E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

BURNUMUZUN UCUNDAKİ TARİH:ZAZADİN HANI

30 Nisan 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
BURNUMUZUN UCUNDAKİ TARİH:ZAZADİN HANI

Uzun zamandır hasbihal edemedik. O kadar yoğun bir gündemde harmanlanıyoruz ki, vatandaş 7'den 70'e ülkenin tüm konularından haberdar. Bu kadar yoğun gündemi bir kenara bırakarak Konyamızın güzelliklerini yerinde görelim dedik bu haftasonu. Neler yaptığımızı merak ediyorsanız buyurun okuyun:
Mayıs ayının gelmesi ile birlikte Konya'nın belli yerlerinde yol kenarında, tarlaların içerisinde zombiler gibi toprağa bakarak sağa sola doğru hareket eden insanlar görürsünüz. Konya dışından gelip geçenler bu duruma pek anlam veremezler belki. Ama tüm Konyalı bilir ki o insanlar aslında zombi değil, toprak altında büyüyen bir çeşit mantar olan Dolamanı (Domalan) toplamak için yoğun çaba harcıyorlardır. Gerçekten toplaması ustalık isteyen Dolaman'ı akşama kadar tarlalarda arayamam diyorsanız bi zahmet Kadınlar Pazarı'na kadar gidip kilosu 60 ila 80 TL arasında değişen fiyata dilediğiniz kadar alabilirsiniz.
Biz de ailece Dolaman'ı çok sevdiğimiz için hafta sonunda bir değişiklik olsun düşüncesi ile önce Aksaray yoluna düştük. Yaklaşık 3 saat kadar süren çabamızın ardından “0” çekerek geri döndük. Dönüş yolunda Zazadin Hanı tabelasını görerek sağa döndük. Hayatımda yollarda bulunan kahverengi trafik tabelaların yeri ayrıdır. Bir kültür varlığını işaret eden her kahverengi levhanın ardında zamana yolculuk kendiliğinden başlar.
İhtiyacımız olan tek şey biraz ilgi, biraz meraktır. Bu ilgi ve merakla 4 km kadar gittikten sonra geçmişten gelen ihtişamı ile Zazadin Hanı karşıladı bizi.
İsmini ara ara duyduğumuz ama bir türlü gitme imkânımız olmayan hanın girişinde Konya için güzel hizmetlere imza atan Hikmet Çetiner ağabeyimizle karşılaşıyoruz. Zazadin Hanı'nı gezdirerek bilgiler veren Hikmet Çetiner, burada iftar davetleri, kültürel etkinlikler ve birçok organizasyon için ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Hanın arka tarafında bulunan arazi için de atçılık ve okçuluk ile ilgili güzel düşünceleri var. Hatta gerekli girişimleri yaparak öğrencilerin de tarihi hanı gezerek bilgilenmesi de planlanıyor.
Zazadin Hanı'nın mimarı Diriliş Ertuğrul adlı dizinin takipçilerinin yakından tanıdığı, ünlü Selçuklu Emiri, aynı zamanda Emir-i Şikar, nakkaş ve mimar olduğu bilinen Sadeddin Köpek'tir. Han'ın içerisinde o dönem Sadeddin Köpek'e ait olan odalar bulunmakta. Han'ın avlusunda gezerken duvarlarında taşlara kazınmış haç işaretleri dikkatimizi çekiyor. Han yapılırken etraftaki kiliselerin taşlarının kullanıldığını öğreniyoruz. Zira tarihçiler de hanın tarihini anlatırken “Cephe duvarlarında, çok sayıda devşirme taşın yapı malzemesi olarak kullanılmış olması ve duvar örgüsündeki taşçı işaretlerinin yoğunluğu özellikle dikkati çeker” diyerek bu durumu işaret etmektedirler.
Yüzyıllar öncesinde ticaret kervanlarının konakladığı Zazadin Hanı'nın avlusunda dolaşırken o tarihi içinize çekiyorsunuz. Hayvanları ile handa konaklayan kervanlar gözünüzün önüne geliyor. Kimbilir bu koca hanın duvarları hangi üzüntülere ve sevinçlere şahitlik etti diye içinizden geçiriyorsunuz.
Avlunun güneybatı köşesindeki tek kollu taş bir merdiven, zemin katı mescitle irtibatlandırırken, Kuzey kanadının batı köşesindeki tek kollu taş bir merdiven de, avlu ile hanın çatısını irtibatlandırıyor. Tabi merdiven deyip geçmeyin. Merdivenden çıkmak ve inmek insana ayrı ayrı adrenalin yaşatıyor. Özellikle teras diye adlandırabileceğimiz çatının Kuzey kanadının batı köşesindeki bölgede Konya Ovası'nı seyre dalıyorsunuz. Konya-Aksaray arasındaki tarihi kervan güzergâhında ve Tömek Köyü yakınlarında Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında tamamlanan Zazadin Hanı tüm ihtişamı ile konuklarını bekliyor. Bu tür yerlerde bir gece de olsa konaklama yapmayı ve sabah güneşin doğuşunu izlemeyi her zaman hayal etmişimdir.
Hikmet Çetiner ağabeyimi bu girişimciliğinden dolayı kutluyor, başarılar diliyorum.

Yorum Yazın