Kerim Candan
Kerim Candan

Coronadan Önce, Coronadan Sonra

18 Mayıs 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Coronadan Önce, Coronadan Sonra

Ne kadar gündem konusu varsa hepsini diskalifiye eden corona virüsü, dünyanın gündemine çat kapı girmiş, bağdaş kurarak oturmuş ve“ben geldim” demiştir.

Kendisine soğuk bir tutum sergilememize rağmen, o istenmediği yerde yüzsüzce otura dursun biz konumuza devam edelim. Çağlar açıp çağlar kapatan bütün önemli olaylar bütün insanlığı etkilemiştir. Corona da bu yönüyle insanlığı etkilemiş ve etkilemeye de devam edecek gibi..

CÖ gündemi işgal eden konuların birçoğunu unutturdu. İki gün önce farklı sosyal medyada CÖ gündemde neler vardı diye bir paylaşım yaptım. Gelen yanıtların bir kısmı ilginçti. Önce ilginç olmayanları yazayım. Bunlar Suriye, mülteciler, deprem, çığ, siyasi tartışmalar, mülteciler için açılan kapılar vesaire idi.

İlginç olanlar ise alışveriş, yürümeyi ve tokalaşmayı, pazartesi sendromunu, çocuklara sarılmayı gibi farkında olmadığımız bir çok sıradan sandığımız güzelliğin unutulmuş olmasıydı. Evet bunlar ve daha aklımıza gelmeyen bir çok zenginliğimizi unutmaya ramak kaldı. Umut edelim ki salgın bitsin ve alıştığımız hayata devam edelim. Salgın bitse de hayatımızı eskisi gibi yeniden tanzim edemeyeceğimiz gerçeği ile yüzleşmek zorundayız.

İnsanlık tarihinde yeni bir çağa geçiş yapılırken haydi yeni çağa geçelim ya da yakın çağ başlasın gibi keskin sınırlar yoktur. Küresel ölçekli gelişmeler bu çağları başlatmış veya bitirmiştir. Hz. İsa’nın doğumunu baz alan insanlık tarihi MÖ ve MS diye ayırarak doğum tarihini 0 kabul etmiştir. Önümüzdeki salgın da yeni bir dönemin başlangıcı olarak tarihi Coronadan Önce ve Coronadan Sonra olarak düzenlenmesine neden olabilir.

Böyle bir durumda 2020 yılı CS, öncesi ise CÖ olarak adlanabilir. Coronadan öncesini yaşayan bizler sonrasına uyum sağlamakta güçlük de yaşayacağız. Çünkü yeni ihtiyaçlar ve beklentiler hayatımıza yön verecektir. Örneğin uzaktan eğitim, sağlık psikolojisi, nakit para yerine kart ya da kripto para gibi değişikliklerle karşı karşıya kaldık veya kalabiliriz. Hoşçakalın.

Yorum Yazın