Kerim Candan
Kerim Candan

Devlet Değil, Onlar Sınıfta Kaldılar

27 Ocak 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Devlet Değil, Onlar Sınıfta Kaldılar

Cuma günü Elazığ merkezli Türkiye, Suriye, Gürcistan ve Ermenistan’da hissedilen 6.8 büyüklükteki deprem birçok şehrimizde de etkili bir şekilde hissedildi. Özellikle Elazığ’da da binaların yıkılması ve insanlarımızın hayatının kaybına neden oldu.

Elazığ şehrimizde 29 can kaybı ve 1466 vatandaşımızın yaralanmış olduğu bu depremin haberi medyaya ulaştığında devletimizin etkili ve güçlü bir refleks göstermiş olması çok takdire şayan bir başarıdır.Kızılay ve AFAD’ın hızlı bir şekilde deprem bölgesine intikal etmesi, yöneticilerimizdeki olaya ilişkin yakın ilgi, bilgi kirliliği oluşmasına engel olmuş ve koordineli bir arama kurtarma çalışması başlamıştır.

Elbette temennimiz hiç can kaybı olamamasıdır. Fakat doğal afetlerde ve özellikle depremlerde can ve mal kaybının olmaması, ancak ve ancak depreme dayanıklı güçlü binalar ile mümkündür. Bu nedenle son yıllarda çok eleştirilen kentsel dönüşüm konusunda daha radikal ve hızlı adımlar atılmasının zorunluluğu ortadadır. Maalesef şu ana kadar 29 kardeşimizin vefat ettiğini teessürle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu süreçte arama kurtarma ekiplerinin özveriyle çalışması neticesinde enkaz altından yaralı kurtarılanlar hüznümüzü zaman zaman sevince döndürmüşlerdir. Şu ana kadar47 can kurtuldu bugün enkaz altından, hatta Suriyeli Mahmut’un kurtardığı depremzedelerin ondan övgüyle bahsetmesi dikkatimizi çekti…

Böyle olağanüstü bir doğal afet karşısında milletçe kenetlenip afet bölgesine yardım ulaştırmaya çalışanlar varken bunun aksine durumdan rant çevirip siyaset devşirmeye çalışan vampirleri de görmüş olduk. Örneğin; Kızılay, deprem bölgesi için yardım duyurusu yaparken kesilen vergilerden, Suriyelilere harcanan paralara kadar bir dizi iyiliği başa kakmaya çalışanları gördük. Bu insanlar zaten, bir yardım yapmayıp da lafa geldi mi mangalda kül bırakmayan Cuma namazında toplanan hayır paralarını da dillerine sakız edenlerdir. Ha bunlar ne cumaya giderler, ne de yardım yaparlar? Bunlar bu çirkinlikleri yaparken, insanlar ise enkaz altından iki depremzedeyi büyük bir gayretle kurtaran Suriyeli Mahmut’u konuşuyordu:Enkaz altından çıkan bir vatandaşımız: “Biz Suriyelilere taş atıyoruz ya, Mahmut isimli Suriyeli tırnaklarıyla toprağı kazıya kazıya elleri paramparça bizi enkaz altından çıkardı”.

Geçmişte bu tür doğal afet bölgelerine devlet en son giderken son yıllarda artık en erken gider oldu. Bunda şüphesiz devletimizdeki yönetim anlayışının değişmesi ve insanı merkeze alan bir politik anlayışın gelişmesinin payı büyüktür. Depremin üstünden henüz 2 saat geçmişken olay yerine 968 arama kurtarma ekibi, 182 İş makinesi, 4296 Çadır, 5.406 Yatak 10 460 Battaniye 137 Ambulans 5bin kişilik seyyar mutfak afet bölgesine ya ulaştırılmış ya da ulaşmak üzere yolda idi.

Eskiden benzeri doğal afetlerde “devlet sınıfta kaldı” sözünü çok duyardık.Daha 1999 depreminde devlet en merkezi yerdeki depreme, günler sonra ulaşmış, enkaz altında kurtarılmayı bekleyen yüzlerce insan ölmüştü. En son Van ve şimdi de Elazığ depreminde devletin hızlı refleksini görünce devletimizle ve yöneticilerimizle gurur duydum.

Sözlerime son verirken depremde vefat edenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Evet devletimiz ve yöneticilerimiz sınıfı geçtiler ama bahsettiğimiz siyasi rant devşirmeye çalışan vampirler sınıfta kaldılar. Selam ve dua ile.

Yorum Yazın