Ahmet Turan
Ahmet Turan

Darbeler  

30 Mayıs 2022
3 dk Okuma
4 ay önce
Darbeler  

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, 27 Mayıs 1960 darbesinin 62. yılı dolayısıyla partisinin il binasının önünde yaptığı açıklama ile demokrasi şehitleri Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu andı.

Konuşmasının başında Türk Milleti’nin devlet kalmak uğruna birçok bedel ödediğini, Türkiye’nin birçok kez darbelere maruz kaldığını vurgulayan, darbelerin milletin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar verdiğine dikkat çeken Hasan başkan ‘Darbeler dönemi artık kapandı’ diyerek demokrasi düşmanlarına milletin gücünü hatırlattı.

Hasan başkanın konuşmalarına geri dönecem.

Ama tarihi süreçte şu darbelere bir göz atalım

Selçuklu Devleti’nin kurucusu Sultan Tuğrul bey, yakınlarının da bulunduğu bir yemek davetinin ardından kalleşçe şehit edildi.

Sultan Alparslan bir kale önünde kalleşçe şehit edildi.

Haşhaşi ayaklanmaları.

Büyük Selçuklu Devleti’nin dağılması.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin Haçlı ordularına karşı direnişi

Anadolu Selçuklu Sultanı Aleaddin Keykubat’ın zehirlenmesi.

Moğolların istilası

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşu.

Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazid’ın Ankara Savaşı’nda yanındaki birçok beyin Timur’un vaadlerine kanarak saf değiştirmesi sonucu yenilmesi.

Osmanlıda Fetret devri

Yeniçerilerin ayaklanmalarını engellemek için yeni bir askeri birlik kurma fikrini yakınları ile paylaşan Osmanlı Sultanı 17 yaşındaki Genç Osman’ın (1618-1622)Yeniçeriler tarafından çok feci şekilde katledilmesi.

Sadrazamı Ahmed Paşa'nın Yeniçeri ağalarıyla olan husumetinin yanı sıra Padişah'ın da annesi Kösem Sultan ile ters düşmesi sonucu Sultan İbrahim'in (1640- 1648) Sadrazamı Ahmet Paşa’nın ardından idam edilmesi.

Ünlü Patrona Halil İsyanında Sadrazamı Damat İbrahim Paşa’nın idam edilmesinin ardından  Sultan Ahmed tahttan indirilir.

Sultan 3. Selim Nizamı(1789-1807) Cedit adıyla modern bir ordu kurmasının ardından bunu kabullenemeyen Yeniçeriler'in ayaklanması sonucu katledilir.

Sultan Abdülaziz,  önce halk arasında çıkarılan huzursuzluk, ardından öğrencilerin protestolarıyla başlayan hareket sonucu Süleyman Paşa'nın aldığı fetva ile tahttan indirildikten 4 gün sonra odasında bilekleri kesilmiş şekilde ölü bulunur.

Sultan II. Abdülhamit Han II.Meşrutiyet'ten sonra patlak veren ve tarihe '31 Mart Vakası' olarak geçen  Ermeni, Rum ve dönmelerin ayaklanması sonucu İstanbul da çıkarılan karışıklık sonucu tahttan indirilir.

Bu darbelerin benzeri Osmanlı’ya yakınlığı ile bilinen devlet adamlarına karşı Pakistan da, Suudi Arabistan da, Irak’ta, Mısır’da da yapılmıştır.

Cumhuriyet döneminde ise ezanı Arapça haliyle tekrar okutan, Çin’de zulüm gören 3 binden fazla Kazak Türk’ünü Türkiye ye getiren, Yurt dışında sefil bir şekilde yaşayan Osmanlı Sultanı ailesinin fertlerine yardım eden, 1955 yılında Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve İngiltere arasında kurulan bölgesel savunma iş birliği ittifak olan Bağdat Paktı’nı kuran Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanı 1960 yılında yapılan darbe ile önce tutuklandılar. Ardından da idam edildiler.

1980 yılında ise halkın seçtiği mevcut hükümete darbe yapılarak Başbakan Süleyman Demirel ile birlikte siyasi parti liderleri Bülent Ecevit, Prof.Dr Necmeddin Erbakan,Alparslan Türkeş tutuklandılar. 1980 darbesinde sağcı ve solcu olarak adlandırılan gençlerden tutuklananlardan bazıları idam edildi.

1980 darbesine giden yolda en dikkat çeken olay Kıbrıs Zaferi’nden sonra Türkiye ye silah ambargosu uygulayan ABD’nin İncirlik üssünden gönderilmesi olarak göze çarpar.1975 yılından sonra artan sağ ve sol olayları gerekçe gösterilerek yönetime el konulduğu açıklanmıştır.1980 darbesi sonucu ABD İncirlik Üssüne geri dönerken NATO dan çıkan Yunanistan bizim onayımızla tekrar NATO ya dahil olmuştur.

Bugün ABD, Yunanistan ‘da bu sayede üsler kurabilmektedir. Yunanistan da bu sayede bizimle sürekli it dalaşı yapmaktadır.

Darbe sonrası ABD’lilerin (Bizim çocuklar) dediğini anlamışsınızdır herhalde.

Türkiye de yatırım ve istihdam da önemli atılımlar yapan ekonomiyi rayına oturtan, sömürü çetesine karşı etkin mücadele veren Necmeddin Erbakan’ın Başbakanı olduğu Refah-Yol Hükümetine karşı 28 Şubat 1997 de yapılan darbede ise hükümet görevden uzaklaştırıldı.

Darbeler sadece bunlarla sınırlı değil. 15 Temmuz 2016 günü yapılan askeri kalkışma da yine TSK’nın kendi komutanları ve meydanlara inen vatandaşlar tarafından önlendi.

Millet iradesine verilen ‘E -Muhtıralar’, Dayatmalar hiç bitmedi.

Şimdi, Hasan başkanın açıklamalarına geri dönelim.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirilmiştir.

Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. İdam edilenler yalnızca Başbakan, bakan, milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur.

Hasan başkanın dediği gibi inşallah bundan sonraki yılarda milletin huzurunu bozmaya kimse cesaret edemez.

Yorum Yazın