Ufuk Kendirci
Ufuk Kendirci

Dombas ile sınırlanmayabilir

25 Şubat 2022
3 dk Okuma
7 ay önce
Dombas ile sınırlanmayabilir

Bir haftadır ABD'nin bahsettiği ve sadece bu yüzden kamuoyunda çok fazla inandırıcı bulunmayan Rusya askeri harekatı dün TSİ 06.00 'da başladı.

Putin Dombas bölgesini oluşturan Donektsk ve Luhansk'ı bağımsızlığını tanırken, Ukrayna'yı ABD'nin yönettiğini ve eski Lenin günlerini özlediğini belirttiği konuşmasında amaçlarının yalnızca Dombas olduğunu söylemişti. Ancak harekat yalnızca bu bölgeyle sınırlı kalacağı benzemiyor.

Çünkü Belarus, Kazakistan, Kırım ve şimdi de Ukrayna'daki olayları düşündüğümüzde Putin'in gözünün Kiev'e dönebileceği tartışılıyor.

Harekatın ilk günü yani benim bu yazıyı yazdığım gün Kiev havalimanının kuşatıldığı iddiası yayılmıştı. Bu hamle eğer doğruysa harekatın Ukrayna yönetimini

devirmeye yönelik bir davranış olarak görebiliriz. ABD sürekli savaş çıkacağı iddasında bulunurken dünya kamuoyu inanmamıştı. Fakat tarihi savaşlarla dolu olan Rusya'nın Avrupa'nın en büyük dördüncü maden bölgesini kontrol aldıktan sonra ABD'nin buradaki kendisine muhalif yönetimini göndermek isteyecektir.

Bir Rus atasözü "Ayı ile dansa kalkarsan dansın ne zaman biteceğine ayı karar verir" der. Ukrayna dansa kaldırmak istemese de artık geri adım atamayacaktır.

En iyi senaryo Nato ve ABD desteğini alan Ukrayna'nın bölge kontrolünü kaybetmemesi ancak bu ABD zaten güçlü durabilseydi bu harekat başlamazdı. Şimdi iki senaryo var.

1- Dombas bölgesinin verimli havzasının büyük çoğunluk  Rusya, birazı ABD kalan kısmı da Ukrayna'da kalır. 2- Rusya harekat kapsamını genişletir, Kiev'e yürür.

Ukrayna hükümeti değişir ve sulh imzalanır. Gelişmeler daha çok taze.

Yorum Yazın