Duran Çölcü
Duran Çölcü

Dünya  “Vefa Vaktine” geliyor

11 Aralık 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Dünya  “Vefa Vaktine” geliyor

Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma etkinlikleri şehrimizde başladı.

Her yıl insanlığa bir mesaj verilerek başlayan etkinliğin bu yılki mesajı, Vefa Vakti’dir.

Günümüzde dünyanın içinde bulunduğu olumsuzluklar içinde “Vefa Vakti” mesajının verilmesi yerinde olduğu kadarda, önem arz ediyor.

Çünkü insanlığın ortak yaşam alanı olan dünyadaki savaşlar, kavgalar ve paylaşımsızlıklar belki de bu mesaj sayesinde sona erer.

Yerini barış, kardeşlik, dostluk ve en önemlisi de paylaşım alarak, “Vefa Vakti” tüm insanlığın ortak bir anlayışı olur.

Hz. Mevlana’nın asırlardır seslendirdiği “Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.” Sözünden anlaşıldığı gibi, insanlığa ortak bir miras olarak bıraktığı ”Vefa Vakti” anlayışı gelişir, dünya insanlığı barış içinde yaşar.

Hz. Mevlana’yı anma etkinliklerini açılışı hafta sonu Cumartesi günü şehrimizde Şems-i Tebrizi’nin Türbesi ziyareti, “Vefa Vakti” yürüyüşü, “Gülbang Duası” ve sema programı ile başladı.

Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen sema öncesi protokol konuşmalarında verilen mesajları sizlerle paylaşmak istedim.

Konya Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, gerçekleştirilen anma törenlerinin Hz. Mevlana’yı anlamaya vesile olması temennisinde bulundu.

Konya’daki 5 üniversite adına söz alan Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş,“Hz. Mevlana’nın yetiştiği siyasi karışıklık ve savaş ortamına rağmen en çok ihtiyaç duyduğumuz onun öğretileridir” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,“Her sözünde ayrı bir mesaj, her hikâyesinde ayrı bir güzellik bulunan Hazreti Mevlana, bir vefa insanıdır. Şüphesiz o, insanlığa vermek istediği tüm mesajlarında İslam dininin yüce değerlerini referans kabul eder. Konya olarak her yıl O'nun ‘gel’ çağrısına vefa gösterip gelen on binlerce sevenini ağırlıyoruz. Bu yıl ‘Vefa Vakti’ temasıyla gerçekleştirilecek sema törenleri ve yüzlerce etkinliğin; Hazreti Mevlana’nın ve düşüncelerinin daha iyi anlaşılmasına vesile olması en büyük temennimizdir. Zira Konya olarak vefamızı göstermenin yolunun, Hazreti Mevlana’yı anlamaktan ve daha iyi anlatmaktan geçtiğinin farkındayız.”

Başkan Uğur İbrahim Altay konuşmasında, Vefa göstermenin yolu, Hz. Mevlana’yı anlamaktan ve daha iyi anlatmaktan geçtiğini belirterek, Hz. Mevlana’nın emanetini Konya’dan dünyaya ulaştırmanın gayretindeyiz mesajını verdi.

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, “Gönülleri şefkat hamuru ile yoğuran, öğütleriyle kardeşliği vurgulayan Hz. Mevlana’nın asırlar önce ektiği hoşgörü tohumları Konya’dan bugün dünyaya dağılarak tüm insanlığa sevgiyi, hak ve hakikati anlatmaktadır” diye konuştu.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Bu yıl 746. Vuslat Yıldönümünde andığımız Hz. Mevlana, Anadolu’da bin yıldır devam eden milli hakimiyetimizin ruhi temelini, manevi genetiğini kuran arif zatların en büyüklerindendir” derken, Hz. Mevlana’nın arif zatların en büyüklerinden birisini olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,“O’nun ve onun gibi Allah dostlarının sayesinde sadece bu salondaki bizler, bu güzel Konya akşamında toplananlar değil; 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızın her yerinde bir muhabbet ve bir kardeşlik iklimini muhafaza edebiliyoruz. Mutluluğumuz, umudumuz varsa muhabbet ve kardeşliğimiz sayesindedir. Bir vatanımız, bir bayrağımız varsa bu yüzdendir. Bugün yeryüzünün en köklü milletiysek, istiklalimiz ve istikbalimiz sağlamsa bu, Sultan Alparslan kadar Taptuk Emre'nin, Sultan Fatih kadar Ahmed Yesevi'nin, Yavuz Sultan Selim Han kadar Hacı Bayramı Veli'nin, Sultan Alaeddin kadar Şems'in, Sadreddin Konevi'nin, Mevlana'nın sayesindedir. Onların bıraktığı ilim ve aşk mirası sayesindedir.”

Bakan Murat Kurum, Hz. Mevlana gibi Allah Dostları sayesinde ülkemizde kardeşlik iklimini muhafaza ettiğimize dikkat çekerek, mutluluğumuz, umudumuz varsa muhabbet ve kardeşliğimiz sayesindedir diye ifade ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Gönüllerimizde öyle bir iklim yeşerdi ki, ne kardeşliğin güneşi batar, ne hoşgörünün gülü solar. Bize düşen bu iklimde yaşamanın kıymetini bilmek, ona özüyle, gerçeğiyle sahip çıkıp korumaktır. Özünden koparılarak farklılaştırılmak istenen değerler, bozulmaya, dönüşmeye, nihayetinde kaybolmaya yüz tutar. Bugün Türk-İslam kültürünün en büyük düşünürlerinden, tasavvufun en istisna şahsiyetlerinden Hazreti Mevlana üzerinde de, böylesi bir yola gidilmek istendiğini görmek bizleri üzmektedir. Muhammed Celaleddin-i Rumi Hazretlerini Hazreti Mevlana yapan asli değerlerden kopuk bir tanım, bir kişilik betimlemesi söz konusudur.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Hz. Mevlana’ya özüyle, gerçekleriyle sahip çıkmamız gerektiğini söylerken,  Mevlana'nın bu topraklara çaldığı maya ile sevgi, anlayış ve beraberlik hamurunda yoğrulup bir olduğumuzu vurguladı.

Sonuçta, Hz. Mevlana ve onun çağdaşlarının bizlere verdiği ve hayatımızda insancıl duygularla yaşatıp, dünya insanlığına örnek oluşumuzu sağlayan öğretileri, davranışları bize yol ve ışık olduğu kadar gelecek nesillere de bir yol ve ışık olacaktır.

Bunu  gerçekleştirecek olan da bizleriz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Yorum Yazın