Lütfi ŞAHİN
Lütfi ŞAHİN

Diş Sağlığı

08 Aralık 2013
3 dk Okuma
8 yıl önce
Diş Sağlığı

İnsanların bütün organları önem taşımaktadır. İnsanoğlunun bütün organ ve bölümleri olmazsa olmazın parçaları içerisinde yer almaktadır.
Midesi ağrıyan insanın ızdırabını ona sormak gerekir. Gözü iyi görmeyen kişinin sıkıntısını ona sormak gerekir. Ya da herhangi bir uzvu ya da organı iyi işlemeyen kişinin sıkıntısını ona sormak gerekir.
Bütün organ ve uzuvların tam çalışması sağlıklı birey için olmazsa olmazlar içerisinde yer almaktadır. Bu organ ve uzuvların sağlığının bozulması ise kötü sonuçlar doğurmaktadır.
Bu organ ve uzuvların işlevselliğinin kaybolması ya doğuştan kaynaklı nedenler ya da sonradan olma faktörler sonucunda olmaktadır.
İnsan için önem taşıyan kısımlardan birisi de dişleridir. Dişler denilince diş sağlığı da ele alınmalıdır.
Bir şeyleri yememize ve yediğimiz şeyleri öğütmemize yarayan dişler ilk mekanik sindirimin gerçekleştiği adeta değirmen taşlarıdır.
Sağlıklı dişlere sahip bireylerin olması sağlıklı bir toplumun oluşması yönünde atılacak ilk adımlar arasında yer almaktadır.
Diş sağlığının temeli küçük yaşlarda atılacak adımlarla belirlenmeye başlar. Küçük yaşlarda olan çocukların süt ve süt ürünleri ile beslenmesi çok önemlidir. Kalsiyum bakımından zengin olan dişlerin, yine kalsiyum bakımından zengin süt ve süt ürünleri tarafından takviye edilmesi iyi sonuçlar doğuracaktır.
“Ağaç yaşken eğilir.” Bu atasözünün önemini bilen ebeveynler, aynı zamanda çocuklarının diş fırçalama alışkanlığı kazanmalarının küçük yaşlarda başlayacağını bilirler. Günde en az 3 kere dişlerin fırçalanması, diş sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Dişler üzerinde biriken yemek artıkları bakteriler için iyi bir besin kaynağı oluşturacaklardır. Bu besin kaynakları eğer fırçalanarak giderilmezse, bakteriler üreyerek asidik karakterde salınımlara neden olacaktır. Bu ise dişlerin çürümesine neden olacaktır.
Diş sağlığında olmazsa olmazlardan birisi ise şekerli yiyeceklerin fazla tüketilmemesidir. Şekerli yiyecekler hem doğrudan hem de dolaylı olarak diş sağlığını etkiliyerek dişlerin çürümesine yol açacaktır.
Bir başka husus ise sert şeylerin dişler ile kırılmaması hususudur. Sert cisimler dişler ile kırılacak olursa, bu mine tabakasına zarar verecektir. Bu nedenden dolayı çocukların dişleri ile fındık gibi sert şeyleri kırmamaları konusunda uyarılmaları önem taşımaktadır.
Diş sağlığı konusunda yapılacak başka bir uyarı ise sıcak ve soğuk şeyler ile temasın önüne geçilmesidir. Sıcak ya da soğuk şeyler diş sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.
Sağlık önemli bir husustur. Diş sağlığı ise bizim ana sağlık gündemimiz olmalıdır. Diş sağlığını kaybeden bireyler hem madden hem de manen kendilerini kötü hissedeceklerdir. Dişlerimiz için her 6 ayda bir sağlık kontrolü yaptırmamız önemlidir.
Güzel günler, sağlıklı gülüşler sizlerin olsun temennisiyle…

Yorum Yazın