Ahmet Candan
Ahmet Candan

Efsaneler; ‘Ömer Muhtar’ (2)

21 Ekim 2021
3 dk Okuma
11 ay önce
Efsaneler; ‘Ömer Muhtar’ (2)

Kuzey Afrika tarihinin unutulmaz isimlerinden Ömer Muhtar!                                     

Geçen hafta ki yazımızda Efsaneler serisinin ilk ismi olan Aliya Izzetbegoviç'i kaleme almıştık. Bu haftaki yazımız da diğer lakabı ‘Çöl Aslanı’ olan Ömer Muhtar’ı ele alacağız.

Libya tarihinin en büyük isimlerinden biri ve sembolü olan Ömer Muhtar 1858 yılında doğdu. Asıl mesleği Kur’an öğretmenliği olan Ömer Muhtar ayrıca dini bir lider kimliği de taşıyordu. Afrika'nın bir çok bölgesinde Fransız işgalcilere karşı yerli halkı bilinçlendiriyordu. Daha sonra tekrar Libya’ya döndü.

Çocukluğunda da eğitim aldığı Senusi tarikatında önemli yerlere geldi. Lider oldu.

Osmanlının Uşi Antlaşması’nı imzalamasıyla Libya üzerindeki hakimiyeti sona ermiş bulunuyordu. İtalyan işgal kuvvetleri Libya'yı ele geçirmiş bulunuyordu.  Ömer Muhtar'ın hikayesi de tam burada başlıyor diyebiliriz.

İşgalci İtalyanlara karşı büyük çaplı direniş başlattı. Senusi tarikatı/aşireti ile 20 yıldan fazla direniş yaptı.

Bir çok İtalyan valisini hezimete uğrattı. Hezimete uğrayan işgal valileri birer bire ülkelerine döndüler. İtalyanlara çok büyük zayiatlar verdi Ömer Muhtar...

Ülkesi Libya'yı bırakıp giden İdris es Senusi Mısır’a sığınmıştı. Mısır’a, onun yanına bu haklı davasında, savaşında yardım istemek maksadıyla gitti. Lakin hiçbir sonuç alamadı. Kendisine ‘Burada Mısır’da kal, bir maaş bağlarız ve bir köşk veririz’ teklifinde bulunuldu ancak bu teklifi elinde tersiyle itip cephesine, vatanına geri dönen Ömer Muhtar bir çok direniş cephesini gezerek; direnişi tek bir merkezde toplamaya uğraştı. 1924’te İstanbul'da bulunan Senusi hareketinin önemli isimlerinden Seyid Ahmed el Şerif’e bir mektup yazan Ömer Muhtar şöyle diyordu;

… Vatan, istila kuvvetlerinin çizmeleri altında inliyorken, İdris Es Senusi çıkıp Mısır’a gitti. … Sen de aynı şekilde bizi bırakıp Türkiye’ye gitmeyi tercih ettin. Şunu bilin ki, vallahi, vallahi ve vallahi sizi yakalarınızdan yakalayacağımız günler olacak... Subhanallah... Tatlı Olduğu ve Meyve Verdiği Günlerde Vatanınıza Sahip Çıkıyordunuz Da Acıklı Günlerde Nasıl Da Terk Edip Gidiyorsunuz? ...

Görüldüğü gibi haklı davasında yalnızca ve mertçe çarpışmaktaydı Ömer Muhtar.

1930 Yılında, Faşist İtalyan Lider Benito Mussolini, Libya’ya General Radolfo Graziani’yi Gönderdi. Bu Dönemde İtalyanların Bölgeye Karşı Sıkı Bir Hareket Başlatmasıyla, 100 Bin Kişiden Oluşan Sivil Halk, Toplama Kamplarında Getirildi. Mısır Sınırı Kapatıldı, Böylece Libya’daki Direnişçilerin Destek Hattı Kesilmiş Oldu.

Yerel halktan İtalyanlara bilgiler sızdırılınca Ömer Muhtar pusuya düşürüldü. Çıkarıldığı sözde mahkemede idama mahkûm edildi ve şehadete yürüdü. Onun bu hareketiyle Müslümanlar güç buldu.

Şehit edilmesinin ardından 1000 yıl geçse de unutulmayacak şu sözler kaldı.

Biz asla teslim olmayız. Ya kazanırız ya ölürüz. Bizden sonraki nesillerle de savaşacaksınız. Bana gelince, ben cellâtlarımdan daha uzun yaşayacağım.

Allah rahmet eylesin!

Yorum Yazın