Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

CHP’liler için tüm yargı kararları siyasi mi?

16 Mayıs 2022
3 dk Okuma
4 ay önce
CHP’liler için tüm yargı kararları siyasi mi?

Yargının verdiği kararlar her zaman eleştirilir ve eleştirmekte de bir mahzur yok. Zîra bu kararları alanlarda insan. Dolayısıyla beşer ve şaşar.

Yargı bir karar alır bir kesimin hoşuna giderken başka bir kesim kararın yanlış olduğunu da söyleyebilir. Ayrıca belirtmek gerekir ki, yargının aldığı birçok karar toplum vicdanını yaralamıştır ve yaralamaktadır da.

Özellikle ‘kadının beyanı esastır’ saçmalığı ile iftira sonucu binlerce insan bu kararlar sonucunda hâlen cezaevlerindedir. Ayrıca erken evlilik suçlamasıyla dağıtılan aileler ve çürütülen ömürleri de unutmamak gerekir.

İftirayı atanın ispat etmesi gerekirken iftiraya uğrayan kişinin iftiraya uğradığını ispat etmesi istenmesi ve bunun da hâkimlerce istenmesi hukuk garabeti değil de nedir?

Elbette bu tür zulüm ve haksızlığa yol açmış yargı kararlarına saygı beklenmez. Ayrıca ülkemizin mazisi siyasi hukuk kararları ile doludur. 28 Şubat’ın mağdurları but tür kararlar yüzünden 25 yıldır hapislerde çürümektedir.

Geçtiğimiz hafta CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen mahkeme kararı üst mahkeme tarafından onandı.

Kaftancıoğlu hakkında Mayıs 2019'da, önceki yıllarda sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle dava açılmış, Eylül ayında ise beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezası verilmişti. Dava istinaf mahkemesine taşınmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi geçtiğimiz hafta, Canan Kaftancıoğlu'na beş ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı ve bu süre içinde siyaset yasağı getirildi.

Yargıtay tarafından verilen hapis cezası ve bu süre boyunca siyaset yasağı getirmesi CHP ve şürekâsını yine ayağa kaldırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aynı gün İstanbul’da CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde sözde kararı eleştirirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ve tehditler savurdu.

MİT tırları davası ve Gezi davasında kararları gibi ne kadar mühim dava varsa hepsinin neticesi CHP ve ortaklarını rahatsız etti.

Bu da normaldir çünkü CHP’nin tarihi CHP’nin arzu ettiği hükümler veren bir yargı tarihi de var. Ne de olsa bu adamlar için bir alışkanlıktı.

Canan Kaftancıoğlu’nun daha önce milletin dini değerlerini aşağılayan, devlete ‘kâtil devlet’ hatta ‘seri katil’ diyen, Türk halkını 1915 olayları sebebi ile ‘katliamcı’ ilan eden, Erdoğan’a bir kadına yakışmayacak küfürler eden ve 2013 yılında gezi olaylarında polise taş atan bir militan olduğunu herkes bilmektedir.

CHP istiyor ki, devlet ve Cumhurbaşkanı dâhil herkese istediği gibi hakaret etsin, iftira atsın, aşağılasın ama bundan dolayı da bir müeyyide ile karşılaşmasın. Hatta mahkemeler iyi ettin diye sırtlarını sıvasın.

Ama yanı yargı CHP dışındakilere ceza verdiğinde alkışlansın, hukuk akla gelsin. Mesela 1998 yılında Siirt’te okuduğu şiir yüzünden Erdoğan’ı mahkûm etsin ve siyasi yasak getirsin. Mesela Menderes’i assın, Erbakan’ın partilerini kapatsın, Erdoğan’ın partisini kapatmaya teşebbüs etsin. CHP’ye göre yargı dediğin bunları yapmalı ki, alkış alabilsin.

Ayrıca bir de FETÖ’cüleri serbest bıraksın. İşte o zaman yargı CHP’ye göre yargıdır. İç savaş çıkarmaya çalışanlara ceza veren yargıdan yargı mı olurmuş canım.

Yorum Yazın