Yaman ADAM
Yaman ADAM

Çocuklar Güle Benzer

09 Haziran 2014
3 dk Okuma
8 yıl önce
Çocuklar Güle Benzer

Vefatının yirmi yedinci yılında yedi güzel adamdan birisi olan Şair-Yazar Cahit Zarifoğlu, başta Üsküdar Belediyesi olmak üzere düzenlenen programlarla birçok yerde rahmet ve minnetle anıldı. Adına, çeşitli programlar düzenlendi, Kur’ânlar okundu, dualar edildi…
TYB Konya Şubesi’nin geleneksel olarak sürdürdüğü “Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği”nin onuncusu İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda önceki gün gerçekleştirildi. Şiirler okundu, oyunlar oynandı, Cahit Zarifoğlu’nun kitapları çocuklarla buluştu.
Hasan Arslan hocamızın “mümin olmak, yazar olmak, şair olmak için…” diye başlayan ve tüm salonu ayağa kaldıran, topluca yapılan oyunu görülmeye değerdi.
Çocuk dergisi yazarları ve çizerlerinin kısa söyleşisi, iğneye iplik geçirme yarışı heyecan vericiydi.
Çocukların amacı “mükemmel insan” olmak değildir; mükemmelliğe en çok yaklaştıracak büyükleriyle birlikte olmak/oynamaktır…
Bazı şeyler bir çırpıda silinmiyor; ancak çırpınarak silinebiliniyor... Hele hele kötü geçirilen bir çocukluk…
Hayatta parayla alınamayacak en değerli şeylerden biri de çocukluktur; özellikle de benim ve benim gibiler için… Hiç çocukluk yaşamadan hep çocuk kalmak gibi bir yazgının figüranları olduk biz… Hep bir yanımız çocuk kalmıştır ve büyüyemeden de gideceğiz bu dünyadan. Kim bilir belki de Rabb’im bizi sabi’ler arasında yargılar?! Umut bu ya!...
Unutmayalım ki; hiç şüphesiz Allah-u Teâlâ daima bizimle beraberdir ve O(cc)’nun rahmetinden ancak kâfirler topluluğu ve sapıklar ümidini keser...
Yüce Rabb(cc)’imiz, Zümer Sûresinin 53. Ayetinde; “Ey kendi nefislerine karşı (günah işleyip) aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Çünkü Allah, (şirk koşan ve inkâr edenler dışında, dilediği kimseler için) bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir...” buyuruyor.
Senin derdini kendi derdi gibi gören gerçek dostu bulmak çok zordur. Ama gerçek dostlarımın olduğunu gördüğüm ve en zor zamanlarımda onları yanı başımda bulduğum için kendimi dünyanın en mutlu insanı addediyorum. Rabb(cc)’ime sonsuz şükürler olsun.
İlk ve son elmaşekerimi geçen yıl TYB’nin 9. Geleneksel Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği’nde torunum ile birlikte yemiştim. Tadı hâlâ damağımda.
Bu yıl Onuncusu yapıldı Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği’nin. Çocuklar yine büyükleriyle birlikte çocukluklarını doyasıya yaşadılar. Programın sonunda elma şekerlerini de bir güzel yediler. Sağlık sorunlarım sebebiyle bu kez yiyemedim. Ama çocukların ellerini yüzlerini batırarak yiyişleri beni ziyadesiyle duygulandırdı.
Ayrıca Şair-Yazar Abdurrahim Karakoç’un da vefatının ikinci yılı. Onu da rahmet ve minnetle anıyoruz.
Sınavı olduğu için programa katılamayan TYB Konya Şubesi Başkanı M. Ali Köseoğlu ve programı düzenleyen Vural Kaya ile Osman Bozdemir’e bu anlamlı program için teşekkür ediyoruz.
Programa İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’da katıldı ve onun program sonunda katılım belgesi takdim ederken okuduğu ve çocukları güle benzeten Ahmet Efe’nin şiiriyle bitirelim yazımızı:
“Gözleri yıldızlara
Dilleri bala
Erenler anlattı ki
Çocuklar güle benzer

Tam severler sevince
Duyguları ne ince
Solar örselenince
Çocuklar güle benzer

Can gelirdi cihana
Anlaşılsaydı mânâ
Büyükler bahçıvana
Çocuklar güle benzer”
Allah(cc)’a emanet olunuz.


 

Yorum Yazın