Duran Çölcü
Duran Çölcü

Dolandırıcılara artık, “Sana Ne” demeliyiz

09 Ekim 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Dolandırıcılara artık, “Sana Ne” demeliyiz

Son yıllarda artan dolandırıcılık olaylarında yüzlerce kişi mağdur olurken, canları da yanıyor.

Parasını, kara günler için sakladıklarını, hatta kefen parasını bile dolandırıcılara kaptıranlarımız vardır. 

Sosyal medyadaki reklamlar, tanıtımlar, telefonla aranmalar, bilgisizlik vs. dolandırıcılığın artmasına neden oluyor.

Özellikle kendilerini bir kurumun yöneticisi ve temsilcisi olarak sizi arayanlara karşı tedbirsiz davranışlar devam etmektedir.

Kredi kartı, nüfus bilgileri veya başka bir şekilde sizden bilgi güncellemesi adına bilgi isteyenlere karşı dikkatli olmalıyız.

Her ne olursa olsun. Sizi arayanlara karşı her zaman uyanık olmalı, nereden aradığı sorularak birden cevap verilmemelidir.

Sakin olup, korkuya kapılmadan hareket etmeliyiz.

Araştırıp, kesin doğruluğunu öğrenip, güven duyuyorsak istenilen bilgileri vermeliyiz.

Yani, bizlerden kendimize ait bilgileri isteyenlere karşı “Sana Ne” diyebilirsek en azından dolandırılmamak için bir adım atmış oluruz.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)Genel Müdürü Dr. Soner Canko,“BKM olarak, ödeme teknolojileri dünyasında üzerimize düşeni yapıp, toplumu ödeme teknolojilerindeki sosyal mühendislik ve siber güvenlik konularında bilgilendirmek için yoğun bir çaba harcıyoruz. Üzerinde birkaç senedir çalıştığımız bilgi güvende adını verdiğimiz bir platform oluşturduk. Artık teknoloji vasıtasıyla bizlere akıl almayacak tekliflere ve önerilere sosyal mühendislik adını veriyoruz. Siber dolandırıcılık da bu şekildedir. Bizler, teknoloji iyilik, gelişim için var sanıyorduk. Ama bugün teknolojinin dolandırıcılık için de var olduğunu söyleyebiliriz.”

Teknolojik gelişmelerin dolandırıcılar tarafından takip edildiğini ve kullanıldığı bilgisini veren Dr. Soner Canko, dolandırılmamak için dikkatli olmalıyız derken, bilgilerimizi soran dolandırıcılara yanıtımız hazır, onlara ‘Sana Ne!’ demeliyiz diyor.

Dolandırıcılığı önlemek mümkündür. Bu konuda Dr. Soner Canko’nun uyarılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

"SMS, e-posta ve sosyal medya üzerinden yönlendirildiğiniz veya arama motorları üzerinden giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerini mutlaka kontrol edin.

Adresi kendiniz yazarak girin. İnternet tarayıcısı ayarlarının sahtekârlık sitelerini açmayı engelleyecek şekilde düzenlenmiş olması gerekir.

Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veya tanıdığınız kişilerden şüpheli konu başlıklarıyla gelen SMS, WhatsApp ve e-posta iletilerindeki linklere tıklamayın.

Resmi olmayan uygulama mağazalarından veya internet sitelerinden indirilen uygulamalar nedeniyle telefonlara virüs bulaşabilir.

Ayrıca telefon rehberiniz, gelen SMS'ler ve bankacılık bilgileriniz de ele geçirilebilir. Bu sebeple cep telefonu uygulamalarını mutlaka resmi uygulama mağazalarından indirin.

İnternet alışverişi yapacağınız web sitelerini iyice araştırın, bilinen ve güvenilir bulduğunuz alışveriş sitelerinden alışveriş yapın.

SMS’le iletilen tek kullanımlık şifrelerin bulunduğu mesajlarda, iş yeri adı ve tutar bilgilerini mutlaka kontrol edin.

ATM’lerde işlem yaparken tanımadığınız kişilerden yardım almayın, işlem yaptığınız ATM’de özel olarak yerleştirilmiş bir cihazdan şüphe duyarsanız derhal bankanıza haber verin.

Kısacası sizi birisi dolandıracağı kanısına varırsanız. Yapmanız gereken bellidir.

Öncelikle polisi, devletin yetkili birimlerini arayarak kendinizi dolandırılmaktan kurtarın.

En azından size kim ararsa arasın. Emin olmadığınız takdirde hiç bir bilgiyi paylaşmayın.

Artık bundan sonra bilgilerimizi soran dolandırıcılara yanıtımız hazır olmalıdır. ‘Sana Ne!’ demektir.

Ne derseniz sizce de böyle davranmak gerekmez mi? ne kaybederiz.

Yorum Yazın