Hasan Basri Yangal
Hasan Basri Yangal

EĞİTİM-ÖĞRETİMDE YENİ EĞİLİMLER

04 Aralık 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
EĞİTİM-ÖĞRETİMDE YENİ EĞİLİMLER

Günümüz dünyasında en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm ülkelerin kültürel, ekonomik ve siyasal açıdan ilerlemesinin ve istikrarını sağlamamasının ortak noktası eğitimdir.
Bu nedenle tüm ülkeler eğitim konusuna kafa yormakta, yeni araştırmalar yapıp yeni eğitim sistemleri geliştirmektedirler. Günümüzde uygulanan bazı eğitim reformlarıyla, önümüzdeki yıllarda eğitim ile ilgili şu konular karşımıza çıkacaktır.
1 ‘Ders derste öğrenilir’ ilkesi yerine ‘Der her yere öğrenilir’  düşüncesi…
‘Dersliksiz eğitim’ ve ‘Karma eğitim’ gibi eğitim metotları daha ön plana çıkacaktır. Özellikle derssizlik eğitim’ sistemi ezber bozacak.  Cinsten olacak. Dersler, öğretmenler yada öğretim üyeleri tarafından VİDEO ’ya çekilecek öğrenciye dersten önce verilecek. Öğrenci videodaki dersi izleyecek. Anlamadığı noktaları derste öğretim üyesine soracaktır.  Bu sistemde ‘Otoriter öğretici ‘rolünden çıkan öğretmen sınıfta ‘yönlendirir ‘ rolünde olacaktır. 
2 Yükseköğretimde üniversiteler arası alış-veriş hareketliliği hızla artacaktır.
3 Uluslararası rekabet nedeniyle ortak dil İngilizcenin kullanım hızı kurumlarda artacaktır.
4 Üniversite- sanayi işbirliği artacaktır.
5 Özel okul sayısı artacaktır
6 Performansa bağlı yönetim modelleri artacaktır.
Sonuç olarak son yıllarda eğitim, öğretim, inivasyon AR-GE için devletin yatırımları artsa bile dünya standartlarının altında ve beklenen sonucu vermiyor.
Bu konuda ‘Eğitim kurumları’  ve ‘Eğitim yöneticileri’ sorumludur.  Kaynakların verimli kullanılmaması, atamaların performansa dayalı olmaması, sürdürülebilir performans takibinin olmaması istenilen sonuçlara ulaşmamızı engelliyor. Ancak bunları düzeltip başarabiliriz UMUTLUYUM SAYGILARIMLA
 

Yorum Yazın