Cengiz DÖNMEZ
Cengiz DÖNMEZ

Dünya Kupası hayali…

26 Mart 2022
3 dk Okuma
6 ay önce
Dünya Kupası hayali…

Türk Milli Futbol Takımı’nın Dünya Kupası’na katılma hayali sona erdi.

Zaten guruplardan çıkamayan Milli Takımımız Play-Off maçlarına kalmıştı.

Portekiz’in Porto şehrinde oynanan karşılaşmada, Portekiz’e 3-1 yenilmekten kurtulamadık.

Kalecinin ve defansın hatasıyla 15’nci ve 42’nci dakikalarda yediğimiz gollerle ilk yarıyı 2-0 geride tamamladık. 65’nci dakikada Burak’ın golüyle durumu 2-1 yapıp umutlanırken, 85’nci dakikada  VAR’ın uyarısıyla penaltı kazandık. Ancak penaltıyı kullanan Burak, topu üstten farklı şekilde auta atınca, bütün umutlarımızı çimlere gömdük. Portekiz’in 90+4’de attığı golle maçı 3-1 yenik kapatmış olduk.

Türk Milli Takımımız, 2022 FİFA Dünya Kupası’na katılabilmek için yakaladığı fırsatı, Burak’ın cömertliğiyle çabuk harcadı. Eğer penaltıyı gole çevirebilip durumu 2-2’ye getirebilseydik, o moralle belki de Portekiz’i eleyecektik. Sonra da Konya’daki maçta Kuzey Makedonya’yı yenip Dünya Kupasına katılabilecektik.

Şimdi geriye dönüp baktığımızda, “işte bizim futbolumuz bu..” diyebiliriz.

Futbolcuların şahsi oynadıkları, ceza alanı etrafından vurdukları şutların kaleyi bile tutmadığı görülüyor. Deve yüküyle para kazanan bu futbolcuların aslında hiçbir takımda oynamaması lâzım.  Ceza alanı önünden atılan şut nasıl kaleyi tutmaz ve farklı bir şekilde auta gider insan inanamıyor? Penaltıyı nasıl üstten auta atarsın? Demek ki bunlar gayri ciddi oyuncular.. Bu yüzden Avrupa’da oynayan çok az oyuncumuz var ve onlar da zaten sürekli oynayamıyorlar, yedekler..

Kaleci Uğurcan, bu maçta - bence- değerini kaybetti.. Yurt dışına açılmak isteyen başarılı kalecimiz Uğurcan, rakibin altı pastan kafa vuruşundan gol yiyor.. İnanılacak gibi değil.. Tamam defans hatalı ama, sen kalecisin, ellerini kullanabilecek avantajın var, bir-iki adımlık hamleyle topu adamın kafasının üzerinden alabilirsin.. Kalecilik yaptığım için biliyorum. Bizim dönemdeki hocalarımız, bırakın ceza alanı içini, altı pastan kafayla gol yiyen kaleciyi bir daha kadroya almazlardı.

Sonuçta boyumuzun ölçüsünü aldık.

29 Mart Salı günü saat 21.45’te İtalya ile özel maç yapacağız..

Gönlüm başka düşünse de, bu futbolcularla hiçbir şey yapamayacağımızı bu maçta da göreceğiz..

Yorum Yazın