Sinan Yiğit Samancı
Sinan Yiğit Samancı

CEP TELEFONUNA “BAKMA” ADETİ!

20 Kasım 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
CEP TELEFONUNA “BAKMA” ADETİ!

Artık birçoğumuzun cebinde akıllı telefonlarımız mevcut. Gelen aramaları görmeme gibi bir durumumuz bulunmuyor. Çünkü telefonların birçoğunda asistan denilen bir yazılım bulunuyor ve sizi arayan bir numarayı görmeseniz bile 15 dakikada bir size birinin sizi aradığını ve geri dönüş yapıp yapmak istemediğinizi soruyor.
Bu bahsettiğim yazılım 500-1000 liraya satılan hesaplı akıllı telefonlarda bile bulunuyor. Kaldı ki yazımın devamında bahsedeceğim akıllı telefonlar yaklaşıl 2-3 asgari ücret civarında ve dolayısıyla çok daha fazla özellik barındırmalı diye düşünüyor insan.
Asıl mevzu telefon fiyatları ya da programları değil tabii ki… 
Ceplerinde taşıdıkları 3-5 bin liralık akıllı telefonlara cevap vermeyenler, bugün yazıma taşımak istediğim en büyük mevzu. 
Bir çoğumuz telefonlarımızı artık elimizden düşürmüyoruz. Ya oyun oynuyoruz, ya sosyal medyada geziniyoruz, ya internetten birşeyler araştırıyoruz, vs, vs, vs…
Demek istediğim o ki, arayan birinin çağrısını ya da gönderdiği mesajı görmemek mümkün değil! Geçtiğimiz hafta içerisinde beni en çok sinirlendiren konulardan birisi oldu bu “telefon” muhabbeti. 
Arka arkaya (sinir krizi geçirmem sebebiyle) 18 kere aradığım kişi 19. Çağrımda telefonuma bakıyor ve bana neden bakmıyorsun diye sorduğumda mantıklı bir cevap vermesini bekliyorum. “Ya görmemişim” diye geçiştiriyor adam! Bu bahane değil arkadaş… 
Dostane bir tavsiyede bulunacağım…
İster alacağınız olsun, ister borcunuz olsun, arayan kişiyi ister sevin, ister sevmeyin, ama arayan kişinin telefonuna bakın. Çağımızın en küçük ama mide bulandıran bir sorunudur bu. Aradığınız kişinin sizin çağrınızı gördüğünü biliyorsunuz ve inatla aradığınız kişi, inatla telefonunuza bakmıyor. İnsanı çıldırtacak bir durum bu!
Ayrıca bazı sıkıntılı durumlarda sizi arayan kişi haklı da olsa haksız da olsa telefonuna mutlaka bakmak gerekir. Telefonuna sürekli olarak bakmayan kimse, hem ticaret hayatında, hem çevresinde kuşku uyandırır ve kötü anılır. O an için görmeyebilirsiniz fakat bir insan gün içinde 7 saate yayılmış 18 çağrıdan birini görüp geri dönüş yapmalıdır. İnanın çok sinir bozucu :) 
Her hafta bana ayrılan bu köşede isterim ki, bir firma tanıtayım, ziyaretine gittiğim dostlarımızı ve ticaretlerini anlatayım. Ama bazen çok daha önemli şeyler olabiliyor ve yazımı okuyan okurlarımıza içimi dökmek istiyorum. Dosthane…
Yazılarımla alakalı da olumlu ya da olumsuz yorumlarınız olursa mutlaka yukarıda yazılı olan mail adresime yorumlarınızı bekliyorum. Bu köşede bizimle paylaşmak istediğiniz konularınız varsa beraber paylaşalım isteriz :) 
Saygı ve sevgilerimle. Kalın sağlıcakla…

Yorum Yazın