Kerim Candan
Kerim Candan

Coronayı gördüm

11 Mayıs 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Coronayı gördüm

Ne zaman ve nasıl gördüğümü merak ettiğinizi düşünerek yazmaya başlıyorum. Tabii konu corona olunca pür dikkat satırlar arasında mekik dokuyacağınızın farkındayım.

Peki nerede gördüm?

İlk önce ekranından bu yazıyı okuduğunuz cep telefonunuzda gördüm. Çünkü gün içinde defalarca elimize aldığımız telefonlara dokunmadan önce ve sonra bir çok dış yüzeyle temasımız oluyor. Sonra telefona dokunduğumuz elimizi ağzımıza, gözümüze, kulaklarımıza veya yediğimiz içtiğimiz bir şeye dokunursak büyük bir risk almışız demektir. Bu nedenle telefon kullanımında dikkatli olmalı dışarıdan gelince kolonyalı mendille temizlemekte fayda olduğunu düşünüyorum. İkinci olarak bilinçsizce sağa sola aksırıp tıksıranlarda gördüm. Adam kolunun iç yüzeyiyle ağzını kapatmak yerine rahatça insanların gelip geçtiği yere öksürebiliyor. Bu da varsa o kişideki mikrop, yakın çevresindeki insanlara veya oradan geçenlere bulaşma riskini artırıyor. Bu konuda maalesef hala çok eksiğimiz var. Üçüncü olarak maskesiz sokağa çıkanlarda gördüm. Adam dağda mı yaşıyor uzayda mı yaşıyor dünyadan bihaber saatli bomba gibi maskesiz dolaşıyor. Elbette bu konuya varsa dağıtım cebe tedarikteki eksiklikleri eksiklikleri düşünerek, rezerv koyarak yazıya devam etmek istiyorum.

Daha başkaca bir çok yerde de gördüm. Pazarda ve markette görevlilerin uyarılarına aldırmaksızın sebze ve meyve seçenlerde, sağa sola dokunup izolasyonu ihlal edenlerde, hısım akraba ziyaretine devam edenlerde, çoluk çocuk dışarı çıkıp gezenlerde velhasıl bir çok yerde gördüğümü söyleyebilirim. Elbette benzeri sahneleri siz de görmüşsünüzdür...

Milletimizin büyük çoğunluğunun alınan kararlara ve tedbirlere uymuş olması sevindiricidir. Zira böyle zor zamanlarda milletçe kenetlenip mücadele etmiş olmamız salgını az zararla atlatmış olmamızda çok etkili olacaktır. Henüz tehlike geçmiş olmasa da azalma yönünde seyretmesi ümitlerimizi artırmıştır. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi riskli davranışları gösterenler de oldu. Umut edelim ki izolasyona ve sosyal mesafeye herkes dikkat eder. Siz dahi bu yazıyı okurken izolasyon ve sosyal mesafe açısından kendinizi kontrol ediniz.

Netice corona hayatımızın bir parçası olacak gibi de görünüyor. Bundan sonra onunla yaşamaya, izolasyon ve sosyal mesafeye dikkat etmeye devam edecek gibiyiz. Evet hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu nedenle temizlik, hijyen ve diğer kurallara azami dikkat ederek yaşamaya alışacağız.

Selam ve dua ile.

Yorum Yazın