Kerim Candan
Kerim Candan

Edison, Cennete Girecek mi?

17 Şubat 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Edison, Cennete Girecek mi?

Son yıllarda kendi akıbeti “kesin cennetlikmiş gibi” yanında Edison’u da cennete götürmek isteyen yeni nesil bir ruhban sınıfı türemiş ve bunlar “Edison da cennete gidecek” diye bir kehanette bulunmaktadır!

Batıdakilerin aksine bizdeki bu ruhban sınıfı dindarları sevmezler ve kendilerini dindar olarak da görmezler. Fakat Müslümanların ibadetlerine, kılık kıyafetine karışmaktan kendilerini alıkoyamazlar hatta cennete kimlerin gideceğine dahi karışmak isterler.!

Peki, Edison, cennete girecek mi?

Neden Edison üzerinden bir kıyaslamaya gidiliyor?Sadettin Teksoy haberciliği tarzında sorulmuş bu sorularla elbette ironi yapıyoruz! Bu sorulara cevap vermeden önce önemli bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Edison’cuların, bu gidişle yakın bir zamanda “Hacı Edison, Edison Hoca” diyecek kadar hadlerini aşıp fetva vermeye kalktıklarını görürsek şaşırmayalım! Bunlara neden Edison’cular diyorum? Çünkü insanlığa yararlı birçok buluş yapan bilim insanı olmasına rağmen ısrarla sadece Edison’u cennete sokmak istemeleri beni fazlasıyla işkillendirdi..! Aslında üstüme pek de vazife olmayan bir konuya girmiş olmanın derin endişesini hissediyorum. Fakat o kadar sık karşılaştığım bir konu ki üstüne bir yazı yazmaya mecbur hissettim kendimi… Endişem de bu konularda fetva vermeye yetkili biri olmadığım içindir. Zaten İslam’da insanları cennete sokup çıkaran bir ruhban sınıfı da yoktur. Müslümanlar, imanlarıyla yaptıkları ibadet ve iyiliklerle cennete girmeyi ümit ederler. Yoksa hiçbir Müslüman kesin cennetliğim diye düşünmez.

Adam, kendince beğenmediği birkaç Müslümanı, hocayı hatta âlim bir insanı örnek gösterip sözüm ona küçümseyerek “Edison değil de bu falan mı cennete girecek?” diye geviş getirircesine sınırlarını ve haddini idrakten uzak bir kehanette bulunuyor! Hatta burada da kesmeyecek neredeyse “Edison Hoca, bir gün Mekke’de iken diye” menkıbeler anlatacaklar diye korkuyorum! Aslında Thomas Edison’un icatları arasında onu dünyaca ünlü yapan şey, pratik bir akkor elektrik ampulünü geliştirmesiydi. Edison ampul ile ilgili çalışmalara başladığında ampul yaklaşık 50 sene önce zaten icat edilmişti. Fakat yapılan icatların birçoğu kullanışsızdı. Edison 1879’da, düşük elektrik akımlı, küçük bir karbonize filament ve vakumlanmış yuvarlak cam kullanarak, güvenilir, uzun ömürlü bir ışık kaynağı geliştirmeyi ve üretmeyi başardı. Başarılı ilk ampul on üç buçuk saat boyunca aydınlatma sağladı. Yani bizimkilerin ampulü buldu diye ısrarla cennete sokmak istedikleri Edison’dan önce de ampulü icat edenler olmuştu…

Peki, Edison, cennete girecek mi?

Hatam varsa bu yazıyı okuyan hocalarım düzeltsinler. Bizim inancımızda iman etmek önemli bir önkoşuldur. Yani iman etmeyen kimse Müslüman olamaz. İbadet yapsa bile boşa yapmış olur. Çünkü Kuran’ı Kerimde ve birçok hadisi şerifte iman etmenin öneminden bahsedilmektedir. Örneğin; Kuran-ı Kerimin; birçok ayetinde(Bakara 82,Talak 11, Ra'd /29,Secde, 19 ve diğerleri) “iman edip salih amel işleyenler” diye açıkça belirtilmektedir. Kuran-ı Kerimdeki bu ve diğer ayetlere iman etmiş isek; Edison’un cennete gideceğini iddia edemeyiz. Çünkü Edison, Müslüman değildi. İyi bir insan olup insanlığa hizmet etmiş birisi olabilir. Bu konuda Cübbeli Ahmet Hoca bir sohbetinde Ehl-i Sünnet’in tamamına göre tebliğ ulaşmasına, İslam’ın bütün güzelliklerini bilmesine rağmen İslam’a uymadıysa, bir kişi cennete gidemez. Asla gidemez. Böyle örnekler çok var. Efendimizi çok metheden, İslam’ın faziletlerini yazan ve Müslüman olmayan çok insan var. Böyle kişiler cennete gidemez” demektedir. Bunun yanındaİslamiyet'ten haberi olduğu hâlde, îman etmeyenler, fakat insanlığa olumlu yönde büyük hizmet etmiş olan gayri müslim mucitler, dünyada yapmış oldukları faydalı işlerine mükâfat olarak Cehennemde de olsa, Cenab-ı Hak onların bu iyiliğini karşılıksız bırakmaz diyen görüşlere sahip olanlar da vardır.Yani Edison da Hitler de cehenneme gider. Lakin orada aynı cezayı çekmezler. Hitler’in azabı Edison’dan çok olur.

Hal böyle olunca bilmediğimiz konularda sadece bizim değil, bilen bilmeyen herkesin “falan kişi cennetlik ya da cehennemlik” gibi ifadeler kullanması dinimizce doğru değildir. Elbette zalimler ve kafirler için var olan diğer hükümlere itibar edilir.

Bence biz en iyisini Allah bilir diyerek; Edison’u Medisonu bırakalım, kendimize bakalım. İman edip salih amel işleyenlerden olmaya çalışalım. Selam ve dua ile.

Yorum Yazın