Ahmet Candan
Ahmet Candan

Efsaneler; ‘Gazi Osman Paşa’ (4)

04 Kasım 2021
3 dk Okuma
10 ay önce
Efsaneler; ‘Gazi Osman Paşa’ (4)

Plevne kahramanı Osman Paşa, koca Osman Paşa...

1832'de Tokat'ta doğmuştur Osman Paşa. Beşiktaş'taki Askerî Rüştiyede ve 1845-1849 yılları arasında Kuleli Askerî İdâdîsinde okudu. Kırım harbinin çıkması ile Tuna Cephesine gönderilen Osman Paşa önce Teğmen savaşın sonunda da yüzbaşı rütbesine yükseltildi.

Burada yazımıza kısa bir ara vermek istiyorum. ‘Efsaneler’ serimizde bilmiş olduğunuz üzere tarihteki efsaneleşmiş, herkesçe taktir edilmiş, saygı, sevgi ve rahmetle anılan kimlikleri anlatmaktayız. Bu kişiler alelade kişilikler olmadığı için hayatları bir çok muharebe, bir çok uğraş ile geçmiştir. Taktir edersiniz ki bizlerin; efsanelerin hayatlarının tamamını anlatmamız mümkün değildir. Bundan mütevellit bu efsaneleri tabiri deyimse ‘efsaneleri efsane yapan olayları’ anlatmayı daha uygun görüyorum. Örneğin İzzetbegoviç’i İzzetbegoviç yapan Bosna Müslümanları için vermiş olduğu amansız mücadele, Ömer Muhtarı Ömer Muhtar yapan İtalyanlara karşı vermiş olduğu amansız direniş ve son yazımızdaki Fahrettin Paşayı Fahrettin Paşa yapan Medine Savunmasıdır.

Bu yazımızda da gazi Osman Paşa’yı Gazi Osman Paşa yapan şey ise Plevne’de göstermiş olduğu destansı direnişidir. Şimdi dilerseniz yazımıza devam edelim.

93 Harbi denilen Osmanlı-Rus Savaşında; Osmanlı toprağı olan Plevne'yi (Bugün Bulgaristan sınırları içerisinde yer almaktadır) Ruslar ve Rumenler dört bir yandan kuşatmıştı.

Osman Paşa ve komutasındaki askerler Rus ve Rumenlerin 3 büyük taarruzunu başarılı bir şekilde püskürttü. Her zaman Rusların yardımına yetişen kış ayı yine gelip çatmıştı. Kahramanca direnen Osman Paşa kış ayınında gelmesiyle ve uzun süren kuşatmanın etkisiyle artık kıtlık ve mühimmat yaşıyordu. Merkezden de yardım alamayan paşa komutanları ile birlikte bir yarma harekâtı planladı amacı askerlerini Rusa teslim etmemek, yarma ile birlikte kuşatmadan kurtulmaktı. Sofya'ya doğru çekilmeyi planlıyordu. 9’u 10 Aralığa bağlayan gecenin sabahında harekât başladı. Ancak başarılı olamadı. Teslim olmak zorunda kaldı.

Geride 145 günlük muhteşem bir direniş, adeta bir destan bıraktı Osman Paşa. Adına, başarısına marşlar yazıldı. Bizzat II. Abdülhamid Han tarafından ‘Gazi’ denildi. Hafızamıza Gazi Osman Paşa; Plevne Kahramanı olarak kazındı. Ruhu şad olsun!

“Tuna nehri akmam diyor, etrafımı yıkmam diyor.

Şanı büyük Osman Paşa, Plevne'den çıkmam diyor.”

Plevne Marşı’ndan bir kesit*

Yorum Yazın