Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Dünden bugünden dem alalım mı?

03 Kasım 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Dünden bugünden dem alalım mı?

Geçen hafta içinde 22 yıldır Konya Pancar Kooperatifinin Konya Şekerin Ülke genelinde ise Panko Birlik’in Genel Başkanlığını yapan Recep Konuk Başkanın aday olmamasıyla seçim yapıldı. Beş adaydan Ramazan Erkoyuncu Konya Pancar Kooperatifi Başkanı seçildi. Üç gün sonra Ankara’da  31 Pancar Kooperatifinin katılımı ile yapılan seçimde de Ramazan Erkoyuncu Pankobirlik Genel başkanı seçildi.

Hem Konya Pancar Kooperatifi Başkanlığına hem de Panko Birlik Genel başkanlığına seçilen Ramazan Erkoyuncu Başkanı canı gönülden kutluyor  hayırlı olmasını diliyorum. Cenabı Allah yar ve yardımcısı olsun.

Ben şahsen 5o yıla yakın zamandır tanıyorum. Dünüyle bugünü örtüşen yapısı içinde bu değişimi Allah rızası için hizmete dönüştüreceğine inanıyorum.

Bizim Yunus Türkmen Yunus Emre’nin İfadesi ile ; “Sen doğru ol da varsın sanan eğri sansın. Lakin sakın unutma ki; sen kendini bir şey sanmadığın sürece doğru insansın.”

Bunun yanında 22 yıldır yapılmayanları yapan, olmazları olur kılan tarımda, tarıma dayalı sanayide 46 fabrika, Üniversite enerji sektörüne yapılan yatırımlarla çığır açan Recep Konuk Başkana ayrıca müteşekkiriz. Cenabı Allah bundan sonraki yaşayışında sağlık, huzur mutluluk versin!

**

Geçen haftanın gündeminden sonra eskilerden dem vurarak yazımıza devam edelim mi? Çumra’mızın renkli simalarından aşağı yukarı aynı yaşıt olduğumuz namı diğer Etlilekmekçi Rıza Yorulmaz Usta sosyal paylaşım sitesinde Hac Farizasını yerine getirmek için gittiği Mekke’de geçirdiği beyin kanamasından vefat eden Baraj mahallesinden komşum Kuzuculu rahmetli Kasap Arif Veziroğlu’ndan bahsetmiş.

Rahmetli Arif Veziroğlu ağabey ile uzun yıllara varan dostluğumuz vardı.

Çocukluk yıllarımızda babası Şaban Veziroğlu   ile birlikte kasap dükkanı işletiyorlardı. Şimdiki Alparslan Türkeş Caddesinde Belediye Oteli ve dükkanların olduğu yerde Yoğurt Pazarı vardı. Alparslan Türkeş Caddesi tarafından girişi köşesinde Arif Veziroğlu Ağabeyi Kasap dükkanı vardı.

O yıllarda bütün kasap dükkânları Yoğurt Pazarı içinde idi. Her kasabın koyun, keçi yani davar sürüsü olurdu. Genelde Çarşamba Çayı kenarında harman sonrası da anız tarlalarda güdülürdü.  Hadimli Kasap Kıratlının sürüsü, Kuzuculu Kasap Veziroğlunun sürüsü, Tımraşlı Kasap Fayık’ın sürüsü, Alibeyhüyüklü  Kasap Ikış Hasan’ın sürüsü, Kasap Ispartalının sürüsü hemen ilk aklama gelenler..

Kasap Arif Veziroğlu Ağabeyi baraj mahallesinden komşum olması ve aynı zamanda bizde besicilik yaptığımızdan dolayı sık sık görüşürdük. Zaman zaman alışverişte yapardık.. Konya dışında Adapazarı’na sığır kesimine bir çok kez birlikte gittik.

Rahmetli eski Türkçe yani arap harfleri yazar hatta hesaplarını arapca rakamlarla yapardı. Genelde Yenice Sigarası içer hayvan pazarında hayvan alırken kilo kor. Bu sigara paketinin üzerinde hesabını yapardı. Bir gün böylesi hesap yaparken hesapta yanlış yapınca ben ;

--- Arif Ağabey hesap yanlış oldu. Deyince,

--- Hacı Ahmet sen eskimez yazıyı bilin mi? Demişti. Ben de biliyorum. Desene bizim şifre çözüldü. Gülüşmüştük.

Çok pratik zekalı insandı. İdareciydi,  esnaftı, tüccardı, hepsinin üzerinde insan sarrafıydı.

Çumra ve köylerine elektrik geldiğinde. Elektrik teknikerlerinden, elektrik ustalarından bir ekip kurarak köylerde evlerin elektriklerini döşeme donanımını yaptırmıştı.

Seksenli yıllardan sonra oğulları ile Çumra Sanayisinde yıkama yağlama tamir bakım işine girdi.

Teklifsiz birbirimizi ziyaret ederdik. Herhangi müşkülümde danışır ve çoğu zaman çözüm getirirdi. Kasap Arif Ağabey her zaman baş vurabileceğim kapım idi. Hacca gideceğinde görüşüp helallaşmıştık.  Yenge hanım ve çocuğu ile hacca gitmişti. Yukarda da ifade ettiği üzere Haçta geçirdiği beyin kanamasından dolayı vefat etti. Allah rahmet eylesin. Oğulları sanayide işlerine devam ediyorlar. Küçük oğlu İbrahim Veziroğlu Yıkama yağlamanın yanında aynı zamanda harfiyat işi de yapmaktadır. Baba dostu olarak bana her zaman hürmet ediyorlar. Bunun adına ahde vefa derler değil mi?

Yaklaşık 25 yıldır sizlerle bu köşede sohbet ediyoruz. Bazı kalemşorlar bize başka gözle baksa bile biz minval düstur üzere yazmaya devam edeceğiz inşallah!

Yorum Yazın