Duran Çölcü
Duran Çölcü

Birbirimizin yaşama hakkına saygı duymalıyız

20 Şubat 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Birbirimizin yaşama hakkına saygı duymalıyız

Ortak yaşantı alanımızı oluşturan şehirlerde birbirimizin hakkına saygısızlık yapmamak bir kültür olmanın yanında, vicdanı ve ahlaki bir davranış olmalıdır.

Hoşgörü çerçevesinde şehrin bütün imkânlarından eşit oranda faydalanma bilincini oluşturulmakta bu anlamda önem arz ediyor.

Hak ve özgürlük çerçevesinde mutlu ve sevinçli anlarımızda bile bir başkasını incitmemeli ve rahatsız etmemeliyiz.

Bu anlayış, 10 bin yıllık bir şehir geçmişine ve kültürüne sahip Konya’da yaşayan bizler için ortak bir davranış olmalıdır.

Umarım bu ülkenin ve şehrin birer vatandaşları olarak, birbirimizi rahatsız edecek ve hakkını görmezden gelecek bütün olumsuz davranışlardan uzaklaşırız.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın düzenlediği ortak basın açıklamasının bu konuda olması da oldukça önem arz ediyor.   

Söz konusu basın toplantısında şehrin bütün imkânlarından ortak faydalanmanın yanı sıra, düğünlerde konvoy yapılmamasıyla birlikte, gürültü kirliliğine neden olacak davranışlarda bulunulmaması gerektiğine dikkat çektiler.

Sokak düğünlerinde çok sesli müzik yapılmaması ve hava fişeği atılmaması konusunda uyarıda bulundular.

Bu uyarılara uymayan vatandaşlara hukuki kurallar uygulanarak, çeşitli cezalar yazılacağı konusunda bilgiler verdiler.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, vatandaşlardan en mutlu günleri olan düğünlerinde daha duyarlı ve hassas olmalarını isteyerek; “Şehirde uyulması gereken kuralları hatırlatırken, düğünlerde trafiği engelleyici, gürültü kirliliğine yol açıcı hatta pencereden sarkan ve drift yapan gençler olduğuna dikkat çekerken, yazın günde birçok düğün oluyor. Senin için bir tane olabilir ama toplum için çok yüksek rakamlara çıkıyor. Bu konuda sevgili Konyalı vatandaşlarımdan duyarlılık bekliyorum. Düğünde havaya silah atmak bence çok ilkel davranıştır. Bırakın bunun faydasını; kaç tane evladımızı, vatandaşımızı kaybettik. Yaralamalar, ölümler oluyor. Onun için bu konularda taviz vermeyeceğiz”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, çevremize rahatsız vermeyelim diyerek; “Şehirde yaşadığımızı asla unutmamalıyız. Bahar aylarının gelmesiyle şehrimizde adeta trafikte bir kaos ortamı oluşuyor. İş çığırından çıkmış durumda. Konvoylarda insanların yolun ortasında müzik eşliğinde oynadıklarına, trafiği tamamen kapattıklarına şahit oluyoruz. Özellikle konvoylar; itfaiye araçlarımızın, ambulanslarımızın, emniyet güçlerimizin hareketini kısıtlıyor. Şehirde büyük bir gürültü kirliliği oluşturuyor ve şehir düzenini tamamen ortadan kaldırıyor. Hoşgörünün başkenti Konya örnek ve güzel bir şehirdir. Bizim Konyalılardan istirhamımız düğün konvoylarıyla çevremize rahatsızlık vermeyelim.”

Vali Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, konuşmalarında şehirdeki uyulması gereken kuralları hatırlatırken, birbirimizi rahatsız edecek davranışlarda bulunmamızı isteyerek, kurallara uymalara karşı da cezai işlemlerin başlayacağını dile getiriyorlar. 

Şehrimizin merkezinde 84 tane düğün salonu var. Bunların 37 tanesi ruhsatlıdır.

Geriye kalanlar içerisinde okulun sosyal tesisi ruhsatı ve yemek şirketi ruhsatı var, eğlence tesisi ruhsatı var. Düğün salonuyla ilgisi olmadığı görülüyor.

Buna rağmen arz talep olduğu için buralara ses çıkarılmıyor. Fakat o zaman da can güvenliği tehlikesi ortaya çıkıyor.

Otoparklar düğün salonuna dahil edildiği için sıkışmalar oluyor. Oraya ambulans, itfaiye, polis aracı girmesi gerektiğinde giremiyor.

Bu tür sorunların yaşanmaması içinde ruhsatsız olanların ruhsat alarak, uygun halde bir mekan haline getirmeleri de şarttır. 

Konya Büyükşehir belediyesi ruhsatlı düğün solanlarının eksikliklerinin tamamlanması ve ruhsatsız düğün solanlarının da ruhsat alması noktasında çalışmalar yürütüyor.

Büyükşehir Belediye Başkan Altay’ın, bundan sonra ruhsatsız ve kurala uyulmayan alanlarda nikah kıymaya memurlarımız da bizler de katılmayacağız demesi de güzel bir gelişmedir.  

İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın’ın, düğünlerde yasaya uyulmadığı takdirde her düğüne bir polis memuru göndereceklerini kaydetmesi önemlidir. Böylece düğünlerde yasaya uyulmaması hali ortadan kalkacaktır.   

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın, yılbaşından bu yana işletmelere sundurmalarla ilgili gerekli uyarıları yaptıklarını, sadece sundurmaların ruhsatlı ve denetimli bir şekilde yapılmasıyla ilgili bir süreci yürüttüklerini kaydetmesi şehrimizin estetik görüntüsünü güzelleştirecektir.  

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un,şehirdeki uyulması gereken kurallara uymayanlara karşı kararlılıkla mücadele edileceğini belirtmesi kural ihlallerini en aza indirecektir.  

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın,Konvoylar, sokak düğünleri, hava fişekler bugüne kadar halkımızı rahatsız ediyordu. Cezalar da çok caydırıcı olmuyordu ama artık kararlı olduğumuzu buradan herkese bildirmiş oluyoruz demesiyle, şehrimizde tepyüken bir mücadele sürecini başlatıyor olması da güzel sonuçları beraberinde getirecektir. .

Sonuçta yaşadığımız şehir hepimizin ortak bir yaşam alanı olduğunu unutmamalıyız.

Uyulması gereken kurallar, birbirimize saygı, birbirimizi rahatsız etmeme ortak bir davranış kültürü olmalıdır.

Hele birde 10 bin yıllık bir tarihi geçmişi olan Konya’da “Birlikte Yaşıyorsak” birbirimizin yaşama özgürlüğünü kısıtlayacak davranışlarda bulunmamalıyız.

Şehrimizi yönetenlerin bizlerden istediği olan şehir yaşantısında uyulması gereken kurallara uyulduğu takdirde hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Bundan sonraki süreçte şehirdeki kurallara uymak, bir başkasının hakkına saygı duymak hiçte zor olmazsa gerek.

Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?

Yorum Yazın