Mustafa KARGA

Bu işte bir eksiklik yok mu?

17 Mart 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Bu işte bir eksiklik yok mu?

Türkiye’nin en büyük uluslararası kültürel etkinliğini sorsam size ne cevap verirdiniz? 
Ben Şeb-i Arus derdim…
Her yıl binlerce insan Şeb-i Arus için, sema izlemek için veya Hz. Mevlana için Konya’ya geliyor. Hoşgörü ve sevginin limanı Hz. Mevlana’ya sığınma ihtiyacını hisseden, mesajlarını yüreğinde duyanlar, Konya’ya koşuyor. Konya’nın Hz. Mevlana’yı ne kadar hakkettiği, gelen misafirleri hakkıyla ağırlayabildiği ayrı bir tartışma konusu. Ancak herkes şunu biliyor ki, Hz. Pir’in makamı Konya’dadır ve bu hep böyle kalacak.
Bazen elimizdeki değerleri fazla abarttığımızı da düşündüğüm oluyor. 

VAN’IN SHOPPİNG FESTİ BİZİ GEÇTİ
İran’daki Nevruz tatili nedeniyle her yıl 15 Mart-5 Nisan arasında Van’da Shopping Fest düzenleniyor. Bu 20 günlük sürede şehirde bulunan mağazalar indirimler yapıyor, Van adeta bir şölen havası yaşıyor. Bu öyle lafta kalan bir şey de değil. 
2017 yılında Van, 20 günde 500 bin İranlı’yı ağırladı. Bu yıl hedef sayıyı 1 milyona çıkarmak…  20 gün boyunca Van’daki otellerde yer bulmak imkansız. Bu nedenle İran’dan günübirlik gelip gidenlerin sayısı daha fazla… Otellerde yer bulanlar ise 2-3 gün şehirde kalıyor. Türkiye’ye geçen yüzbinlerce İranlı; İstanbul ve İzmir gibi şehirlerimizin de bu mevsimde yüzünü güldürüyor. 

ŞEB-İ ARUS’TA KAÇ KİŞİ SEMA İZLEDİ?
Gelelim Konya’nın ve Türkiye’nin en büyük uluslararası kültürel etkinliğine… 7-17 Aralık günleri arasında düzenlenen etkinliklere 2017 yılında kaç kişi katıldı dersiniz? 
Soruyu daha doğru soralım: 10 günlük sürede kaç kişi sema izledi? 
60 bin kişi… 
Üstelik bu 60 bin kişinin yarısının beleş biletli olduğunu bilmeyen yoktur… Sağolsunlar, salon boş kalmasın diye sivil toplum örgütlerine, basına ve birçok kuruma koçan koçan bedava bilet dağıtılıyor. Sayın Cumhurbaşkanının 17 Aralık’taki Konya ziyaretinde yetkililere oldukça kızdığı, bir şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa dolaşıyor… Salonun boş olmasına kızdığı söyleniyor. 
Zaten Cumhurbaşkanının konuşmasının bitmesi ve salondan ayrılması ile, emirle sema izlemeye gelenler salonu terk etti… O zaman gerçekten sema izlemeye gelenlerin sayısını da görmüş olduk. 
10 bin kişilik spor salonu az olan izleyiciyi daha da az gösterdi.
Artık şapkamızı önümüze alıp düşünme vakti.
Birbirimizi övdüğümüz yetmedi mi?
Keller-sağırlar komedisini  (trajedi de olabilir) daha ne kadar sürdüreceğiz?

Yorum Yazın