Mustafa KARGA

Çumra’nın derdi

18 Kasım 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Çumra’nın derdi

Son haftalarda Çumralıların toplu ulaşım sorunu, anlaşılan çok artmış ki; sık sık mail atıyorlar. Hafta içi gelen maillerden ikisini sizle paylaşacağım. 
Çumralı bir okuyucumuzdan gelen ilk mail şöyle: 
Konya Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım ile ilgili olarak mağduriyetimiz var. Ağustos 2017 ayında Konya Çumra arası indirimli 3 TL, tam 5 TL idi. Toplu ulaşım zammından sonra indirimli 4 TL, tam 5.5 TL oldu. 1 Kasım 2017 tarihinden sonra belediye otobüsleri kaldırıldı. Konya–Çumra arası sefer yapan özel şirketin otobüsleri “Konya Büyükşehir Belediyesi Özel Toplu Ulaşım Aracı “ adı altında hizmet vermeye başladı. Sefer ücretleri indirimli 5 TL, tam 6 TL oldu. Fakat açık öğretim, yüksek lisans öğrencileri ve öğretmenlerin indirimli binilmeyeceğini söylüyorlar. Çok fazla fiyat artışı ve belediyenin diğer ilçelere belediye otobüsü çalıştırdığı halde Konya-Çumra arası neden belediye özel şirket otobüsleri adı altında yüksek fiyattan çalışıyor. Belediye bizlere diğer ilçelerde olduğu gibi indirimli sefer ücreti vermiyor. Otobüslere Elkart sistemi takılmasını ve önceki fiyat tarifelerin geçerli olmasını istiyoruz. Konuyla ilgili haber yapıp sorunun çözülmesi için desteklerinizi bekliyoruz.
Yine toplu ulaşım ile ilgili gelen ikinci mail şu şekilde: 
Konya ili Çumra ilçesine bağlı çalışan belediye otobüsleri engellilere ve şehit ailelerine önceden para almazken 02.11.2017 itibariyle para almaya başlamıştır. Bu anayasamıza aykırı bir durumdur. 
Çünkü anayasamızın pozitif ayrımcılık ilkeleriyle bağdaşmayacağı gibi engelli ve şehit aileleri bir kambur gibi gören belediye yönetiminden şikâyetçiyiz. Bilindiği üzere 12 Temmuz 2013 tarihinde 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda yapılan değişik yasası ve gene 9463 sayılı engelliler kanunu son olarak ta gene 4.3.2014 tarihli 28931 sayılı resmi gazetede yayımlanan kanunlara göre bizim gibi engelliler ve ayrıca şehit ailelerinin ücretsiz ulaşım hakkındaki uygulamaları mevcuttur. Türkiye’de ilk defa engelli ve şehit ailelerinin ulaşımından para alan Konya toplu ulaşım daire başkanlığının bu haksız uygulamasına basınınızda yer vermenizi talep eder gereğini arz ederim.
Maillerde anlatılanlar ne kadar doğru, içeriğinde yanıltıcı bilgi var mı? Bilmiyorum. Ancak böyle bir sorun yaşanıyorsa, eminim Büyükşehir Belediyesi en uygun çözümü bulacaktır…
Devasa meselelerle boğuşan Büyükşehir’in, Çumralıların böyle bir talebine/sorununa duyarsız kalacağını zannetmiyorum.
 

Yorum Yazın