Hasan Basri Yangal
Hasan Basri Yangal

EĞİTİM VE ÖĞRETİM FARKI

26 Kasım 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
EĞİTİM VE ÖĞRETİM FARKI

Eğitim, insan hayatının her anında, devamlı kullanacağı bilgi aktarımıdır. Örneğin; hırsızlık yapmamak, iyi ve dürüst insan olmak vb. Öğretim; sayısal veya sözel dersleri kapsayan, bilgiye dayalı ve daha az kullanılan, daha gereksiz bilgi aktarımıdır. Eğitim, toplum tabanlı(Ahlak), Öğretim, doğa tabanlı(Bilim) olarak karşımıza çıkar. Bunun anlamı, toplum ne kadar doğal ise eğitim-öğretim kavramları aynı anda gerçekleşir. Toplum teknolojik esaretle, doğallıktan ve doğadan uzaklaştıkça bu iki kavram birbirinden ayrılır. 
Günümüzün ve ileride daha da büyüyecek olan büyük sorun budur. Yani -bilginin gelecek nesillere aktırımı- 
Doğa toplumları(örneğin pigmeler, göçebeler vb.) yeni nesillere bilgi aktarırken zorluk çekmezler, eğitirken öğretir, öğretirken eğitir (örneğin avlanma). Doğallıktan uzak toplumlarda ise her kafadan bir ses çıkar, herkesin kendi doğrusu vardır veya körü körüne başkalarının doğrularını savunur, zira başka bilgisi yoktur. Bu şekilde, yoz nesiller, insanlıktan çıkmış toplumlar oluşur. 
Öğretim; kişisel ilkelere dönüşmüş eğitimdir. Zordur. Söyleyip geçmekle olmaz. Örneğin yere tüküren üniversite mezunu, sigara içen doktor örneklerinde olduğu gibi, eğitimli olmak, öğretimli olmayı gerektirmez. Yani öğretim, eğitimin alt katmanıdır. Eğitim, toplum yararına; öğretim bireyin yararına yöneliktir. O halde geleceğin MODERN TÜRKİYE’si için önce ahlaklı(eğitimli) bireyleri inşa edip bu bireyleri bilimle(öğretim) bezeyip vatanına, milletine, ana babasına yararlı hale getirdiğimizde, ‘GÜÇLÜ TÜRKİYE’ önünde hiçbir güç duramayacaktır. Umutluyum, yapabiliriz… Saygıyla.  
 

Yorum Yazın