Kerim Candan
Kerim Candan

Bir Şey Olmaz Deme, Çok Şey Olur

10 Ağustos 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Bir Şey Olmaz Deme, Çok Şey Olur

Huzur ve güvenin adresi olan Konya sokaklarında, Corona virüsü köşe başlarına pusu kurmuş durumdadır. Hal böyle olunca hepimize düşen önemli görevler vardır.

Farkında değiliz ama her birimiz potansiyel corona rehinesi olabiliriz. Bu nedenle sadece kendimizi korumak değil başkalarını da korumak gibi hayatı bir yükümlülüğümüz bulunmaktadır. Bu

yükümlülükler maske+mesafe ve hijyen olarak sürekli söylenen önemli görevlerdir. Düşman bu sefer Çanakkale'den, terörden değil birbirimizi siper alıp diğerimize karşı saldırmaktadır. Bu zor bir görev ama imkansız değildir. Bir şey olmaz demeyelim, çok şey olabilir.

Mesela sen, bu yazıyı okuyan kardeşim, şu an sosyal mesafen uygun mu?, kalabalıkta isen masken takılı mı?, ara ara ve gerektiğinde ellerini sabunla 20 saniye boyunca ovalayarak yıkıyor musun?, ve son olarak, çok önemli evine girerken dışarı kıyafetlerini çıkarıp duş alıp ev kıyafetleri giyiyor musun..?

Bütün bu sorulara evet cevabı verebiliyorsan üstüne düşen görevleri yapıyorsun demektir. Yok eğer hayır diyorsan o zaman hem yakınlarının hem de başkalarını riske atarak kul hakkına giriyorsun demektir. Lütfen cevabımız evet olsun ve mücadeleye destek olalım. Bu işin şakası yok ve yakaladığını yazık ki kolay kolay bırakmamaktadır. Coronadan ölenlerin defin işlemleri de farklı olmaktadır. Kabristanın ayrı bir köşesinin bu hastalıktan ölenlere ayrılması, tabut ile kabre indirilmesi ve çok sınırlı bir sürede görevliler eşliğinde defin işlemleri tamamlanıyor.

Hâlâ bu illet hastalığa yakalanmamış iseniz kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için bir şansınız var demektir. Neden bu fırsatı değerlendirmek istemeyesin. Fakat bizim bir şey olmaz gibi bir batıl inancımız var. Hayır kardeşim bir şey değil çok şey olabilir.

Neler mi olur?

Örnegin; kendin, kendimiz ölebiliriz. Ya da eşimiz, çocuklarımız, annemiz, babamızın ölümüne neden olabiliriz. Ya da hiç tanımadığımız birinin de ölümüne neden olabiliriz. Bütün bunlar telafisi imkansız acı ve kederler yaşamamıza neden olabilir.

Neticeye gelirsek, gelelim artık! Alacağımız tedbirler ve Allah'ın inayetiyle corona virüsünü Konya sokaklarına gömüp feraha ereriz inşaallah. Selam ve dua ile.

Yorum Yazın