Kerim Candan
Kerim Candan

Dışarıda mevsim baharmış

29 Haziran 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Dışarıda mevsim baharmış

Biliyorum “ne baharı hocam, yaz geldi, yaaazz” diyenler olacaktır. Fakat müsaade ederseniz meramımı anlatayım...

“Dışarıda mevsim baharmış, gezip dolaşanlar varmış..” diye bilinen şarkıyı hepimiz dinlemişizdir. Sebahattin Ali’nin Sinop cezaevinde iken yazdığı bu şiir, dışarıya, sosyal hayata duyulan derin bir özlemi ifade eder. Yazar, cezaevi şartlarında her mahkum gibi aslında hayatın içinde olamadığına kahırlanmaktadır.

Farkında değiliz ama pandemi hayatımızda birçok farklılıklara neden oldu. Alışkanlıklarımızı ve tutumlarımızı değiştirdi. Her yönüyle temizlik alışkanlıkları ve sonuçları (şüphe, güvensizlik vb) ile iletişim becerileri gibi bir çok konuda daha temkinli davranıyoruz. Uzaktan ve dikkatli konuşmaya çalışıyor, sosyal mesafeyi ihmal etmemeye dikkat ediyoruz. Bundan sonra o eski günlerdeki gibi olur muyuz emin değilim? Dünyada yeni bir dönem başladı gibi düşünüyorum artık..

Hatta geçen gün TV’de eski dizi ve filmlere bakarken birbiri ile sarılan, tokalaşan yemek yiyen insanları görünce garipsediğimi farkettim. Evet şaşırdım, çünkü son 3.5 aydır yaşadıklarımızı da düşününce başlıktaki şarkıyı hatırladığımı farkettim. Ben “eskiden gezip dolaşanlar varmış” diye düşündüm.

Kontrollü sosyal hayata uygun davrananlar olduğu gibi maalesef ki dışarıda saatli bomba gibi gezip dolaşanlar var. Hem de çok... Ne maske var yüzünde ne de sosyal mesafe var? Pandeminin azalmaya yüz tuttuğu geçtiğimiz haftalarda ilan edilen kontrollü sosyal hayat kapsamında kurallar esnetildi ve bazı yasaklar kaldırıldı. Ama kontrollü sosyal hayat kavramını hiç duymamış planlar var. Hala tokalaşmaya, yeme içme ikram etmeye çalışanlar olması umutlarımı azaltıyor. Maskesiz gezen intihar bombacılarını da görünce kendi kendime denetim yok diye sitem ediyordum. Fakat bu yazıyı yazarken Konya’da toplamda 150 bin TL’ye yakın maske takmama cezası verildiği haberini okuyunca içim rahatladı. İnsanların ceza yemesine sevinmek değil bu, denetim olmasıdır beni sevindiren.. Çünkü başta sağlık görevlilerimiz gecesini gündüze katıp mücadele ederken birkaç gevşeğin bu mücadeleyi sekteye uğratmaya yönelik cehaletle sonuna kadar mücadele gerekiyor.

Velhasıl dışarıya yaz geldi ve gezip dolaşanlar var. Gezin, dolaşın ama lütfen covid 19 mücadelesine destek olun. Kural belli, maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmektir. Temizlik deyince el yıkamayı kastetmiyorum. Bunu herkes biliyor zaten. Ortak kullanım alanlarında öksürürken mendil yoksa dirsek iç kısmına öksürelim ve mümkünse nesnelere, merdiven korkuluklarına ve benzeri yerlere daha az temas edelim ya da etmeyelim.

Dışarıda gezip dolaşanlar olsun yeter ki hastanede ölüp kalanlar olmasın..

Yorum Yazın