Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Büyük Resime Bakmak

09 Ocak 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Büyük Resime Bakmak

Ülkemizin 2017 ile ilgili umutları yılın daha ilk saatlerinde Reina‘da karartılmaya çalışılırken, aynı operasyon şefleri farklı yerlerde yeni eylemlerini sürdürmeye devam etmekteydiler.
Yeni planlar, mevcut durum değerlendirilerek sürdürülmekte ve belirlenmiş bir hedefe doğru yeni eylemlerle ilerlemeye devam etmekteydi.
İzmir eylemi gibi .
Her eylem bir öncekini aratmayacak cinsten.
Kan ve şiddetle yapılan eylemler farklı terör odaklarınca yürütülmekte.
Hepsi korku ve güvensizlik ortamları yaratarak ülkedeki direnci kırmak isteğinde.
Toplumsal kargaşa yaratmak öncelikli hedefleri arasında…
İstikrarsızlık ortaya çıkararak pazarlık şanslarını artırıp, ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak, güvensizlik ortamı yaratmak için sürekli ve özellikle de güvenlik güçlerine yönelik eylemler artmakta.
Çünkü masa başı uzun vadede oluşturulan stratejilerin finansörleri bu bölgede yürütülecek büyük çaplı operasyonların genel bütçesine uygun birden fazla taşeron ile bölgede çalışmalarını yıllardır yürütmekte.
Bu amaçlarını gerçekleştirmelerine karşı güvenlik kuvvetleri ne kadar başarılı operasyon yaparsa yapsın, yeni eylemlerde o kadar profesyonel bir sistematik içerisinde gerçekleşmekte.
İŞİD, PPKK, DHKP-C, FETÖ vb. bütün eylem hazırlığında olan Taşeron unsurların periyodik eylemleri daha uzman ekipler tarafından yürütülürken bunca çabaya rağmen, ülkemiz insanını ortaya koyduğu ağırbaşlı duruşu bozamadılar, bozamayacaklar, bozulmamalı.
Ülkenin terör dışında birşey konuşmaktan uzaklaşmaması için bu bölgenin sıcaklığını korumak isteyenlerin sürekli çaba içerisinde olduğu malum.
Bu planlayıcı unsurların geçen yıl ki cirolarını gözden geçirirsek yapılan bütün saldırıların esasını da görmüş oluruz.

İşte dünyadaki en çok silah satan alan ülkeler;

1. ABD: 23,7 milyar dolar. 2. Rusya: 10 milyar dolar 3. Fransa: 5 milyar dolar4. Birleşik Krallık: 4,2 milyar dolar5. Almanya: 3,6 milyar dolar
Görüldüğü gibi bölgede bugün kimleri görüyorsak, bu ülkelerin silah sektöründeki etkisini de görelim.
Ciroları ile bölgedeki etkinlikleri arasındaki doğru orantıya iyi bakalım.
Ne kadar ilişkili işler olduğunu da bilelim.
Önümüzdeki günlerde dış politika ile iç politikanın birbirine paralel götürülüşün de sorunları büyük resme bakarak okumaya çalışalım.
Bütünü yakalayamazsak ayrıntılarda boğulacağımızı unutmayalım.
Yazımı tamamlamadan bir teşekkürümü de ifade edeyim:
Otuz sekiz yıldan bu yana kamu yararına çalışan Türkiye Yazarlar Birliği 2016 yılında ülkemizde yaşanan kültür, sanat ve fikir hayatındaki gelişmeleri değerlendirerek, “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” nı yılın ilk günü açıkladı.
Önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye genelinde edebiyat, fikir ve yayın alanı ile ilgili ödüller verildi. Konya’mız için onur verici ve sevindirici iki yazar arkadaşımın da bu ödüle layık görülmesi bizleri çok sevindirdi.
Hikâye dalında Mehmet Kahraman, “Işıklar Açık Kalsın” ve Çocuk Edebiyatı dalında Vural Kaya,” Kuşların Kalbine Dokunmak “ isimli çalışmalarıyla bu ödüle layık görülmüşlerdir.
Ödül sahibi dostlarımı tebrik ediyor, kendilerine nice başarılı çalışmalar diliyorum.

Yorum Yazın