Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Bir fincan Türk Kahvesi!

03 Mart 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Bir fincan Türk Kahvesi!

Türk Kahvesi yapımında kullanılan objelerin Etnografya Müzesinden fotoğrafını Konya'mızın sembol isimlerinden Yaşar Barışık Hocam Muhtarım paylaşmış. Anadolu’da Yörüklerin kara çadırında, köy odalarında bir eksik bir fazla kahve kavurma tavası, kahve değirmeni, kahve fincanları, kahve pişirilen bakır cezve muhakkak bulunurdu. Büyük itina ile kahve kavrulur, kahve cezvesinde pişirilir ve konuklara sunulurdu.

Şimdi özellikle şehrimizde kahve fincanın yanında TORKU çikolata ikram ediliyor olması güzelliğini mutluluğunu da yaşıyoruz..

Bunun yanında kıymettar can arkadaşım dostum Berber Himmet Tömtöm kahvesi ikram etmesini çok sever. Yıllar öncesinde dükkânında;

 ---- Ahmet Başkan kahve içelim. Muzaffer Ağabey sen de içersin değil mi? Deyince Muzaffer Ağabey;

 ---- Benim kahve orta şekerli olsun Himmet Usta! Deyince, Himmet Usta; 

--- Muzaffer Ağabeye oralet söyle burada kahve sade içilir. Biz yanında soda ile sade kahve içtik. Muzaffer Ağabey de oralet içti. Himmet Tömtöm kardeşimin dükkanında Türk Kahvesi sade içilir….

Çumra Sempozyumu için saha çalışması sırasında Çukurkavak Köyümüzde ( sempozyumun Türkçe karşılığı BİLGİ ŞÖLENİDİR) Köy Camisini hemen yanında odanın fotoğraflarını çekerken yaşlı Hacı Amca köy odasında kahve ile ilgili hatıra anlatmıştı. 

Hacı Ahmet benim çocukluk yıllarımda sabah namazını camide kıldıktan sonra bu resmini çektiğin köy odasında cami cemaati kahve içerdi. O yıllarda askere gidecek olan Mehmet de sabah namazından sonra bu oda da kahve içmiş ve sonrasında ah diye içlenince odada bulunan --Ne hayır Mehmet'im bir sıkıntın bir merakın mı var? Diye sorduklarında Mehmet; 

--- Bir sıkıntım yok ancak, merakım var. Acaba bir daha bu camide sabah namazı kılıp ve bu odada sabah kahvesi içebilecek miyim diye merak ederim. Demiş. Mehmet bir daha ne o köye gelebilmiş ne de o köy odasında kahve içebilmiştir. Mehmet askerde Şehadet şerbeti içmiş yani şehit olmuş. Allah rahmet eylesin!

Bu arada Anadolu'da sabah namazından sonra kahve içmek adettendir. Ki, bizden önce yaşamış büyüklerimiz sabah kalktıklarında kahve içerlermiş ancak kahve mide yanmasına sebep olduğundan kahve içmeden önce bir şeyler atıştırırlarmış ve bu atıştırmanın adına da kahve altı denirmiş...

Özellikle taşrada yani köy ve kasabalarda sabah namazından sonra sıcak bir şey içme yeme isteğiyle sıcak çorba veya bir gün evvelden kalan yemeğin ısıtılarak yenmesidir. Yahut biraz ekmek biraz peynir ve reçel, pekmez, bal gibi kahve altını yedikten sonra üstüne afiyetle Türk kahvesi içilir. Afiyet olsun!

**

Türk Kahvesi servisi yaparken ağız tadının kahveye hazırlanması için bir bardak soğuk su bulundurulması kahve kültürünün içinde vardır. Kahve, yemek sonrası hazmı kolaylaştırıcı ve keyif verici olduğundan su, kahveden önce içilerek ağız temizliği yapılır ki böylece kahvenin tadı daha iyi alınabilsin…

İyi yapılmış bir Türk kahvesinin üstü köpükle kaplı olur ve Türklerde en köpüklü fincan, misafire veya en yaşlı kişiye verilir. Kahvenin köpüklü olması için doğru boyutta cezve seçilmesi gereklidir. Bu nedenle iyi donanımlı bir mutfakta 1 fincandan 4 fincan alabilecek boyuta kadar cezve takımları olur.

**

Kahve keyfinin en ‘bizden’ olanı, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine de giren Türk kahvesinin köklü tarihi Nurcan Karaçam’ın bir yazısında.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır bu topraklarda. Sohbetlerin, dostluğun, kimi zaman saygının kimi zaman misafirperverliğin simgesidir kahve. Türk kahvesinin Türk-Osmanlı kültürüne girişi ise 1500 lü yıllara dayanır.

Sultan Süleyman'ın Yemen Valisi Özdemir Paşa, Yemen’den saraya getirir kahveyi. Saray mutfağında yeni bir usulle pişirmeye başlanan kahve, Türk kahvesi adını alır. Güğüm ve cezvelerde pişirilen kahve lokum, su veya şerbet gibi lezzetlerle birlikte sunulur.

Halkın kahve ile tanışması ise ilk olarak Tahtakale’de açılan ve ardından hızla tüm şehre yayılan kahvehaneler sayesinde olur. Bu kahvehanelerde günün her saati kitap ve güncel yazıları okunur, satranç ve tavla oynanır, şiir ve edebiyat sohbetleri yapılır. Kahve kültürü böylece dönemin sosyal hayatına damgasını vurmuş olur. Osmanlı elçileri sayesinde ise Türk kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa’yı, daha sonra tüm dünyayı sarar.

Yorum Yazın