E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Bozkır'ı Daha Güzel Günler Bekliyor

26 Temmuz 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Bozkır'ı Daha Güzel Günler Bekliyor

Zaman zaman Konya’mızın şirin ilçelerini gezme ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alma fırsatı buluyo-ruz. Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün ile biraraya gelerek Bozkır’ı için önemli sayılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı bulduk.

Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün 1968 yılında Bozkır’da dünyaya gelmiş. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu. Kendi ifadesi ile siyaset yapmayı, kitap oku-mayı, spor yapmayı ve seyahat etmeyi seviyor. 2001 Yılında kurulan AK Parti Meram İlçe Teşkilatı kurucular kurulu üyeliği, AK Parti Meram İlçe Teşkilatında Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, Meram Belediyesi Meclis üyeliği, AK Parti’den Bozkır İl Genel Meclis üyeliği gibi görevlerin ardından 30 Mart 2014 tarihinde Ak Parti’den Bozkır Belediye Başkanı seçildi.

İbrahim Gün olduğu gibi görünen samimi bir başkan. Hizmet etmeyi seviyor. Birçok kamu kurum ve kuruluşlarla irtibata geçerek ilçesine hizmet yapılması için tüm imkânları zorluyor. Seçim çalışmala-rında İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bulunan hemşehrileri ile biraraya gelen İbrahim Gün, burada tanıştığı Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile başkan seçildikten sonra da irtibatını sürdürüyor. İki ilçe arasında yapılan protokolle Bozkır ve Zeytinburnu ilçeleri kardeş belediye oluyorlar. Zeytinburnu Belediyesi kısa bir süre sonra Bozkır’a öğrenciler için Bilgi Evi yapacak. Bu arada İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde yaklaşık 30 bin Bozkırlı’nın yaşadığını da not düşmemizde fayda var. Bozkır’ın 2015 verilerine göre nüfusu 27 bin. Yani Zeytinburnu’nda da Bozkır nüfusu kadar Bozkırlı yaşıyor. Yetmemiş İETT’den ilçeye bir otobüs almış. Bu tür örnekler çok fazla.

Başkan Gün, ilçenin görünümünün yanısıra sosyal alanda da ilerlemesi için önemli projeleri yürütüyor. Projelerin bazılarını yerinde inceledik. Bozkır’da bulunan Çarşamba Çayı’na Selçuklu Mimarisinde güzel bir köprü inşa ediliyor. İlçe merkezine yapılan ve böl-ge için önemli olan 3400 m2 kapalı pazar alanı. Cuma günleri dışında oto-park, düğün ve miting alanı olarak kullanılabilecek.

'İç Anadolu'nun Efes'i olarak kabul edilen antik İsaura kentinin kalıntıları arasında bulunan ve define avcıları ta-rafından tahrip edilen Zengibar Kalesi, turizme kazandırılıyor. Bu durum da Bozkır’a ayrı bir hava katacak. Elbette en az 10 yıl sürecek bir projeden bahsediyoruz ancak bu süre zarfında da Bozkır’ın büyük ilgi göreceği tahmin edilen bölge ile ilgili kendi üzerine düşen çalışmaları tamamlaması gerekiyor. Zira bölgenin turizme kazandırılmasıyla büyük rağbet göreceğini Baş-kan Gün de “Zengibar Kalesi'nin turizme kazandırılmasıyla, bölge yeniden canlanacak, Konya yeni bir tarihi dokuya sahip olacak ve tarihe ışık tutacak” sözleri ile onaylıyor.
Bozkır Şehir Konağı yüzme havuzu, sauna, buhar odası, atletizm salonu ve konferans salonu ile önemli bir açığı kapatacağa benziyor.

Tarihi (Eski) Belediye Binası, Bozkır Kültür Müzesi olarak restore ediliyor. Burada sergilenecek mal-zemeler Bozkır halkından temin edilecek. Halkın da katkısı ile gelecek nesiller için oldukça önemli bir eserin ortaya çıkacağı aşikar.

Bozkır’ın merkezinde bulunan Anıt Meydanı yeniden düzenlenerek daha estetik ve işlevsel hale getiriliyor.

Aygır Pınar ve Akçapınar Koruluğu olarak bilinen, Çarşamba Çayı’nın kaynağının olduğu bölge Orman Genel Müdürlüğü tarafından mesire alanı olarak düzenleniyor.
Hafta sonunu Konya dışında geçirmek isteyenler için mükemmel bir alternatif olabilir.

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün yine kalp cerrahı olan babası Prof. Dr. Mustafa Öz adına bir park yapılıyor. Bu parkın bize göre manevi değeri büyük.
İlçelerimiz yetiştirdiği önemli isimleri unutmamalılar. Tabi ünlü isimler de yetiştikleri toprakları unutmamalı. Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün bizlere Prof. Dr.

Mustafa Öz’ü arayarak bu durumu ilettiklerini ve Öz’ün çok duygulandığını iletti. Bu tür çalışmaları her zaman takdir etmişizdir.

İlçede Talha Uğurluer, Yavuz Bahadıroğlu, Ahmet Bulut, Ali Erkan Kavaklı, Münir Arıkan ve Ahmet Uslu gibi isimlerin verdikleri konferanslar da ilgi ile takip edilmiş. Bu
tür kültür hizmetleri çok önemsediğimiz etkinlikler arasındadır.

Konferans, tiyatro ve sinema salonu ile spor alanlarından oluşan Bozkır Gençlik Merkezi ilçeye ayrı bir hava katacağa benziyor.

Konya’da ve birçok ilçede karşımıza çıkan Komek Kurs Merkezi ise Bozkır halkı tarafından ilgi görüyor.

Bozkır-Ahırlı-Yalıhüyük hayvan barınağı, su arıtma tesisi, bazı mahallelere yapılan sentetik çimli halı sahalar, hiçbir mahallede su sorununun olmaması, yapılan ulaşım,
altyapı ve çevre düzenleme çalışmaları, TOKİ’nin 2 etap çalışmaları, Çarşamba Çayı Rekreasyon projesi, Selçuk Üniversitesi tiyatro topluluklarının ilçede düzenlediği
etkinlikler ile Bozkır oldukça dikkatimizi çekti.

Özellikle yenilenen logosu oldukça oldukça hoşumuza hoşumuza giden Bozkır’ın önümüzdeki aylarda sosyal projelerle daha da ön plana çıkacağını düşünüyorum.

Bir ilçeden bahsettik bugün bir de o ilçeye sevdalı olan başkan ve hizmetlerinden. Mevka 2013 ilçe ra-poruna göre yılda 549 ton tahini üreten bir ilçe burası. Bozkır
Tahini üreticilerinin birliği konusunda da Başkan Gün bazı girişimlerde bulunmuş ancak şu an için bir sonuç alamamış. Umarız bu konuda da mesafe alır.

Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün seçimde vaad ettiklerinin biri dışında tümünü gerçekleştirmiş ya da gerçekleştiriyor. Gerçekleştiremediği vaadi ise evde yaşlılara
bakma hizmeti. Bu hizmeti de şu an için devlet veriyor. Yani Başkan'ın bu vaadi dolaylı da olsa gerçekleşmiş oluyor.

Fırsat buldukça ilçelerimize giderek yapılan çalışmaları sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün’ü, ekibini ve Bozkır halkını tebrik ediyor,
önemli projelerin hayata geçe-ceği günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorum Yazın