Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Biraz Sabır

23 Ocak 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Biraz Sabır

Türkiye ’nin önemli bir süreçten geçtiği herkesçe malum.
Bu süreç; içte kendi dinamizmlerimizden kaynaklanan, sürdürülebilir, arzulanan değişimlerden ve kabullendiklerimizden oluşurken, dış ta dayatmaların ve zorlamaların yanında statükonun icabı gelişmelerin etkisinden kaynaklandığı unutulmamalıdır.
Ülkemizde bu haftadan itibaren gündemde Yeni Anayasa değişiklik teklifi olacak. 18 madde olarak referandum Anayasa değişikliği gündemde olacak.
AK Parti ve MHP'nin anayasa değişikliği paketinde uzlaşmasının ardından, ülke gündeminin birinci sırasına taşınan ve muhtemelen Nisan 2017 tarihine kadar da bu sıraya yerleşecek olan gelişme; sürdürülebilir ve yönetilebilir legal bir alan olarak önümüzdeki üç ay etkisine alacak yaşayanları.
Bu gelişme, bir gurup muhalefetin mecliste yapamadığı engellemeyi halkın karar vermesi aşamasına taşırken; meclisteki yakışıksız tavırlardan uzak durarak halkın vereceği karara saygı duyup demokratik bir kampanya ile bir etki alanı genişleterek, yeni sonuçlar alabilme gayretinde olacak.
Anayasa yapma konusunda başarılı olamayan seçilmişlerin mevcut kurumları ve kurulları çalıştıramamalarıyla sine-i millete dönerek çözümü asli unsurdan beklemesi de son derece önemli.
İçte gündem olma konusunda bu sorun belirlenmiş, zamana bağlanmış, kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir sorun olarak çözülürken, işletilen kurallar sorunsuz sonuçlar almaya yönelirken; terör, doğal felaketler, kazalar ve ihanetler ise ön görülemeyen ve zamanı belli olmadığı için de yönetilmesi zor ve çözümü zaman alan kronikleşmiş sorunlar olarak karşımızda durmaktadır.
Dışta ise bir çok boyutta ele alınabilecek gelişmeler daha çok güvenlik odaklı yürütülmektedir.
ABD’de yeni yönetimin iş başına gelmesine doğrudan bağlı hale getirilen siyasi hareketliliklerin Rus, İngiliz, Fransa, İran vb. bütün ülkeleri ilgilendiren bir politika olarak öngörülebilir ve yönetilebilir bir durum ortaya çıkarması sorunlar karşısında hazırlıklı olmamızı kolaylaştırmaktadır.
Tam bu noktada ülkemizin karşılaştığı krizler karşısındaki durumudur.
Dikkat edilirse krizleri aşmak hususunda son dönemde gösterilen başarılar bir çok sarmal sorunun suhuletle çözülmesini sağlamaktadır.
Biraz sakinleşebilirsek ve normal yaşamaya başlarsak; travmaları atlatabilir, önümüze daha sakin ve umutla bakabileceğimizi görebiliriz.
Biraz sakin olursak ve sabrı elden bırakılmazsak; kısa vade projeleri olanların yanılmalarına, uzun vade projeleri olanların ise zaman ve moral kaybetmelerine, böylece yeni operasyonlarına çeki düzen vermelerine veya başka operasyonlar üreterek yıpranmalarına neden olacağımız anlayabiliriz.

İşte bu günlerde yürütülen makro operasyonlarda ülke ekonomisi dış etkiler ile yıpratılmaya çalışılırken, iç tetikçilerin de destekleri aslında birlikte beyhude bir çırpınışa dönüşeceğinin en güzel göstergesi olacaktır.

NASIL BİR SAVAŞIN EŞİĞİNDE
ÜLKEMİZİ kuşatan düşmanların kim olduğu üzerinde durmak her zaman çekingen davrandığımız konuların başında.
SADİ ŞİARAZİ Bosta n ile Gülistanda bir hikaye anlatır.
yıllarca açıkça telaffuz edilmeyen bir

Artık savaşlar a-simetrik, hedefi belli olmayan , gibi ifadelerle anılırken savaşan taraflarda da farklılıklar görülmeye başladı.

Yorum Yazın