,5, 2019'da yüzde 9,9 ve 2020'de yüzde 9,6 olması öngörülüyor. 2020 sonunca cari açık/GSYH oranının yüzde 3,9 olacağı tahmin ediliyor.  Merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH oranının bu yıl yüzde 2, 2018-19'da yüzde 1,9, 2020'de yüzde 1,6 olması bekleniyor.

Bunların dışında hal yasasının çıkacağı, kalıcı fiyat istikrarı sağlayacak politikalara ağırlık verileceği, emlak vergilerine yönelik düzenleme yapılacağı gibi açıklamalarda bulundu, Sayın Başbakan Yardımcısı…

 

***

Bun hedeflerin açıklandığı basın toplantısına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile birlikte Bakanlar Naci Ağbal ve Konya’nın evladı Lütfi Elvan da katıldı. Ancak yukarıda Sayın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıkladığı hedefler, Bakan Naci Ağbal’ın açıklamalarının gölgesinde kaldı. Sayın Ağbal 2018’de kamuya 74 bin personel alınacağını duyurdu. Bu memurluk hayali kurmak isteyenler için büyük bir şans ve müjde.

Ancak bakan beyin, biraz da kötü bir üslup ve gerekçeyle açıkladığı MTV zammı, günlerdir en çok tartışılan mesele. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yüzde 40 zamlanacak. Sayın Bakan, ‘Zaten yüzde 15 yapacaktık, yüzde 40 oldu’ gibi bir cümle ile bu durumu açıkladı.

 

***

Bugüne kadar görebildiğim kadarıyla ilk defa AK Partililer bile AK Parti hükümetinin bir uygulamasına bu kadar tepki gösteriyor. Irak, Kürdistan bağımsızlık referandumu, Suriye, Rusya, Arakan derken, bu hengamenin içinde yüzde 40’lık bir zamma bu kadar tepki gösterileceğini beklemiyordum. Savaşa girmeye razı olan bir halkın yüzde 40’lık bir zam nedeniyle hükümete bu kadar tepki göstermesi, birçok şeyin de göstergesi aslında.

AK Partili olduğundan şüphe etmediğim insanlar, hükümeti ve sayın bakanı ‘halkın içinde olmamakla, tuzu kuru olmakla’ suçladı.

Üstelik zam sadece MTV ile sınırlı değil. MTV’ye yüzde 40 zam geldiği için diğer ürünlere gelen yüzde 3’lük, 5’lik, 10’luk zamlar gündeme bile gelmiyor.

Maalesef ekonomimiz iyi durumda değil… Bütün dünya ile kavgalı olduğumuz için sanayicimiz, tüccarımız iş yapamıyor. Bugün itibariyle 2018 ve 2019’u da kayıp yıllar olarak görebiliriz. Zira 3 seçim bizi bekliyor ve 2020 yılına kadar ekonomide yaprak kımıldamayacak gibi…

Halkımız AK Parti’yi ve sayın Cumhurbaşkanımızı ne kadar çok severse sevsin, ekonomide işler karıştı mı seçimde farklı duygularla, oy tercihini değiştirebilir…

Bu da bizim dostlarımıza uyarımız olsun….

Yorum Yazın