Adem BAŞ
Adem BAŞ

Ekonomi Ödülleri ve Konya’nın başarısı

11 Şubat 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Ekonomi Ödülleri ve Konya’nın başarısı

Konya Ekonomi Ödülleri töreni geçtiğimiz Perşembe günü yapıldı. Konya için aş, iş, değer üreten firmalarımız ödüllendirildi. Programda emeği geçen herkese Konya adına teşekkür etmek gerekir.
Önce bir hususa dikkat çekelim. Ekonomi Ödülleri ‘Birlikte Konya’yız’ sloganı ile düzenleniyor. Bu Konya’nın birlik ve beraberliğini gösteren en güzel cümle.
Başarılı firmaları ve isimleri ödüllendirmek için Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Vergi Dairesi ve SGK güçlerini birleştirmiş. Birkaç yıldır verilen ödüller gerçekten çok değerli. Ancak burada bir tavsiyede de bulunmak gerekiyor. Birkaç yıldır başarıyla düzenlenen törenler artık yeni bir seviyeye taşınmalı. Konya Ekonomi Ödülleri, sadece Konya’da değil, Türkiye’de ses getirecek bir organizasyona dönüştürülmeli. Bu potansiyel mevcut. Konya güçbirliği yapmış, siyaset ve ekonomi dünyasına da Konya’nın yanında…
Daha profesyonel bir organizasyonla, sahneyi bu kadar kalabalıklaştırmadan, gerçekten herkesin gönlü olsun düşüncesiyle değil, hakkedenlere verilecek ödüller çok daha değerli ve anlamlı olacaktır. Elbette zaman zaman yerel dinamikler devreye giriyor, ‘şuna da ödül buna da ödül verelim’ düşüncesi hakim olabilir. O nedenle tören iki kademeli olarak yapılabilir. İlk kademesinde gönüller alınır, ikinci kademede büyükler sahneye çıkar olabilir… Bu sadece bir tavsiye…

***

Gelelim Perşembe günkü törene… Törende Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin verdiği iki mesaj son derece değerliydi. Birincisi iş dünyasının taleplerini dinlediklerini ve sürekli diyalog içerisinde olduklarını söyledi. Bunu şu cümlelerle ifade etti: Sadece üretimi arttırmak yetmez, ürettiğini satmak da önemli. Satamadığın mal senin değildir. Onun için biz o kadar teşvik ve tedbir aldık ki, ben inanıyorum karşılıklı diyalogda bize isteğinizi söyleseniz, biz onu zaten çoktan hayata geçirmişizdir ama insanlarımızın haberi yok. Onun için en kısa zamanda TOBB ile 12 ilimizi kapsayan neler yaptık, ne teşvikler verdik, kimin nereye müracaat etmesi gerekir bunları sizlerle birebir uzun uzun paylaşacağız.
Bakan Tüfenkci’nin bir diğer mesajı 15 Temmuz’a ilişkindi. Bakan Tüfenkci, "15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişiminden sonra hangi ülke yaşarsa yaşasın inanın kolay kolay altından kalkamazdı. Cumhurbaşkanımızın desteği ve sizlerin gayreti ile biz bu badirenin de altından kalktık, kalkıyoruz. Biz şuna inanıyoruz, ekonomimiz sağlam temellerde. Şundan emin olun, sizin yanınızda olan bir hükümet var. Sizden gelen bir hükümetin bir bakanı olarak sizden gelen her temenniye biz açığız. 2017 yılının çok daha umutlu geçeceğine ben inanıyorum. 2016’da aldığımız tedbir ve teşvikler 2017 yılı içerisinde hayata geçecek, geçiyor”dedi.
Bakan Tüfenci’nin hem iş dünyasının görüşlerine değer verdiklerini söylemesi hem de 2017 yılı için umutlu konuşması gerçekten önemli.

***

Gelelim Konya’nın yüzaklarına… Konya’nın yüzakları deyince, ödül almayan bazı firmalar, yüzakı olmak için illa ödül mü almak gerekiyor, diye zaman zaman bizlere tepki gösteriyorlar. Hayır! Bu ödül alanları sadece tebrik etmek için kullanılan, deyimleşmiş bir ifade… Bu memleket için üreten, 1 kişi dahi olsa istihdam eden ve işçisinin hakkını veren herkes yüzakıdır. Bu noktayı açıkladıktan sonra ödül alan firmalara geçelim.
Ödül alan firmalar, gerçekten Konya için çok önemli işlere imza atmış firmalar. Hem kendi adıma hem gazetem adıma hepsine teşekkür ediyorum. Konya Şeker’den Ova Un’a, Eti Alüminyum’dan Adese’ye, Tümosan’dan Pakpen’e, Konya Çimento’dan Akova Süt’e Kombassan’dan İttifak’a, Atiker’den Alcen Enerji Dağıtım AŞ’ye teşekkür etmek gerekiyor.
Vergi rekortmenleri; Ali Akkanat, Mehmet Tuza, Yaşar Yapıcı, Konya Çimento Sanayi AŞ ve Safa Tarım ayrı bir teşekkürü hakkediyor.
Konya Ticaret Borsası üyeliğinde 40. Yılını dolduran firmalar ve Konya Sanayi Odası Üyeliğinde 35. yılını dolduran firmalara da nice 40 yıllara, nice 35 yıllara dileklerimi iletiyorum.


 

Yorum Yazın