E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Dilden Gönüle Giden Yolu Bilir Misiniz?

04 Ekim 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Dilden Gönüle Giden Yolu Bilir Misiniz?

Mevlana Oğluna Der ki;
"Bahaeddin! Eğer daima cennette olmak istersen, herkesle dost ol, hiç kimsenin kinini yüreğinde tutma!
Fazla bir şey isteme ve hiç kimseden de fazla olma!
Merhem ve mum gibi ol! İğne gibi olma!
Eğer hiç kimseden sana fenalık gelmesini istemezsen, fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma!
Çünkü bir adamı dostlukla anarsan, daima sevinç içinde olursun...
İşte o sevinç Cennetin ta kendisidir.
Eğer bir kimseyi düşmanlıkla anarsan, daima üzüntü içinde olursun.
İşte bu gam da cehennemin ta kendisidir.
Dostlarını andığın vakit içinin bahçesi çiçeklenir, gül ve fesleğenlerle dolar.
Düşmanları andığın vakit, için dikenler ve yılanlarla dolar, canın sıkılır, içine pejmürdelik gelir...
Bütün peygamberler ve veliler, böyle yaptılar,içlerindeki karakteri dışarı vurdular.
Halk onların bu güzel huyuna mağlup olup tutuldu,hepsi gönül hoşluğu ile onların ümmeti ve müridi oldular.?
Mevlana oğluna der ki:
Bahaeddin!
Düşmanını sevmek, düşmanının da seni sevmesini istersen, kırk gün onun hayrını ve iyiliğini söyle, o düşman senin dostun olur;
Çünkü gönülden dile yol olduğu gibi, dilden de gönüle yol vardır.
***
Çok değil 25-30 sene öncesine gidelim. Ülkemizde insanları birbirine düşürmek, çatıştırmak o kadar kolaydı ki. Sağcı-solcu, laik-antilaik, Türk-Kürt, alevi-sünni, Fenerli-Galatasaraylı…
Bu örnekleri çoğaltmak zor değil. Dışarıdan yapılan ufak tefek ayarlarla ülkemizi karıştırmak oldukça kolaydı. Derbi maçlara ellerinde döner bıçakları ve satırlarla giden taraftarları izledik yıllarca. Sadece düşüncesi yüzünden birbirini öldüren gençleri, işlemediği suçu üstlenmesi için işkenceye uğrayan masumları izledik.
Okullarda “Mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu diye şarkı söyleyen çocukların sokaklarda polise molotof kokteyli atışını izledik. Pazar günü oynanan futbol maçlarının pazartesi günü özetlerini izlerdik. “Akşama müsaitseniz” diyerek komşularımızı ziyaret eder, henüz cep telefonu olmadığı için ya televizyona ya da yüzyüze bakarak sohbet ederdik. Gönülden dile, dilden gönüle yol alırdık.
***
Bugünlerde gönüllerden ve dillerden o kadar çirkin sözler akıyor ki insanlar artık sosyal medya üzerinden neredeyse cenk ediyorlar. Bırakın gönül almayı, cebinizdeki beş kuruşu nasıl alacağının hesabını yapan o kadar çok insan müsveddesi oldu ki Rabbim yardımcımız olsun.
***
Tabi burada siyasetçilere de bir çift söz söylemek gerekiyor sanırım. Yukarıda kavga ne kadar şiddetli olursa aşağıya gelinceye kadar şiddet artarak devam ediyor. Yani tepedekiler hapşırırsa aşağıdakiler nezle oluyor. Bu yüzden kanaat, siyaset ve spor önderleri ile topluma yön verenlerin baştan sona Mevlâna’nın Mesnevisini okumasında fayda var. Yoksa basında çocuk parkını sökerek zafer işareti yapanları, giyiminden dolayı dayak yiyenleri, cinnet geçirerek etrafına zarar verenleri okumaya devam ederiz. 

Yorum Yazın