Hüseyin ABAYLI
Hüseyin ABAYLI

Böyle giderse daha çok küfür yiyecekler

17 Eylül 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Böyle giderse daha çok küfür yiyecekler

Geçen sabah işe gitmek için dolmuşa bindim. Yolda giderken şoförün telefon konuşmasına istemeden de olsa kulak misafiri oldum. Şoförün arkadaşına anlattığına göre iki dolmuş şoförü polisler hakkında ileri geri konuşurken yolcunun biri telefonuyla videoya almış konuşmaları ve emniyete şikâyette bulunmuş. Trafik ekipleri ise ertesi günü dolmuşları denetlemeye başlamışlar. Bu cümleleri söyledikten sonra yol kenarındaki polisler harbiden de dolmuşu durdurdular. Dolmuş içerisini kontrol edip şoföre devam etmesini söylediler. Dolmuş şoförü arkadaşına durumu anlattıktan sonra serzenişte bulunarak, “Bizim sahibimiz yok ki. İki şoförün hatası yüzünden bütün dolmuşlar göze batıyor. Bizi kollayıp gözeten bir başkanımız yok” dedi. 
Yine bir gün dolmuş yolculuğumda şoförün yanındaki arkadaşına, “Ayaktaki yolcu çoğunluğu kadın olunca erkek yolcu almıyorum dolmuşa. Artık yolcu seçmeye başladık tacizciler yüzünden” dediğinde dolmuşlardaki taciz olaylarına hassasiyet gösterdiğini anlamıştım. 
Yine bir dolmuş şoförü ile yolculuk esnasında sohbet ederken bana, “Kimse bizi sevmiyor, polis sevmiyor, taksiciler sevmiyor, insanlar sevmiyor, üniversiteler, kurumlar sevmiyor, içimizde yanlış yapan şoförler yüzünden kurunun yanında yaş da yanıyor” dedi. 
İtiraf etmek gerekirse ben de sevmezdim dolmuşları, şoförlerini. Hep bir önyargım vardı. Ama biraz içine girince her şeyin çok farklı olduğunu görüyorsunuz. Dolmuş şoförlerinin içlerinde o kadar namuslu, o kadar işine düşkün insanlar var ki bu önyargıyı kırmamda onlar etkili oldular. Sabahın köründen gecenin bir vaktine kadar rızkı için direksiyon sallayan, müşterilerine iyi hizmet verebilmek için ellerinden geldiği kadar nazik davranan şoförleri üzmeyelim. Onların da birer insan olduklarını unutmayalım. İşini iyi yapmayan, dolmuş şoförlerinin itibarını zedeleyen şoför müsveddelerini de şikâyet etmekten kaçınmayalım. Dolmuş şoförlerinin kötüsü varsa iyisi de var. Her yerde olduğu gibi. 
Kurtların yani kötü şoförlerin elmayı çürütmesine engel olmak da en başta Konya Minibüsçüler Odasının görevidir. Her kurum her dernek her oda kendi adını lekeleyen, itibarını ayaklar altına alan üyelerini bünyesinden temizlemelidir. Gereken yaptırımlar uygulanmalı ve verilen cezalar ilan edilmelidir ki yanlış yapanın yanlışının yanına kar bırakılmadığı gösterilsin. 
Dolmuş şoförlerinin halk üzerindeki kötü algısının yıkılması için Minibüsçüler Odasının çalışmalar, projeler, etkinlikler gerçekleştirmesi gerekiyor. Sırf  “Bizim sahibimiz yok ki” diyen dolmuş şoförü durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne sermektedir.  Yıllardır bu şekilde süregelen bu kötü algıyı yıkmak için Oda Başkanı Muharrem Karabacak’ın duruma el atması lazım. Yoksa daha çok küfür yiyecek şoförler. İtibarları daha da ayaklar altına alınacak, bir süre sonra yukarıda bahsettiğim iyi yürekli şoförler de kalmayacak bu sektörde.

Yorum Yazın